Pětice mužů si v Austrálii odpyká trest za přípravu atentátu v Sydney | e15.cz

Pětice mužů si v Austrálii odpyká trest za přípravu atentátu v Sydney

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Australský soud poslal do vězení pětici osob za přípravu teroristického útoku v Sydney v roce 2014, který policie zmařila. Vůdce skupiny Soulayman Khalid dostal maximální trest 22,5 let odnětí svobody, napsal zpravodajský server BBC. Khalid se hlásil k teroristickému Islámskému státu a používal jméno jeho vůdce abú Bakra, napsal server listu Sydney Morning Herald (SMH). Původ členů skupiny s arabsky znějícími jmény australská média neupřesňují. Jeden z nich pochází z Tanzanie, uvedl SMH.

Khalidovi komplicové stráví za mřížemi rovněž maximální možnou dobu od devíti do 18 let. Khalid a dva jeho společníci přiznali, že se domlouvali na spáchání teroristického činu. Zbylí členové skupiny pouze připustili, že vytvořili dokument, který mohl provedení takového činu usnadnit.

Záměry čtyř mužů a mladíka překazili strážci zákona ve státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí. Skupina zvažovala, že ve městě zaútočí na budovu federální policie. Přemýšlela i o napadení káznice v přilehlém městě Lithgow, zaznělo u vrchního soudu v Novém Jižním Walesu.

Dvaadvacetiletého Khalida označil soudce Geoffrey Bellew za "oddaného teroristu", který "byl zkažen nebezpečnou a zvrácenou ideologií". Šest týdnů podle něj koordinoval mnoho aspektů spiknutí, v rámci něhož si někteří z odsouzených pořídili zbraně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video