Bývalý italský premiér Berlusconi je opět vyšetřován. Tentokrát kvůli spojení s bombovými útoky v 90. letech | e15.cz

Bývalý italský premiér Berlusconi je opět vyšetřován. Tentokrát kvůli spojení s bombovými útoky v 90. letech

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý italský premiér a předák strany Vzhůru, Itálie Silvio Berlusconi je vyšetřován ve spojitosti se třemi bombovými atentáty, k nimž došlo v roce 1993, informoval dnes list La Repubblica. Vyšetřován je i jeho bývalý poradce a spoluzakladatel strany Marcello Dell'Utri, který byl v roce 2014 odsouzen na sedm let vězení za daňový podvod, falšování účetnictví a napojení na sicilskou mafii.

Soudce prokuratuře ve Florencii povolil případ otevřít poté, co vyšetřovatelé získali odposlechy bosse sicilské mafie Cosa Nostra Giuseppeho Graviana, s nímž byli Berlusconi a Dell'Utri údajně v přímém kontaktu. Odposlechy byly pořízeny v souvislosti s vyšetřováním dohody mezi italským státem a mafií na počátku 90. let.

Tato dohoda je předmětem táhlého a dosud neuzavřeného vyšetřování. Vysocí představitelé státní moci se tehdy údajně dohodli s mafií, že přestane s atentáty výměnou za to, že se mafiánům odsouzeným v sérii tří maxiprocesů (první v roce 1987, další dva rok poté) dostane mírnějšího vězeňského režimu a jejich majetek nebude zabaven. Některé zdroje upozorňují na to, že režim vězňů zůstal stejný a majetek mafie je soustavně zabavován dosud.

Graviano je jedním z mafiánských bossů, kteří byli za dotčené atentáty odsouzeni; podílel se i na vraždách soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina na Sicílii.

Po zatčení "bosse bossů" Tota Riiny v lednu 1993 a prosazení legislativy namířené proti mafiánským praktikám chtěla mafie prostřednictvím třech bombových atentátů, k nimž došlo ve Florencii (5 mrtvých), Římě a Miláně (5 mrtvých), destabilizovat politickou situaci a Berlusconi mohl podle podezření ze situace profitovat. Sicilská mafie chtěla také manifestovat, že dokáže jednat i mimo svůj ostrov.

Mediální magnát přesedlal v první polovině 90. let z podnikání na politiku, v roce 1994 vyhrála jeho strana volby a Berlusconi se stal poprvé premiérem.

Prokuratura už Berlusconiho ve spojení s atentáty vyšetřovala dvakrát, poslední vyšetřování bylo uzavřeno v roce 2011.

"Je jasné, že toto bůhví kolikáté vyšetřování skončí rychle u ledu stejně jako ta předchozí," uvedl v prohlášení politikův dlouholetý právník Niccolò Ghedini.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video