Plán Argentiny na výměnu dluhopisů je nezákonný, rozhodl soud | E15.cz

Plán Argentiny na výměnu dluhopisů je nezákonný, rozhodl soud

Buenos Aires, Argentina (ilustrační foto)
Buenos Aires, Argentina (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Geoff Livingston via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plán argentinské vlády restrukturalizovat dluh, a obejít tak rozhodnutí americké justice, je podle amerického soudu nelegální, uvedl soudce newyorského soudu Thomas Griesa. Zemi ale z pohrdání soudem neobvinil. Nepomohlo by to podle něj vyřešit spor s investory, kvůli němuž se Argentina před nedávnem podruhé za skoro 13 let dostala do platební neschopnosti.

Argentina má v úmyslu požádat majitele dluhopisů vydaných podle zahraniční legislativy, aby si je vyměnili za dluhopisy nové. Ty by měly stejnou hodnotu, ale řídily by se argentinským právem. Umožnilo by jí to obejít dřívější verdikt americké justice, podle něhož musí nejdříve zaplatit úrok investorům, kteří po minulém státním bankrotu Argentiny z roku 2002 odmítli přistoupit na podmínky tehdejší restrukturalizace dluhu a požadují úhradu splátek v plné výši. Splátku úroku pro majitele vyměněných dluhopisů Griesa zablokoval a země se poté ocitla v platební neschopnosti.

Návrh na výměnu dluhopisů, který v úterý představila argentinská prezidentka, by podle Griesy porušil jeho nařízení. „Je to nezákonné a soud nařizuje, že to nemůže být provedeno,“ cituje soudce agentura Reuters. Griesa ale neřekl, že by se Argentina dopustila pohrdání soudem, přestože tak na soud naléhali dva přední žalující věřitelé. Toto zjištění by podle Griesy nijak nepřispělo k hledání dohody mezi stranami.

Majitelé nevyměněných dluhopisů by od Argentiny měli dostat zhruba 1,3 miliardy dolarů. Země tvrdí, že si nemůže dovolit splátku provést. Investory, jimiž jsou americké hedgeové fondy, nazývá „supími“, protože si nechtějí své dluhopisy vyměnit za papíry s nižší hodnotou.

Muž, který potopil Argentinu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video