Planeta zažívá epidemii obezity, nadváhu má třetina populace | E15.cz

Planeta zažívá epidemii obezity, nadváhu má třetina populace

Obezita
Obezita
• 

ČTK

Na světě obrovským tempem přibývá lidí trpících nadváhou a obezitou, od roku 1980 se jejich počet zvýšil mezi dospělými o 27 procent, mezi dětmi dokonce o 47 procent. Vyšší než doporučenou váhu má celkem 2,1 miliardy lidí, tedy třetina světové populace. Výjimku neblahého trendu netvoří ani Česko, kde má nadváhu polovina žen a 65 procent mužů. Vyplývá to z nové srovnávací studie, kterou zveřejnil odborný žurnál The Lancet.

Odborníci kvůli stále rostoucím počtům lidí s nadváhou hovoří o epidemii. Ze studie, která sledovala údaje o váze a výšce obyvatel 183 zemí světa, vyplývá, že v roce 1980 trpělo nadváhou či obezitou 857 milionů lidí, loni to byly už přes dvě miliardy. Dva ze tří tlustých obyvatel planety pocházejí z rozvinutých zemí.

Vůbec nejvíce tlouštíků žije ve Spojených státech, kde jich je 86,9 milionu, za USA následuje Čína, Indie a Rusko. Pokud však odhlédneme od absolutních čísel, dají se považovat za nejproblémovější země Tonga, Kuvajt, Kiribati, Mikronésie, Katar či Samoa, kde je obézních více než polovina mužů či žen. Jen pro srovnání: v ČR je obézních 17,8 procenta mužů a 20,8 procenta žen.

Počet obézních neklesá

V žádné ze sledovaných zemí se za posledních 33 let počet lidí s nadváhou výrazněji nesnížil, což odborníky překvapilo. Žen s nadváhou bylo v roce 1980 celosvětově 29 procent, loni už 37 procent. Mužů překračujících doporučenou váhu bylo v roce 1980 30 procent a loni 38 procent. Zatímco v rozvinutých zemí bývá větší poměr tlustých mužů, v těch rozvojových trpí nadváhou více ženy.

Česká republika patří mezi téměř dvěma stovkami sledovaných zemí spíše k průměru: má sice hodně mužů s nadváhou (65 procent), ale poměrně málo obézních dětí a dospívajících. Obezitou trpí 6,4 procenta Čechů a 4,8 procenta Češek do dvaceti let, což je v rámci Evropy po Nizozemsku a skandinávských zemích téměř nejméně. Třeba v Kataru je obézní pětina mladých lidí.

WHO: Obezita se nesmí stát normou

Le Monde: U malých amerických dětí už obezita ustupuje

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.