Plodná neurčitost. Varufakis plán reforem schválně formuloval nekonkrétně | E15.cz

Plodná neurčitost. Varufakis plán reforem schválně formuloval nekonkrétně

Plodná neurčitost. Varufakis plán reforem schválně formuloval nekonkrétně
Řecký ministr financí Janis Varufakis
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Plán reforem pro Řecko, na němž se kvůli prodloužení úvěrové pomoci Atény tento týden dohodly s mezinárodními věřiteli, je úmyslně formulován neurčitě, aby bylo snazší pro něj získat souhlas v parlamentech zemí eurozóny, tvrdí řecký ministr financí Janis Varufakis, podle něhož mu taktika nepříliš konkrétních formulací byla doporučena na schůzce euroskupiny.

Podle Varufakise jde o metodu „plodné neurčitosti“, která prý dokumentu obsahujícímu plán reforem pomůže získat souhlas v parlamentech. Takový postup mu údajně doporučili jeho kolegové z eurozóny, Varufakis ale nikoho konkrétního nejmenoval. V soukromém rozhovoru mu prý jeden z ministrů také řekl, že dřívější řecký závazek dosáhnout primárního rozpočtového přebytku 4,5 procenta je nerealistický.

Přečtěte si komentář Miroslava Zámečníka:

O prodloužení evropské finanční pomoci Řecku o čtyři měsíce dnes bude hlasovat německý Spolkový sněm. Očekává se, že poslanci návrh schválí, a to přesto, že někteří jsou k dohodě kritičtí. Ve čtvrtek řecký ministr financí Německo pobouřil, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu.

Dohoda o prodloužení úvěrové pomoci odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze a že by země mohla být nucena opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala až do června prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Názory odjinud: Řecko proti Evropě – chvilka míru

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!