Po střelbě v ústředí ruské tajné služby budou padat hlavy, píše list Kommersant

Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB

Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB Zdroj: Reuters

Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB
Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB
Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB
Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB
Střelba v ústředí ruské tajné služby FSB
10
Fotogalerie

Ruská tajná služba FSB chystá personální změny v důsledku řady skandálů a neefektivní práce při předcházení zločinům. Napsal to ruský list Kommersant s odvoláním na informované zdroje. Poslední kapkou byl podle listu čtvrteční incident u moskevské centrály FSB, kde útočník zabil jednoho člověka - pracovníka FSB - a dalších pět zranil, včetně jednoho kolemjdoucího. Vyšetřovatelé oznámili, že další pracovník FSB podlehl zraněním, které během přestřelky utrpěl.

Kommersant uvádí, že FSB v poslední době otřásají velké skandály včetně případů korupce, násilných útoků a dokonce organizování zločineckých skupin. "Vzhledem k tomu mohou přijít organizační kroky a kádrové změny," poznamenal ruský list.

Podle moskevského rozhlasu už vyšetřovatelé identifikovali muže, který ve čtvrtek u centrály FSB na náměstí Lubjanka v centru metropole střílel. Jde o devětatřicetiletého Jevgenije Maňurova, rodáka z Moskevské oblasti. Vyšetřovatelé později tyto údaje potvrdili.

Maňurov, který při přestřelce přišel o život, byl podle agentury Interfax jako střelec oceněný dobrovolnou organizací pro spolupráci s armádou DOSAAF, jejíž obdoba v komunistickém Československu se nazývala Svazarm. Minulý měsíc podle moskevského střeleckého klubu obsadil v závodech třetí místo v disciplíně zvané praktická střelba (v Česku známá také jako střelecký parkúr), připomínající zásahy v reálných bojových situacích.

Podle serveru Newsru.com se tyto střelecké závody konaly pod záštitou FSB a na počest velitele komanda Vympel, který zahynul při pokusu osvobodit rukojmí zajatá teroristy v Beslanu v roce 2004.

Střelcova matka uvedla, že syn nesloužil v armádě, ale od dětství se zajímal o bojové sporty. V posledních letech pracoval v soukromých agenturách jako strážce. Až nyní se ale dozvěděla, že dal v práci před časem výpověď a začal se stýkat s "nějakými Araby". Podle otce mu syn tvrdil, že pracuje jako hlídač velvyslanectví Spojených arabských emirátů.

Maňurov byl podle sociálních sítí vyzbrojen loveckou karabinou Sajga (odvozenou z automatické pušky Kalašnikov) a v batohu měl podomácku vyrobenou bombu a granáty. V jeho bytě v pětipodlažním domu v Podolsku u Moskvy se našly další čtyři pušky a mnoho nábojů.

Podle ruských vyšetřovatelů šlo o teroristický útok, který byl načasován na dobu tiskové konference prezidenta Vladimira Putina. Očití svědkové tvrdí, že střelec při útoku vykřikoval hesla, která používají bojovníci teroristické organizace Islámský stát, napsal Kommersant.

Podle Interfaxu se přestřelka vpředvečer pátečního profesního svátku ruských strážců zákona odehrála v době, kdy se v Kremlu na jejich počest konal slavnostní koncert.