Počet nových uprchlíků byl loni podle OSN nejvyšší za 11 let

uprchlíci

uprchlíci Zdroj: profimedia.cz

Počet lidí, kteří z jakýchkoli důvodů museli opustit své domovy a hledat bezpečí jinde ve vlasti nebo v zahraničí, byl loni nejvyšší za posledních 11 let. Podle pravidelné zprávy, kterou dnes zveřejnil Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR), v roce 2011 přibylo 4,3 milionu nových uprchlíků. Podílely se na tom zejména politické krize v Libyi, Somálsku a Sýrii. Celkem bylo loni na útěku 42,5 milionu lidí, asi o milion méně než v roce 2010.

Více než polovina z celkového počtu uprchlíků se loni pokoušela hledat nový domov v rámci své domovské země, téměř 16 milionů lidí ale překročilo hranice a 895 tisíc lidí požádalo o azyl. I když oproti roku 2010, kdy bylo uprchlíků 43,7 milionu, lidí na útěku mírně ubylo, dají se podle UNHCR z čerstvých čísel vyčíst znepokojivé trendy.

Z toho, že za posledních pět let počet uprchlíků neklesl pod 42 milionů, se dá usoudit, že lidé tráví mimo domov velmi dlouhou dobu - ať už v uprchlických táborech nebo jinde.

Nejpočetnější skupinu uprchlíků tvořili loni Afghánci, kterých bylo 2,7 milionu. Bezpečí ale hledalo také 1,4 milionu Iráčanů, 1,1 milionu Somálců a 491 tisíc obyvatel Konga. Asi čtyři pětiny uprchlíků se uchylují do sousedních zemí - tak žije třeba 1,7 milionu uprchlíků v Pákistánu, 886 tisíc v Íránu, 566 tisíc v Keni a 366 tisíc v Čadu.