Podezřelý z vraždy Němcova vzal prý zpět své přiznání | E15.cz

Podezřelý z vraždy Němcova vzal prý zpět své přiznání

Podezřelý z vraždy Němcova vzal prý zpět své přiznání
Zaur Dadajev
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Hlavní podezřelý z vraždy ruského opozičního předáka Borise Němcova Zaur Dadajev byl k přiznání zřejmě donucen mučením. Podle agentury AFP to řekl člen kremelské konzultativní rady pro lidská práva Andrej Babuškin. Ruští vyšetřovatelé zatím tvrdí, že vražda byla podle všeho osobní mstou dvou Čečenců, Dadajeva a Beslana Šavanova, a nikoli zločinem provedeným na objednávku.

Smrt kritika prezidenta Vladimira Putina ovšem od počátku vyvolala v opozičních kruzích přesvědčení, že je za ni odpovědný Kreml. „Jsou důvody věřit, že se Zaur Dadajev přiznal v důsledku mučení,“ prohlásil Babuškin. Podle AFP dodal, že Čečence navštívil v úterý v cele a viděl na jeho těle „četná zranění“.

„Nemůžeme sice prohlásit, že byl mučen… ale na jeho těle jsme našli četná zranění,“ sdělil člen prezidentské rady pro lidská práva. Upřesnil, že šlo zejména o odřeniny od pout na nohách a na rukou a o zranění na prstech nohou. Zhruba třicetiletý bývalý člen speciálních sil čečenské policie Dadajev podle Babuškina mimo jiné líčil, že byl po svém zatčení dva dny držen v poutech a s pytlem přes hlavu.

Dadajev byl několik dní po vraždě zadržen a k činu se nejdříve údajně doznal. V úterý ale list Moskovskij komsomolec napsal, že podezřelý přiznání zase odvolal. „Celou dobu na mě křičeli, že jsem zabil Němcova. Odpovídal jsem, že ne,“ řekl zpravodaji deníku, který se prý do vazební věznice dostal jako člen občanské kontrolní komise. Další podezřelý, Šavanov, spáchal sebevraždu, když minulý víkend v čečenské metropoli Grozném prchal před policií.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!