Podporujeme syrské rebely, říká ruský generál. Ti to popřeli | E15.cz

Podporujeme syrské rebely, říká ruský generál. Ti to popřeli

Podporujeme syrské rebely, říká ruský generál. Ti to popřeli
Ruská letecká raketa
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Ruské letectvo podniká denně desítky leteckých úderů na podporu opoziční Svobodné syrské armády (FSA), která bojuje proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát. Oznámil to dnes náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Počet povstaleckých bojovníků z FSA v provinciích Homs, Hamá, Halab a Rakka podle něj neustále roste. Syrští povstalci ale Gerasimova slova o podpoře popřeli a naopak obvinili Moskvu, že bombarduje jejich bojové pozice.

Rusko zahájilo leteckou kampaň v Sýrii koncem září. Moskva tvrdí, že bombarduje cíle islamistů, podle Západu ale její nálety míří i na pozice dalších povstalců, včetně těch, které podporuje Západ. Rusové při náletech spolupracují se syrskou armádou a netají se tím, že podporují prezidenta Bašára Asada.

„Počet jednotek Svobodné syrské armády neustále roste,“ citovala Gerasimova agentura Reuters. „Jen na jejich podporu provádí ruské letectvo denně 30 až 40 náletů. Jsou jim rovněž poskytovány zbraně, munice a materiální pomoc,“ dodal náčelník ruského generálního štábu.

Pro rebely i armádu

O pomoci některým jednotkám opoziční FSA, tedy povstalecké skupiny, která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, mluvil minulý týden již ruský prezident Vladimir Putin.

„Několik jednotek (FSA) o více než 5000 mužích, spolu s běžnou armádou, podniká ofenzivu proti teroristům v provinciích Homs, Hamá, Halab a Rakka,“ řekl. „Poskytli jsme jim leteckou podporu, stejně tak i syrské armádě, a pomohli jsme jim se zbraněmi, municí a dalšími dodávkami,“ dodal.

Jen nepřímá pomoc

Zatímco ale Putin zněl jednoznačně, jeho mluvčí Dmitrij Peskov o pár hodin později uvedl, že prezident měl na mysli, že Rusko posílá zbraně a další dodávky syrským vládním jednotkám a nikoli FSA. Vzdušnou podporu ale prý poskytují oběma. Prohlášení mluvčího Kremlu bylo považováno za pokus zmírnit případnou reakci ze strany Bašára Asada, který označuje FSA a další umírněné povstalecké skupiny za teroristy.

Zástupci povstalců jakoukoli přímou podporu Moskvy popřeli, z ruských leteckých úderů mají prý prospěch jen nepřímo. FSA je složena z mnoha skupin, Rusové ale konkrétně neuvedli, kterou podporují. Ty nejmocnější jednotky v rámci FSA mají vojenskou podporu ze strany Saúdské Arábie a Spojených států.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!