Policie zadržela muže, který najel do davu v Charlottesville. Protesty vyvolávají odpor | E15.cz

Policie zadržela muže, který najel do davu v Charlottesville. Protesty vyvolávají odpor

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká policie zadržela muže, který najel automobilem do davu při protestech v Charlottesvillu. Podle informací má jít o dvacetiletého Jamese Fieldse z Ohia. Ten při útoku zabil dvaatřicetiletou ženu a další lidi zranil. Nepokoje v americkém Charlottesvillu vyprovokované akcí bělošských extremistů vyvolávají v USA rostoucí odpor a kritiku sklízí i nejednoznačný komentář prezidenta Donalda Trumpa. Ten akci v Charlottesvillu odsoudil, ale kritizoval nenávist a násilnosti "mnoha stran". Rasisty za původce nepokojů neoznačil. 

Do demonstrace se podle agentury AP zapojily špičky americké ultrapravice včetně vůdce takzvané alternativní pravice Richarda Spencera a náčelníka Ku Klux Klanu Davida Duka. Ten prohlásil, že bílí extremisté "pracují na plnění slibů Donalda Trumpa".

Stanovisko šéfa Bílého domu pochválil dnes také americký neonacistický web Daily Stromer. "Trumpův komentář byl dobrý. Nezaútočil na nás. Jen řekl, že národ se musí semknout. Nic zvláštního proti nám, vůbec žádné odsouzení," uvedl web.

Trump na události v Charlottesvillu reagoval sérií vzkazů na twitteru, v nichž nabádal k obnově pořádku a zajištění bezpečnosti lidí. V Bedminsteru ve státě New Jersey, kde tráví dovolenou, novinářům řekl, že co nejrozhodněji odsuzuje "tento ohavný projev nenávisti, bigotnosti a násilí na mnoha a mnoha stranách".

Na twitteru pak napsal, že "bez ohledu na barvu, víru, náboženství nebo politickou stranu jsme všichni především Američané". O odpovědnosti bílých rasistů za nepokoje se ale nezmínil.

James Fields naráží se svým Dodge Chargerem do davu, usmrcuje jednu ženu (video obsahuje drastické záběry)

Do davu v Charlottesville najelo auto

Prezidentovo stanovisko vyvolalo odmítavé reakce, a to i mezi jeho stoupenci. Guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa oddaně podporuje už od volební kampaně, na sociálních sítích napsal: "Odmítáme rasismus a násilí bělošských nacionalistů, jak se ukázali v Charlottesvillu. Každý z vedení se k tomu musí vyslovit". Floridský senátor Marco Rubio uvedl, že "na nacistech, KKK (Ku Klux Klanu) ani stoupencích bělošské nadvlády není nic vlasteneckého. Amerika se snaží být přesným opakem".

"Pane prezidente, zlo musí být pojmenováno. Jsou to stoupenci bílé nadvlády, šlo o terorismus," vzkázal do Bílého domu republikánský senátor z Colorada Cory Gardner.

Reakcí na neonacistickou demonstraci ve Virginií byly v noci na dnešek i protesty na jiných místech v USA. Centrem kalifornského Oaklandu například pochodovaly stovky lidí, kteří skandovali "Nazvěte to pravým jménem". Část demonstrantů, kteří zablokovali dálnici, policie podle listu San Francisco Chronicle rozehnala. Demonstrace byly hlášeny i z Los Angeles a San Diega.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video