Polsko do eurozóny nespěchá, společnou měnu přijme po roce 2020 | E15.cz

Polsko do eurozóny nespěchá, společnou měnu přijme po roce 2020

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Images Money via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko opět odsunulo termín pro zavedení eura, tentokrát na rok 2020 nebo dál. Prohlásil to polský vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński. Polská vláda dala opakovaně na vědomí, že do eurozóny vstoupit chce, časový harmonogram ale nikdy neuvedla. Zatím ho neupřesnila ani nová premiérka Ewa Kopaczová.

„V eurozóně budeme nejdříve po roce 2020,“ řekl Piechociński. V minulosti někteří státní činitelé či představitelé centrální banky udávali jako možné termíny roky 2017 či 2018. Bývalý premiér Donald Tusk nicméně loni prohlásil, že datum nebude možné stanovit do roku 2019.

Kopaczová, jejíž kabinet získal na počátku října důvěru parlamentu, prohlásila, že rozhodující pro přijetí eura bude stav hospodářství a také větší stabilita a finanční zdraví eurozóny.

Se zavedením jednotné evropské měny v nejbližší době nepočítá ani Česká republika. Podle únorového vyjádření ministra financí Andreje Babiše není zavedení eura v Česku cílem současné vládní koalice. Miloš Zeman se domnívá, že Česko by mohlo přijmout euro nejdříve za dva roky, za realistický ale český prezident považuje horizont pěti let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video