Polsko na měsíc obnovuje kontroly na hranicích | E15.cz

Polsko na měsíc obnovuje kontroly na hranicích

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Ibrahim Ot

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko ode dneška na měsíc obnovuje kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru volného pohybu, včetně hranic s Českou republikou. Omezení se přitom týkají i východních sousedů: Polsko pozastavilo malý pohraniční styk s Ruskem a Ukrajinou. Důvodem jsou tři významné mezinárodní akce, které se v červenci uskuteční na polském území. Úřady uvedly, že kontroly budou pouze namátkové.

Nespokojenost s postupem Polska dali najevo Rusové i Ukrajinci. Moskva oznámila, že Varšava s ní nic nekonzultovala a že jako odvetné opatření omezuje cestování Poláků do Kaliningradské oblasti.

Opatření platí do té doby, než se polsko vrátí k předchozímu stavu. Nespokojení Ukrajinci podle polské zpravodajské televize TVN 24 dnes zablokovali tří hraniční přechody. Část cestujících byla donucena k návratu do Polska, respektive si museli vybrat jiné hraniční přechody.

Dočasné opatření souvisí s vrcholnou schůzkou Severoatlantické aliance, se Světovými dny mládeže a návštěvou papeže. Summit NATO se bude konat 8. a 9. července ve Varšavě a Světové dny mládeže od 25. do 31. července v Krakově. Papež František bude pobývat mezi účastníky dnů mládeže od 28. do 31. července.

Podle sdělení polských úřadů se kontroly budou provádět od 4. července do 2. srpna na hranicích s Českem, Německem, Litvou a Slovenskem a také v přístavech a na letištích.

Mluvčí polské pohraniční stráže Joanna Rokická ujistila, že v cestování do země se v zásadě nic nezmění. Kontroly budou podle ní prováděny namátkově u vybraných osob.

České ministerstvo zahraničí v této souvislosti informovalo, že cestující budou moci v uvedeném období překračovat polské hranice pouze na určených místech. Do seznamu těchto míst je možné nahlédnout na webu ministerstva.

Dočasně obnovit kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru umožňují příslušné smlouvy při různých významných politických, sportovních či jiných událostech.

Loni v září se k tomuto opatření uchýlily například Německo, Rakousko a Slovensko v souvislosti s uprchlickou krizí. V roce 2012 této možnosti využilo i Polsko během mistrovství Evropy ve fotbale, které tehdy pořádalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video