Polsko snížilo věk odchodu do důchodu i o sedm let | E15.cz

Polsko snížilo věk odchodu do důchodu i o sedm let

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polští zákonodárci dnes schválili snížení věkové hranice pro odchod do důchodu na 60 let pro ženy a 65 let pro muže. 

Vláda tak plní předvolební slib konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Předchozí liberální vláda zvýšila věkovou hranici pro odchod do důchodu na 67 let pro obě pohlaví. Podle analytiků polská ekonomika vyšší výdaje na penze neutáhne.

Slib snížení věkové hranice pro odchod do důchodu byl hlavním tahákem volební kampaně PiS. Příslušný návrh předložil polský prezident Andrzej Duda. Polský parlament jej dnes schválil poměrem hlasů 262:149, 19 zákonodárců se zdrželo hlasování. Opatření začne platit od října 2017.

Podle nejnovějších údajů polské hospodářství slábne a oslabuje i polský zlotý. List Gazeta Wyborcza se domnívá, že stárnoucí země si takovou reformu nemůže dovolit, a Poláky tak čekají nižší penze. Podle posledního sčítání z předloňského roku má Polsko 38,5 milionu obyvatel. Agentura PAP loni v červnu napsala, že země má poprvé ve své historii více než pět milionů starobních důchodců.

V České republice se věková hranice pro odchod do důchodu zvyšuje postupně, přičemž horní hranici stanovila vláda v září 2016 na 65 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video