Porošenko varoval před terorismem i stoupající kriminalitou | E15.cz

Porošenko varoval před terorismem i stoupající kriminalitou

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Ukrajině výrazně vzrostla hrozba diverzí a teroristických útoků, a to mimo oblast bojů se separatisty v Donbasu na východě země, varoval prezident Petro Porošenko. Současně vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem vražd a dalších zločinů.

„Výrazně vzrostla úroveň diverzní a teroristické hrozby v regionech mimo oblast provedení protiteroristické operace,“ řekl šéf státu při schůzce s premiérem Arsenijem Jaceňukem a ministrem vnitra Arsenem Avakovem. Za „protiteroristickou operaci“ označuje Kyjev tažení proti proruským separatistům, ovládajícím část Doněcké a Luhanské oblasti v průmyslovém regionu Donbas. Od poloviny února zde má platit příměří, avšak obě strany konfliktu se prakticky denně obviňují z jeho porušování.

Ukrajinská armáda uvedla, že v potyčkách z rebely byli zabiti dva vojáci a desítka dalších utrpěla zranění. Naopak separatisté obvinili armádu, že porušila příměří ve 46 případech. Obě strany tvrdí, že protivník používá i těžké zbraně, zakázané mírovými dohodami.

Kriminogenní situace

Zločinci podle prezidenta využívají situace, kdy značná část sil a zdrojů bezpečnostních složek je soustředěna na boj s různými projevy a následky hybridní války Ruska proti Ukrajině, a proto „prudce stoupl počet jednotlivých druhů těžkých zločinů proti životu a zdraví občanů“.

Ke vzniku této „kriminogenní situace“ podle šéfa státu přispěla „teroristická uskupení“ separatistů, příliv zbraní, výbušnin a munice z oblasti bojů i oživení aktivit osob se sklonem k porušování zákona.

Stoupl počet krádeží

Porošenko upozornil, že v Doněcké oblasti se počet vražd - i „z objektivního důvodu ruské agrese“ - ztrojnásobil, v Černivické oblasti zdvojnásobil a počty vražd vzrostly i v Mykolajivské a Žytomyrské oblasti. Počet krádeží stoupl o 15 procent, a to zejména v Kyjevské a Ivano-Frankivské oblasti, podobně je na tom však i Černihivská a Lvovská oblast.

Ukrajinská média si všímají dnešního přepadení poštovního auta v Charkově. Lupiči ozbrojení automatickými zbraněmi zaútočili zrovna při přebírání peněz a podle policie zastřelili tři zaměstnance pošty. Pytle s penězi přeložili do svého auta a uprchli. Po pachatelích se pátrá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video