Porouchaný ruský Progress shoří v atmosféře, zachrání jej už jen zázrak | E15.cz

Porouchaný ruský Progress shoří v atmosféře, zachrání jej už jen zázrak

nákladní loď Progress M-52
nákladní loď Progress M-52
• 
ZDROJ: Crew of Expedition 11, public domain, wiki

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští experti ztratili naději na záchranu nákladní kosmické lodi Progress, která po úterním startu obíhá Zemi po nesprávné dráze a nereaguje na povely. Zdroje z kosmické agentury Roskosmos podle médií připouštějí, že aparát může zachránit jen zázrak. Zaniknout by měla loď nejpozději příští týden v pondělí.

Pracovníci řídícího střediska v Koroljovu u Moskvy se během noci opakovaně, ale marně snažili navázat s trucujícím Progressem kontakt. Oficiálně se o možné ztrátě lodi zatím nehovoří, podle moskevského rozhlasu se ale už pracuje na plánu, jak bezpečně navést Progress do atmosféry, kde by loď měla shořet. Jak by bylo možné toho dosáhnout, zatím prý není jasné, protože loď na povely nereaguje.

„Je to vůbec poprvé, co k takovéto situaci došlo. Taková závada se ještě nikdy u tohoto typu lodě nevyskytla,“ řekl ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář. Po úterním startu se Progressu nerozevřely vysílací antény, což zablokovalo komunikaci s pozemním řídícím střediskem. Kvůli poruše nosné rakety Sojuz se navíc loď ocitla na nesprávné oběžné dráze, na které se podle expertů bez povelů ze Země udrží jen několik dní.

Progress se od svého startu nachází v nekontrolované rotaci

Progress by měl klesnout do vrchních vrstev atmosféry v neděli nebo v pondělí, uvedla agentura Interfax. „Myslím, že loď shoří bezezbytku v atmosféře, ale není vyloučeno podle okamžité hustoty atmosféry a podle polohy, jak bude loď vstupovat do atmosféry, že by mohla nějaká část i tento přestup přežít,“ uvedl Kolář. Podle něj by šlo ale o malé kusy do hmotnosti maximálně jednoho kilogramu.

Doposud také byly sestupy řízené, tento bude zcela neřízený. Připadá proto podle Koláře v úvahu k dopadu kterékoliv místo na zeměkouli mezi 51,6 stupněm jižní a severní šířky. Z hlediska pravděpodobnosti do situace vstupuje také povrch Země, který ze dvou třetin tvoří moře, tím spíše by úlomky mohly skončit v moři, dodal.

Shoří 2,5 tuny zásob pro ISS i připomínky výročí konce druhé světové války

Spolu s lodí shoří 2,5 tuny nákladu určeného původně šestičlenné posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), ale i kolekce předmětů, jejichž dopravení na stanici mělo být připomínkou 70. výročí vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem. Jsou to takzvané svatojiřské stuhy, ruský válečný symbol, a rovněž kopie vítězného praporu Rudé armády.

Ruští odborníci sledují potíže Progressu s nemalým znepokojením, uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy. Jde totiž o prakticky identickou verzi kosmické lodi s tou, která se používá k pilotovaným letům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video