Potapěči nalezli ve vraku Costa Concordia další oběti | e15.cz

Potapěči nalezli ve vraku Costa Concordia další oběti

Trhlina v boku lodi má asi 50 metrů
Trhlina v boku lodi má asi 50 metrů
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italští záchranáři dnes vyprostili z vraku luxusní lodi Costa Concordia tři přeživší. V noci zachránili asijský pár, dnes kolem poledne se jim podařilo z plavidla dostat i jednoho člena posádky, který si při nehodě zřejmě zlomil nohu. Potapěči ale nalezli také těla dvou starších mužů, počet obětí nehody tak stoupl na pět. Stále se pohřešuje 15 lidí.

Oba mrtví byli nalezeni na shromaždišti v potopené části lodi. Záchranáři dále procházejí jednu kajutu po druhé v té části lodi, která zůstala nad vodou, a pátrají po pohřešovaných. Hodlají projít všech asi 1500 kajut ve vraku. V noci zachytili zvukový signál od asijského páru, který na lodi trávil svatební cestu. Uvízlého muže a ženu objevili v jedné z kabin v dobrém stavu a vyvedli je na svobodu.

Dnes časně ráno záchranáři navázali hlasový kontakt i s jedním italským členem posádky, který uvízl na třetí palubě. Po několika hodinách se ho podařilo vyprostit. Podle dosavadní bilance nejméně tři lidé zahynuli a asi 40 jich bylo zraněno. Dva mrtví jsou z Francie, třetí z Peru. Policie už zadržela kapitána lodi Francesco Schettino, který je možným hlavním viníkem nehody. Dnes byl zadržen také první důstojník Ciro Ambrosio. Podle prokuratury oba opustili plavidlo ještě před posledními cestujícími.

„Bohužel mohu potvrdit tuto skutečnost,“ uvedl státní zástupce Francesco Verusio. Podle italských médií kapitán opustil loď v pátek ve 23:40, ale poslední pasažéry se podařilo evakuovat až kolem sobotních 06:00. Úřady kapitána nyní vyšetřují pro podezření z několikanásobného zabití, ze zavinění nehody a z opuštění plavidla.

Vrtulník odváží z havarované lodi jednoho z dnes nalezených přeživšíchAutor: ctk/ap
Vrtulník odváží z havarované lodi jednoho z dnes nalezených přeživších

Podle britského odborníka na mořeplavbu Malcolma Latarche mohl ale nehodu způsobit i výpadek elektřiny. Latarche připomněl, že cestující mluvili o tom, že v době nehody vypadla světla a ozvala se hlasitá rána. Podle odborníka by to mohlo znamenat, že ve strojovně lodi došlo k výbuchu, který vyřadil z provozu elektrické generátory. Latarche předpokládá, že po selhání generátorů nedokázala loď měnit směr a fungovat přestal i navigační systém. „Systémy se musí restartovat… a nějakou dobu jim trvá, než naběhnou,“ řekl pro list Huffington Post.

Plavidlo s 4234 cestujícími bylo v pátek odpoledne na cestě po Středomoří, když najelo na mělčinu u ostrova Giglio, který se nachází nedaleko pobřeží jižního Toskánska. V boku lodi se při nárazu vytvořila sedmdesátimetrová trhlina a plavidlo se převrátilo na bok. Jeho polovina zůstala nad mořskou hladinou.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery