Povinná vojna ve Velké Británii? Konzervativci slibují, že ji obnoví, pokud vyhrají volby

Britský premiér Rishi Sunak letos v lednu navštívil válkou zasaženou Ukrajinu.

Britský premiér Rishi Sunak letos v lednu navštívil válkou zasaženou Ukrajinu. Zdroj: ČTK / AP / Stefan Rousseau

Britská vládní Konzervativní strana slibuje, že obnoví povinnou vojenskou službu pro mladé lidi, pokud se jí podaří zvítězit v červencových parlamentních volbách. Podle premiéra Rishiho Sunaka by vojenská či civilní služba mohla být zkušeností, která mladým lidem změní životy a umožní jim vyvinout schopnosti, aby se prosadili v reálném světě. Plán by měl stát 2,5 miliardy liber (72 miliard korun) ročně.

Podle plánu konzervativců, který představil premiér Sunak, by mladí Britové, kteří dosáhnou 18 let, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Podle ministerského předsedy by služba mohla poskytnout mladým lidem příležitosti, které jim změní život. „Občanství s sebou přináší nejen práva, ale také povinnosti. Být Britem je více, než stát společně na pasové kontrole,“ uvedl Sunak.

Opoziční labouristé však považují tento nápad za zoufalý. Podle nich se za vlády konzervativců snížil počet příslušníků britských ozbrojených sil na nejnižší úroveň od dob napoleonských válek.

Takzvaná národní služba ve Spojeném království platila v letech 1939 až 1960. Jednalo se o povinnou vojenskou službu pro muže ve věku 17 až 21 let. V některých zemích se začalo o obnovení vojenské služby mluvit s souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině.

To, že by konzervativci zůstali ve vládě i po červencových volbách, se nicméně v současné době jeví jako nepravděpodobné. Průzkumy totiž předpovídají drtivé vítězství labouristů, které podporuje kolem 45 procent voličů, zatímco setrvání konzervativců ve vládě si přeje pouze 23 procent hlasujících. 

Předvolební kampaně odstartovaly ve Velké Británii tento týden poté, co premiér Sunak ve středu překvapivě oznámil, že letošní parlamentní volby se uskuteční již 4. července. Na základě tamních zvyklostí mohl s tímto krokem vyčkat až do ledna příštího roku a mnozí očekávali, že tak neučiní dříve než na podzim, dokud se v zemi výrazněji nezlepší ekonomická situace. Meziroční inflace ve Spojeném království v dubnu klesla na 2,3 procenta a přiblížila se dvouprocentnímu cíli britské centrální banky.