Válka na Ukrajině ONLINE: Ruský útok na tiskárnu knih v Charkově si vyžádal nejméně sedm obětí

Válka na Ukrajině: Pozůstatky po ostřelování v Charkově (22.5.2024)

Válka na Ukrajině: Pozůstatky po ostřelování v Charkově (22.5.2024) Zdroj: ČTK / AP / Andrii Marienko

Loňské cvičení jednotek NATO ve Finském zálivu
Sevastopolské doky poškozené ukrajinským úderem (13. 9. 2023)
Rusové zaútočili na Charkov (4. 5. 2024)
Ukrajinci budují obranné pozice v Charkovské oblasti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při prohlídce zákopů v Charkovské oblasti
47
Fotogalerie

Ruský útok na civilní cíle ve městě Charkov na severovýchodě Ukrajiny si vyžádal minimálně sedm obětí. Uvedl to šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruská armáda podle něj na druhé největší ukrajinské město zaútočila alespoň 15krát. „Jde čistě o civilní objekt, je to tiskárna, která tiskne knihy,“ řekl šéf oblastní policie Volodymyr Tymoško. 

Konflikt na Ukrajině sledujeme v ONLINE přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Nejméně sedm mrtvých a šestnáct zraněných si vyžádaly dnešní ruské útoky na Charkov na severovýchodě Ukrajiny. „Jde čistě o civilní objekt, je to tiskárna, která tiskne knihy,“ řekl šéf oblastní policie Volodymyr Tymoško. 
  • Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na analytiky zpravodajského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě. Prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v oblasti na východě země označil za krajně obtížnou. 
  • Ukrajinské síly ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. 

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

24. května 2024 · 07:23

Ukrajinský raketový útok zabil na Krymu dva lidi, uvádí okupační správa

Dvě osoby zabil v noci na dnešek ukrajinský raketový útok na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Informoval o tom Sergej Aksjonov, šéf ruské okupační správy, kterého citovala agentura Reuters. K útoku došlo nedaleko Simferopolu, hlavního správního střediska Krymu.

Aksjonov na síti Telegram dodal, že další ukrajinská střela zasáhla prázdnou budovu nedaleko města Alušta na černomořském pobřeží Krymu.

24. května 2024 · 07:02

Šéf SBU uvedl, že Ukrajinci vybavili námořní drony Sea Baby raketomety Grad

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk uvedl, že Ukrajinci vybavili námořní drony Sea Baby raketomety Grad. SBU podle něj takto vybavená bezposádková plavidla použila poprvé loni v prosinci. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina nebo server Ukrajinska pravda, který zveřejnil fotografii zbraně.

Ukrajinská média psala o vybavení námořních dronů Sea Baby raketomety Grad už v předchozích dnech, odvolávala se přitom ale na nejmenované zdroje. Podle nich Ukrajinci zaútočili na ruské invazní síly pomocí dronů Sea Baby tento týden na Kinburnské kose na jihu Ukrajiny.

24. května 2024 · 07:01

ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ

Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické společnosti ČEZ zakázal ruskému Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti české firmě v Rusku. Důvodem je to, že spor firem má výhradně řešit mezinárodní arbitráž. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ loni v únoru zahájil proti Gazpromu v Ženevě arbitrážní řízení z důvodu krácení dohodnutých dodávek plynu, od ruského podniku žádá náhradu škody za více než miliardu korun. Ruská plynárenská společnost letos v dubnu požádala ruský arbitrážní soud, aby zakázal české společnosti pokračovat v řízení u mezinárodního arbitrážního soudu. Situace kolem obchodu s plynem se zkomplikovala, když ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

23. května 2024 · 11:42

Ruské útoky na Charkov si vyžádaly nejméně sedm mrtvých, uvedly tamní úřady

Nejméně sedm mrtvých a šestnáct zraněných si vyžádaly dnešní ruské útoky na Charkov na severovýchodě Ukrajiny. Ruská armáda na toto druhé největší ukrajinské město zaútočila alespoň 15krát, uvedl v příspěvku na telegramu šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

„Jde čistě o civilní objekt, je to tiskárna, která tiskne knihy,“ řekl novinářům na místě šéf oblastní policie Volodymyr Tymoško. Areál tiskárny podle něj zasáhly dvě střely. Další útoky v Charkově, které je podle Reuters navzdory bojům i nadále centrem ukrajinského vydavatelského průmyslu, poškodily dopravní a městskou infrastrukturu.

23. května 2024 · 09:38

Norsko se rozhodlo uzavřít svou hranici pro ruské turisty

Norsko uzavře svou hranici pro ruské turisty, a to s platností od 29. května. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na norské ministerstvo spravedlnosti. Skandinávská země, která s Ruskem sdílí 198 kilometrů dlouhou hranici v arktické oblasti, opatření zdůvodnila pokračující ruskou agresí vůči Ukrajině.

Hranice pro ruské turisty již dříve uzavřely pobaltské země, Polsko i Finsko. Podle agentury AFP tak ruští turisté rozhodnutím Osla přišli o poslední přímý vstup do schengenského prostoru, jehož je Norsko součástí.

23. května 2024 · 09:19

Rusové postoupili ve směru na Časiv Jar, připustil ukrajinský server

Ruské jednotky postoupily u města Časiv Jar v Donbasu na východě Ukrajiny, konkrétně v obci Kliščijivka, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na analytiky zpravodajského projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě.

Dobytí Kliščijivky uskupením ruských vojsk Jih ohlásilo ruské ministerstvo obrany už ve středu. O den dříve o ovládnutí obce psali ruští prováleční blogeři. Nicméně ukrajinské velení ještě ve středu ráno v přehledu situace na bojišti tvrdilo, že i přes pokračující ruské útoku u vsi mají ukrajinští vojáci situaci pod kontrolou.

23. května 2024 · 07:05

Ukrajinští vojáci budou mít za zničení ruské techniky nárok na dovolenou navíc

Ukrajinští vojáci, kterým se podaří zničit ruskou bojovou techniku, budou mít nárok na dovolenou navíc. Tento týden to schválila vláda. Systém má fungovat tak, že čím cennější techniku vojáci zneškodní, tím více volna dostanou, píše internetový portál ukrajinské televize Kanal 24.

Pět dalších dnů nad rámec obvyklé dovolené bude za zničení letadla nebo lodi. Čtyři dny volna armáda dá vojákům, kteří zničí protiletadlový raketový systém, vrtulník nebo radarový systém protivzdušné obrany, tři dny za tank, bojové vozidlo pěchoty nebo sestřelení těžkého bezpilotního letounu dlouhého doletu nebo rakety. Jeden den volna navíc se bude vojákům počítat, pokud zničí lehký bezpilotní letoun s doletem do 70 kilometrů.

22. května 2024 · 21:37

Úřady hlásí tři mrtvé po ukrajinských úderech v Rusku a na okupovaných územích

Tři lidé dnes přišli o život a zhruba 15 utrpělo zranění při ukrajinských úderech v ruské Belgorodské oblasti a na Moskvou okupované části východní Ukrajiny - v Luhanské a Doněcké oblasti. O bilanci podle agentury AFP informovaly ruské úřady.

Belgorodský gubernátor Vjačeslav Gladkov dnes na platformě Telegraminformoval několikrát o hrozbě vzdušných úderů v tomto příhraničním regionu a také o útocích ukrajinských dronů nebo ostřelování. U vesnice Beleňkoje zemřel civilista, napsal dopoledne gubernátor, který také ohlásil několik zraněných.

22. května 2024 · 20:49

Ruský úder na Charkov zranil 12 lidí, řidič trolejbusu přišel o nohy, uvedl úřad

Při dnešním ruském vzdušném úderu na Charkov na severovýchodě Ukrajiny bylo zraněno 12 lidí. Na platformě Telegram to uvedla prokuratura Charkovské oblasti, podle níž invazní jednotky útočily na druhé největší ukrajinské město zřejmě pomocí klouzavých bomb. Ve vážném stavu je řidič trolejbusu, který kvůli útoku přišel o nohy, dodal úřad.

Ruský nálet zničil kavárnu, poškodil nedalekou obytnou budovu a zapálil čerpací stanici, napsala agentura Reuters. „Nezůstalo mi nic,“ prohlásil v troskách kavárny její majitel Vahe Ohandžanijan. Nedaleká dvanáctipatrová budova má podle Reuters vytlučená téměř všechna okna a poblíž stál s rozbitými okny zelený trolejbus, jenž měl na zadní straně i krev, která byla vidět také na zemi.

22. května 2024 · 15:53

Švédsko během tří let poskytne Ukrajině vojenskou pomoc za téměř 160 miliard korun

Švédský parlament se dnes shodl na dalším balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu. Během tří let severská země Ukrajině poskytne pomoc v celkové výši 75 miliard švédských korun (zhruba 160 miliard korun). Premiér Ulf Kristersson to řekl ve videu na platformě X. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Švédsku za balíček podpory poděkoval.

22. května 2024 · 10:04

Rusko chce změnit námořní hranici s Finskem a Litvou v Baltu

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, uvedla agentura Reuters s tím, že Finsko se ohradilo. Litva, které se podle portálu The Moscow Times návrh na rozšíření ruských teritoriálních vod také dotýká, označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení.

Ruské úřady se rozhodly rozšířit teritoriální vody země v Baltském moři u státní hranice s Litvou a Finskem, vyplývá z návrhu usnesení ruské vlády zveřejněného na portálu právních aktů, píší The Moscow Times. Podle dokumentu připraveného ministerstvem obrany hodlá Rusko vyhlásit část vod na východě Finského zálivu a také u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.

Za tímto účelem hodlá Rusko změnit zeměpisné souřadnice bodů určujících polohu základních linií, od kterých se bude měřit rozsah teritoriálních vod Ruské federace, jakož i přilehlé zóny u pobřeží a ostrovů.

Stávající geografické souřadnice, stanovené sovětskou vládou v roce 1985, „ne zcela odpovídají současné geografické situaci“, tvrdí autoři návrhu. Body byly podle nich zaznamenávány za pomoci námořních navigačních map vycházejících z prací z poloviny 20. století, což „neumožňuje určit vnější hranici vnitřních mořských vod“ Ruské federace, tvrdí se v dokumentu. Ministerstvo obrany navrhuje prohlásit 40 let staré usnesení sovětské vlády za částečně „neplatné“, v části týkající se Baltu.

Agentura Reuters poznamenala, že z návrhu nebylo hned jasné, proč je potřeba hranici upravit, a zda proběhly nějaké konzultace s ostatními státy u Baltského moře.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová uvedla, že Rusko by mělo dodržovat úmluvu OSN o mořském právu. „Takové počínání Ruské federace hodnotíme jako záměrnou a účelovou provokaci s cílem zastrašit sousední země a jejich společnosti. Je to další důkaz toho, že agresivní a revizionistická politika Ruska ohrožuje bezpečnost jeho sousedů a celé Evropy,“ uvedlo také litevské ministerstvo zahraničí podle Delfi. Vyzvalo Moskvu, aby respektovala a dodržovala obecné principy a normy mezinárodního práva a mezinárodní a bilaterální dohody o nenarušitelnosti hranic.

Návrh na revizi hranice byl předložen k veřejné debatě prakticky současně se zahájením cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, jehož cílem je podle ruského ministerstva obrany odpovědět „na provokativní prohlášení a hrozby západních představitelů“.

22. května 2024 · 07:29

Situace v Doněcké oblasti je podle Zelenského krajně obtížná

Za krajně obtížnou označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti na východě země. Armádní velení uvedlo, že v některých místech musejí ukrajinské jednotky v důsledku ruských útoků manévrovat.

Nejprudší boje vedou ukrajinští obránci momentálně na kramatorském, kurachovském a pokrovském frontovém úseku, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina Zelenskyj ve svém večerním videoposelství.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že boje u Pokrovska jsou z celé fronty v současnosti nejprudší, ruské síly tu jen za dnešek provedly na 37 útoků.

Oproti tomu v Charkovské oblasti, kde ruské síly začátkem tohoto května otevřely nový úsek fronty, dosáhly ukrajinské jednotky podle Zelenského „hmatatelných výsledků“ a daří je jim zde „ničit nepřítele“. Generální štáb uvedl, že zde odrážejí ruské útoky, místy však provádějí protiútoky a přijímají opatření k posílení své obrany.

22. května 2024 · 07:08

Rusko minulý týden vypustilo družici schopnou ničit jiné satelity, míní USA

Rusko minulý týden vypustilo družici, která podle amerických tajných služeb představuje zbraň schopnou kontrolovat či ničit jiné satelity. Obíhat bude poblíž amerického vládního satelitu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na sdělení vesmírného velitelství Spojených států.

Ruská raketa Sojuz odstartovala 16. května z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti na severu země a vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země nejméně devět družic. Mezi nimi byla družice Kosmos 2576, což je podle Reuters typ ruské vojenské vesmírné lodi.

„Dospěli jsme k závěru, že se pravděpodobně jedná o zbraň proti vesmírným cílům, která je zřejmě schopná zaútočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země,“ řekla Reuters mluvčí vesmírného velitelství.

„Rusko umístilo tuto novou zbraň proti vesmírným cílům na stejnou oběžnou dráhu, jako je satelit provozovaný americkou vládou,“ uvedlo velitelství.

21. května 2024 · 19:39

Polský premiér nařídil ustavit komisi pro analyzování vlivu Ruska a Běloruska

Polsko zřizuje komisi, jejímž úkolem bude analyzovat vlivy Ruska a Běloruska na polskou vnitřní bezpečnost v posledních dvaceti letech. Příslušné nařízení dnes podle polských médií vydal premiér Donald Tusk. První její zprávu očekává v létě, tedy až po červnových volbách do Evropského parlamentu.

"Budeme muset prošetřit možný vliv na média," řekl Tusk. Vysvětlil, že nejde o vyšetřovací komisi. Jejím úkolem bude analyzovat dokumenty, které mají k dispozici polské tajné služby nebo prokuratury. "Nebudeme stíhat politické oponenty," ujistil.

21. května 2024 · 19:16

Yellenová:Ukrajina může získat až 50 miliard USD pomocí zmrazených ruských aktiv

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 by mohla podpořit Ukrajinu až 50 miliardami dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč) prostřednictvím úvěru spojeného se zmrazenými ruskými aktivy. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News.

Americký plán podle médií předpokládá, že Kyjev peníze dostane ve formě půjčky od G7, která by následně byla splácena z výnosů plynoucích ze zmrazených ruských aktiv.