Válka na Ukrajině aktuálně | ONLINE novinky z ruské invaze | E15.cz

Válka na Ukrajině ONLINE: Podle Putina Rusko opět ohrožují německé tanky

ČTK, redakce E15.cz, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že jeho zemi opět ohrožují německé tanky. Reagoval tak na nedávné rozhodnutí Berlína poskytnout napadené Ukrajině obrněnce Leopard 2 německé výroby. Putin tato slova pronesl při příležitosti oslav 80. výročí od vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem v bitvě u Stalingradu. 

Situaci na bojišti sleduje deník E15 v online přenosu níže.

Důležité události posledního dne:

  • Bývalý ruský poručík se podle stanice BBC přiznal k mučení ukrajinských zajatců a rabování na okupovaných územích. 
  • Státy Evropské unie schválily uvolnění v pořadí již sedmé platby ve výši 500 milionů eur za zbraně pro Ukrajinu. 
  • Polský prezident Andrzej Duda v narážce na Rusko řekl, že je připraven spustit novou železnou oponu
  • Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestovala do Kyjeva
  • Ruská invaze na Ukrajinu začala ráno 24. února 2022.

VIDEO: Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?

Video se připravuje ...

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ONLINE
Obnovit
21:25
2.  2.  2023

USA jsou pro připuštění ruských sportovců do mezinárodních soutěží

Spojené státy podporují plán Mezinárodního olympijského výboru na návrat ruských a běloruských sportovců na světovou scénu. Podle Bílého domu by měli mít reprezentanti obou zemí právo zúčastnit se olympijských her v Paříži jako neutrální sportovci. Uvedla to tisková mluvčí Karine Jeanová-Pierreová.

21:00
2.  2.  2023

Vyjednávání s Ruskem bude podle Scholze možné až po stažení vojáků z Ukrajiny

Dialog s Ruskem o ukončení války na Ukrajině bude možný až ve chvíli, kdy Rusko projeví ochotu stáhnout své jednoty z okupovaných území. Ve čtvrtek to řekl německý spolkový kancléř Olaf Scholz. „V momentě, kdy dají najevo, že cestou je stažení jednotek, v tom okamžiku se uvolní také cesta k rozhovorům s Ukrajinou - tím jsem si docela jistý,“ uvedl Scholz. Pak podle něj nastane i možnost se domluvit. „Ale na tom musíme ještě trochu zapracovat,“ dodal kancléř.

20:00
2.  2.  2023

Ukrajinský soud poslal do vazby politika podezřelého z korupce

Ukrajinský soud nařídil vazbu pro bývalého náměstka ministra obrany, který je podezřelý z korupce. Informoval o tom Státní úřad pro vyšetřování (DBR), jenž na Ukrajině mimo jiné vyšetřuje trestné činy, z nichž jsou podezřelí tamní policisté, soudci, nebo vysoce postavení úředníci. DBR zadrženého nejmenovala, podle ukrajinských médií však jde o Vjačeslava Šapovalova, jenž byl zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením. Minulý měsíc však v souvislosti s korupčním skandálem rezignoval.

18:22
2.  2.  2023

 

18:20
2.  2.  2023

Bývalý ruský poručík se přiznal k mučení ukrajinských zajatců

Bývalý ruský poručík, který působil na Ukrajině, řekl zpravodaji britské BBC v Rusku, že byl svědkem mučení ukrajinských zajatců nebo rabování v okupovaném Melitopolu. Jistý plukovník prý jako metodu při výsleších zajatých ukrajinských vojáků používal předstírané zastřelení nebo výhrůžky znásilněním. BBC uvádí, že nebyla schopna vojákovu výpověď nezávisle potvrdit, ale nijak se neliší od jiných svědectví o tom, jak Rusové týrají ukrajinské vězně. Ruské ministerstvo obrany se k věci nevyjádřilo. Konstantin Jefremov je podle BBC doposud nejvýše postaveným příslušníkem ruské armády, který otevřeně promluvil o svých zážitcích z Ukrajiny. 

18:18
2.  2.  2023

Zaslání britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické kvůli výcviku

Poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické kvůli dlouhému výcviku pilotů. Prohlásil to mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka. Pilot se s takovým strojem naučí létat nejdříve za 35 měsíců, vysvětlil mluvčí praktické problémy, které by byly podle Londýna spojeny s dodáním letounů Ukrajině na pomoc s bojem proti Rusku.

17:30
2.  2.  2023

„Nikdy jsme si nebyli blíž. Dnes jsme odsouhlasili, že začleníme Ukrajinu hlouběji do našeho jednotného trhu a zahrneme ji do klíčových programů Evropské unie. Zároveň pracujeme na prodloužení bezcelního přístupu na náš trh a roamingu zdarma,“ uvedla ve čtvrtek šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

 

16:50
2.  2.  2023

Putin tvrdí, že Rusko znovu ohrožují německé tanky

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že jeho zemi opět ohrožují německé tanky. Podle tiskových agentur to pronesl během proslovu ve Volgogradu u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu nad armádou nacistického Německa. Putin tak reagoval na nedávné rozhodnutí Berlína poskytnout tanky Leopard 2 německé výroby Ukrajině, aby se mohla bránit současné ruské vojenské agresi.

15:40
2.  2.  2023

Ruské zbrojovky podle Medveděva letos výrazně zvýší dodávky pro armádu

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve čtvrtek řekl, že ruští zbrojaři letos výrazně zvýší své dodávky, aby pomohli armádě drtivě porazit Ukrajinu. „Naše ozbrojené síly pravidelně dostávají plné dodávky různých typů raket. Dodávky všeho druhu těžké vojenské techniky v roce 2023 výrazně vzrostou,“ uvedl na sociálních sítích Medveděv, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady a řídí vládní komisi pro výrobu zbraní. Podle některých západních činitelů a analytiků však mohou ruské armádě docházet zásoby poté, co za jedenáct měsíců invaze na Ukrajinu vystřílela miliony dělostřeleckých granátů a tisíce raket.

15:10
2.  2.  2023

EU schválila sedmou půlmiliardovou platbu za zbraně pro Ukrajinu

Státy Evropské unie formálně schválily uvolnění v pořadí sedmé platby ve výši 500 milionů eur, tedy asi 11,9 miliardy korun, za zbraně pro Ukrajinu, na které se dohodli minulé pondělí unijní ministři zahraničí. Dalších 45 milionů eur poskytne Evropská unie na výcvik ukrajinských vojáků. Evropský blok téměř rok od počátku ruské agrese na Ukrajině celkem uvolnil z Evropského mírového nástroje 3,5 miliardy eur na nákupy zbraní a dalšího vojenského materiálu pro Kyjev.

14:15
2.  2.  2023

Polský prezident Duda řekl, že je připraven postavit novou železnou oponu

Andrzej Duda ve čtvrtek prohlásil, že je „připraven postavit železnou oponu až do mraků, pokud za východní hranicí bude agresivní stát prahnoucí zabíjet a zotročovat své sousedy“. Učinil tak v narážce na Rusko, které téměř před rokem napadlo Ukrajinu. Informovala o tom agentura PAP. Duda se v Rize se svým lotyšským protějškem Egilsem Levitsem zúčastnil debaty s experty věnované bezpečnostním otázkám.

13:40
2.  2.  2023

V Bělorusku skončilo společné cvičení ruského a běloruského letectva

Minsk už při zahájení manévrů v polovině ledna upozorňoval, že cvičení má „výlučně obranný charakter“. Stejné prohlášení vydalo ministerstvo obrany i dnes s tím, že se vojákům podařilo splnit širokou škálu úkolů. Vojenská cvičení v Bělorusku vyvolala obavy u sousední Ukrajiny. Rusko na ni mimo jiné z běloruského území téměř před rokem zaútočilo, invazi předcházely manévry i shromáždění ruských jednotek u ukrajinských hranic.

13:32
2.  2.  2023

Zelenskyj žádá od EU další sankce proti Rusku, EU je chystá na výročí invaze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření proti Rusku, které téměř před rokem napadlo jeho zemi. O novém balíku sankcí dnes jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Sankční tažení EU proti Rusku "mírně zpomalilo" a mělo by znovu zrychlit, uvedl Zelenskyj na společné tiskové konferenci. EU podle šéfky EK počítá s přijetím sankcí proti Moskvě na výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

11:40
2.  2.  2023

Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil muži 20 let vězení. Rozsudek není pravomocný.

10:24
2.  2.  2023

Válka na Ukrajině poškozuje postavení Ruska jako vývozce zbraní, tvrdí Londýn

Válka na Ukrajině a s ní spojené protiruské sankce s největší pravděpodobností poškozují postavení Ruska jako spolehlivého vývozce zbraní. Ve své pravidelné svodce to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany.

Rusko dá "téměř určitě přednost nasazení nově vyrobených zbraní vlastní armádou na Ukrajině před dodávkami vývozním partnerům", uvádí Londýn. "Nedostatek součástek pravděpodobně ovlivňuje výrobu vybavení určeného na vývoz, jako jsou obrněná vozidla, bitevní vrtulníky a systémy protivzdušné obrany," dodalo ministerstvo s tím, že pro Moskvu bude v následujících třech až pěti letech zřejmě složité nadále poskytovat podpůrné služby pro své vývozní kontrakty, jako je přísun nových náhradních dílů či jejich údržba.

Autor: ČTK, redakce E15.cz, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery