Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajinská armáda uvedla, že zničila všech 10 ruských dronů, útočily na Charkov

Válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině Zdroj: ČTK / AP / LIBKOS

Rusové zničili Trypilskou tepelnou elektrárnu jižně od Kyjeva.
Ukrajinský parlament schválil nový zákon o mobilizaci.
Následky ruského nočního útoku na Charkov (10.2.2024)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Mohutný útok Rusů na Ukrajinu: Záporoží (29.12.2023)
40
Fotogalerie

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila všech deset dronů typu Šáhed, kterými proti Ukrajině zaútočilo Rusko. Informovalo o tom letectvo napadené země. Ruská armáda také k úderům proti cílům na Ukrajině použila čtyři rakety. Co se s nimi stalo, ovšem ukrajinské letectvo neuvedlo.

Sledujte online zpravodajství.

Důležité události posledního dne:

  • Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram.
  • Ukrajina dostane od Německa další systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo spolkové ministerstvo obrany.
  • Ukrajinské ostřelování města Tokmak, které leží na jihu Ukrajiny a je okupováno ruskými silami, si vyžádalo nejméně deset obětí na životě, tvrdí představitel tamní Ruskem ustanovené správy Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij).
  • Nizozemsko letos poskytne Ukrajině dodatečnou vojenskou podporu ve výši jedné miliardy eur (25,4 miliardy korun), celkově se tak nizozemská pomoc vyšplhá na tři miliardy eur.

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

14. dubna 2024 · 16:33

Rusové chtějí ovládnout Časiv Jar do oslav 9. května, tvrdí ukrajinský velitel

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

Časiv Jar je důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti, podotkl dnes server BBC News v ruskojazyčném vydání. Jeho případné obsazení by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, poznamenala dříve agentura AFP. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

14. dubna 2024 · 16:33

Fiala: Tématem rozhovorů s americkou stranou bude Blízký východ i Ukrajina

Tématem rozhovorů českého premiéra s americkou stranou bude i poslední vývoj na Blízkém východě a rozsáhlý letecký útok Íránu na Izrael. Může to ovlivnit program návštěvy. Před odletem do USA to dnes novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS), který se má v pondělí v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Joem Bidenem. S představiteli Spojených států chce mluvit také o další vojenské podpoře Ukrajiny, bez níž by bylo podle Fialy velmi obtížné, ne-li nemožné, zastavit ruskou agresi, které Ukrajina už přes dva roky čelí.

14. dubna 2024 · 10:32

Ruská armáda tvrdí, že nad Krasnodarským krajem zničila deset ukrajinských dronů

Ruská armáda dnes ráno sestřelila v Krasnodarském kraji deset bezpilotních letounů ukrajinských ozbrojených sil. Podle agentury RIA Novosti o tom informovalo ruské ministerstvo obrany, aniž by uvedlo, zda útok způsobil škody. Rusko také krátce předtím, kolem 06:30 moskevského času (05:30 SELČ), zlikvidovalo pět ukrajinských dronů nad Černým mořem. Během noci na dnešek byly zničeny i dva drony nad Kurskou oblastí u hranic s Ukrajinou, píše agentura Interfax.

Počet obětí ostřelování města Tokmak, které leží na jihu Ukrajiny a je okupováno ruskými silami, stoupl na 16, uvedl představitel tamní Ruskem ustanovené správy Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) na platformě Telegram. Podle Balyckého během ukrajinského útoku zemřelo jedno dítě, 20 lidí je zraněných, z toho 12 je ve vážném stavu. Na místě stále pokračuje pátrání po přeživších a obětech v sutinách domů. Páteční útok na Tokmak podle ruské okupační správy zasáhl rezidenční oblast, sobotní zprávy hovořily o deseti obětech.

14. dubna 2024 · 07:54

Ukrajinská armáda uvedla, že zničila všech 10 ruských dronů, útočily na Charkov

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila všech deset dronů typu Šáhed, kterými proti Ukrajině zaútočilo Rusko. Informovalo o tom letectvo napadené země. Ruská armáda také k úderům proti cílům na Ukrajině použila čtyři rakety. Co se s nimi stalo, ovšem ukrajinské letectvo neuvedlo.

Protivzdušná obrana všechny šáhedy sestřelila nad Charkovskou oblastí. Šéf vojenské správy tohoto regionu Oleh Syněhubov podle RBK Ukrajina řekl, že drony útočily na energetickou infrastrukturu v Charkově, druhém největším ukrajinském městě.

13. dubna 2024 · 20:14

Tři lidé dnes zemřeli při ruských útocích na vesnice Netajlove a Novoselydivci v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, uvedla oblastní prokuratura. Ostřelování tam podle ní zasáhlo rodinné domy. Ve vesnici Očeretyne ve stejném regionu podle ní ostřelování poškodilo bytový dům natolik, že se zřítila celá jeho část nad prostředním vchodem, oznámil také úřad a zveřejnil fotografii poničeného domu.

Oběti jsou šedesátiletý pár a 66letá žena. Ve vesnici Očeretyne se záchranářům podařilo ze sutin poškozeného bytového domu vyprostit 43letou ženu. Zranění utrpěla na jiném místě vesnice ještě 90letá obyvatelka, sdělila také prokuratura.

13. dubna 2024 · 18:46
13. dubna 2024 · 16:06

Ukrajina dostane od Německa další systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo dnes spolkové ministerstvo obrany. Podle německých médií dosud Berlín poslal Kyjevu dva takovéto systémy a třetí chce doručit bez prodlení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí označil za projev podpory v "klíčovém okamžiku".

Zpráva přichází poté, co ukrajinští představitelé v posledních dnech žádali spojence o další Patrioty. Systémy americké výroby jsou pro ukrajinskou protivzdušnou obranu zásadní, země napadená Ruskem jich však podle Zelenského nemá dost. Podle analytiků jí chybí také rakety do těchto systémů a v protivzdušné obraně jsou tak za neustálého ruského ostřelování značné mezery.

13. dubna 2024 · 14:44

Ukrajinské ostřelování města Tokmak, které leží na jihu Ukrajiny a je okupováno ruskými silami, si vyžádalo nejméně deset obětí na životě, tvrdí představitel tamní Ruskem ustanovené správy Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij). Páteční útok na Tokmak podle ruské okupační správy zasáhl rezidenční oblast. Podle Balyckého na místě stále pokračuje pátrání po přeživších a obětech v sutinách domů.

"Záchranáři ze sutin vyprostili těla dospělého a dítěte," napsal dnes kolem poledne Balyckyj na platformě Telegram. Bilance útoku tím podle něj stoupla na deset lidí.

13. dubna 2024 · 13:46
13. dubna 2024 · 11:46

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

"Navzdory značným ztrátám nepřítel stupňuje své úsilí nasazováním nových obrněných jednotek, což vede k občasným taktickým úspěchům," napsal Syrskyj. Velitel slíbil posílit nejvíce ohrožené oblasti. Navzdory zprávám médií o nedostatku munice na ukrajinské straně Syrskyj napsal, že "byly doplněny zásoby bezpilotních letounů všech typů, protitankových raket a přesunuty další rezervy sil a techniky."

13. dubna 2024 · 10:51

Washington a Londýn zakázaly burzám s kovy přijímat nový hliník, měď a nikl z ruské produkce a zakázaly dovoz těchto kovů do USA a Velké Británie.

O pátečním rozhodnutí dnes informovala agentura Reuters. Cílem opatření je kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu omezit příjmy z vývozu těchto kovů z Ruska.

Rusko je významným producentem hliníku, mědi a niklu. Hlavní ruští producenti kovů Rusal a Nornickel a ruské velvyslanectví ve Washingtonu na žádost o komentář zatím nereagovaly.

13. dubna 2024 · 08:18
12. dubna 2024 · 21:20

Čína podle USA podporuje ruskou válku na Ukrajině dodávkami techniky

Čína podle Spojených států podporuje ruskou válku na Ukrajině tím, že Moskvě poskytuje velké množství strojů, mikroelektroniky či technologií pro drony a řízené střely, díky čemuž Rusko může navyšovat svou zbrojní výrobu. S odvoláním na dva vysoce postavené americké činitele o tom dnes informovaly agentury AP a Reuters. Podle nejmenovaných činitelů v roce 2023 pocházelo přibližně 90 procent ruské mikroelektroniky z Číny, a Rusko ji používalo mimo jiné k výrobě raket, tanků či letadel. Také téměř 70 procent ruského dovozu obráběcích strojů v posledním čtvrtletí loňského roku pocházelo z Číny.

12. dubna 2024 · 20:05

Rusko oznámilo úspěšný test mezikontinentální střely

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že v Astrachaňské oblasti na jihu Ruska provedlo test mezikontinentální balistické střely. Test podle něj proběhl úspěšně a jeho výsledky potvrzují vysokou spolehlivost „ruských raket při zajišťování strategické bezpečnosti Ruské federace“. O jakou střelu konkrétně šlo, ministerstvo neupřesnilo.

12. dubna 2024 · 18:26

Ukrajinská kampaň si bere na mušku výmluvy, s nimiž muži odmítají narukovat

Lvovské mobilizační úřady se rozhodly motivovat ukrajinské muže k nastoupení do zbraně pomocí videokampaně, která si pohrává s alternativní realitou a ukazuje, jak by se mohly změnit poměry pod ruskou nadvládou. Autoři kampaně se snaží ukázat, že různé osobní důvody, kvůli kterým se muži zdráhají narukovat, nebo i jejich výmluvy, by v případě naplnění černého scénáře působily absurdně.