Válka na Ukrajině ONLINE: Rusko chce změnit námořní hranice s Finskem a s Litvou

Loňské cvičení jednotek NATO ve Finském zálivu

Loňské cvičení jednotek NATO ve Finském zálivu Zdroj: profimedia.cz

Sevastopolské doky poškozené ukrajinským úderem (13. 9. 2023)
Rusové zaútočili na Charkov (4. 5. 2024)
Ukrajinci budují obranné pozice v Charkovské oblasti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při prohlídce zákopů v Charkovské oblasti
V polovině zlomená televizní věž v Charkově
46
Fotogalerie

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, uvedla agentura Reuters. Finsko a Litva, kterých se návrh dotýká, se proti němu ohradily, Vilnius označila ruské počínání za provokaci.

Konflikt na Ukrajině sledujeme v ONLINE přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Ukrajinské síly ovládají tři pětiny pohraničního města Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě země, ruské útoky ale neustávají, uvedl v ukrajinské televizi zástupce šéfa oblastní správy Roman Semenucha. 
  • Ruská vláda přijala konečné rozhodnutí o pozastavení dočasného zákazu vývozu benzinu, protože trh je dostatečně zásoben.

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

22. května 2024 · 10:04

Rusko chce změnit námořní hranici s Finskem a Litvou v Baltu

Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, uvedla agentura Reuters s tím, že Finsko se ohradilo. Litva, které se podle portálu The Moscow Times návrh na rozšíření ruských teritoriálních vod také dotýká, označila ruské počínání za „provokaci“ a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení.

Ruské úřady se rozhodly rozšířit teritoriální vody země v Baltském moři u státní hranice s Litvou a Finskem, vyplývá z návrhu usnesení ruské vlády zveřejněného na portálu právních aktů, píší The Moscow Times. Podle dokumentu připraveného ministerstvem obrany hodlá Rusko vyhlásit část vod na východě Finského zálivu a také u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.

Za tímto účelem hodlá Rusko změnit zeměpisné souřadnice bodů určujících polohu základních linií, od kterých se bude měřit rozsah teritoriálních vod Ruské federace, jakož i přilehlé zóny u pobřeží a ostrovů.

Stávající geografické souřadnice, stanovené sovětskou vládou v roce 1985, „ne zcela odpovídají současné geografické situaci“, tvrdí autoři návrhu. Body byly podle nich zaznamenávány za pomoci námořních navigačních map vycházejících z prací z poloviny 20. století, což „neumožňuje určit vnější hranici vnitřních mořských vod“ Ruské federace, tvrdí se v dokumentu. Ministerstvo obrany navrhuje prohlásit 40 let staré usnesení sovětské vlády za částečně „neplatné“, v části týkající se Baltu.

Agentura Reuters poznamenala, že z návrhu nebylo hned jasné, proč je potřeba hranici upravit, a zda proběhly nějaké konzultace s ostatními státy u Baltského moře.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová uvedla, že Rusko by mělo dodržovat úmluvu OSN o mořském právu. „Takové počínání Ruské federace hodnotíme jako záměrnou a účelovou provokaci s cílem zastrašit sousední země a jejich společnosti. Je to další důkaz toho, že agresivní a revizionistická politika Ruska ohrožuje bezpečnost jeho sousedů a celé Evropy,“ uvedlo také litevské ministerstvo zahraničí podle Delfi. Vyzvalo Moskvu, aby respektovala a dodržovala obecné principy a normy mezinárodního práva a mezinárodní a bilaterální dohody o nenarušitelnosti hranic.

Návrh na revizi hranice byl předložen k veřejné debatě prakticky současně se zahájením cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, jehož cílem je podle ruského ministerstva obrany odpovědět „na provokativní prohlášení a hrozby západních představitelů“.

22. května 2024 · 07:29

Situace v Doněcké oblasti je podle Zelenského krajně obtížná

Za krajně obtížnou označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti na východě země. Armádní velení uvedlo, že v některých místech musejí ukrajinské jednotky v důsledku ruských útoků manévrovat.

Nejprudší boje vedou ukrajinští obránci momentálně na kramatorském, kurachovském a pokrovském frontovém úseku, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina Zelenskyj ve svém večerním videoposelství.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že boje u Pokrovska jsou z celé fronty v současnosti nejprudší, ruské síly tu jen za dnešek provedly na 37 útoků.

Oproti tomu v Charkovské oblasti, kde ruské síly začátkem tohoto května otevřely nový úsek fronty, dosáhly ukrajinské jednotky podle Zelenského „hmatatelných výsledků“ a daří je jim zde „ničit nepřítele“. Generální štáb uvedl, že zde odrážejí ruské útoky, místy však provádějí protiútoky a přijímají opatření k posílení své obrany.

22. května 2024 · 07:08

Rusko minulý týden vypustilo družici schopnou ničit jiné satelity, míní USA

Rusko minulý týden vypustilo družici, která podle amerických tajných služeb představuje zbraň schopnou kontrolovat či ničit jiné satelity. Obíhat bude poblíž amerického vládního satelitu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na sdělení vesmírného velitelství Spojených států.

Ruská raketa Sojuz odstartovala 16. května z kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti na severu země a vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země nejméně devět družic. Mezi nimi byla družice Kosmos 2576, což je podle Reuters typ ruské vojenské vesmírné lodi.

„Dospěli jsme k závěru, že se pravděpodobně jedná o zbraň proti vesmírným cílům, která je zřejmě schopná zaútočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země,“ řekla Reuters mluvčí vesmírného velitelství.

„Rusko umístilo tuto novou zbraň proti vesmírným cílům na stejnou oběžnou dráhu, jako je satelit provozovaný americkou vládou,“ uvedlo velitelství.

21. května 2024 · 19:39

Polský premiér nařídil ustavit komisi pro analyzování vlivu Ruska a Běloruska

Polsko zřizuje komisi, jejímž úkolem bude analyzovat vlivy Ruska a Běloruska na polskou vnitřní bezpečnost v posledních dvaceti letech. Příslušné nařízení dnes podle polských médií vydal premiér Donald Tusk. První její zprávu očekává v létě, tedy až po červnových volbách do Evropského parlamentu.

"Budeme muset prošetřit možný vliv na média," řekl Tusk. Vysvětlil, že nejde o vyšetřovací komisi. Jejím úkolem bude analyzovat dokumenty, které mají k dispozici polské tajné služby nebo prokuratury. "Nebudeme stíhat politické oponenty," ujistil.

21. května 2024 · 19:16

Yellenová:Ukrajina může získat až 50 miliard USD pomocí zmrazených ruských aktiv

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 by mohla podpořit Ukrajinu až 50 miliardami dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč) prostřednictvím úvěru spojeného se zmrazenými ruskými aktivy. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News.

Americký plán podle médií předpokládá, že Kyjev peníze dostane ve formě půjčky od G7, která by následně byla splácena z výnosů plynoucích ze zmrazených ruských aktiv.

21. května 2024 · 18:20

Kyjev oznámil zásah ruské korvety v Sevastopolu, Moskva se nevyjádřila

Ukrajinská armáda dnes oznámila zásah ruské korvety Ciklon v Sevastopolu na Moskvou okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Udál se podle ní před několika dny, další podrobnosti ukrajinský generální štáb nesdělil. Podle ukrajinských médií je plavidlo nosičem střel Kalibr, kterými Rusové útočí na ukrajinské území. Moskva se nevyjádřila.

Ukrajinské ozbrojené síly zasáhly v noci na neděli v Sevastopolu ruskou raketovou loď Ciklon, která spadá pod projekt 22800, uvedl ukrajinský generální štáb na platformě Telegram s odkazem na korvety třídy Karakurt.

21. května 2024 · 18:18

Rusko zahájilo manévry zahrnující přípravu nestrategických jaderných zbraní

Ruská armáda zahájila první fázi manévrů, které zahrnují nácvik přípravy a použití nestrategických jaderných zbraní, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě podle agentury Interfax. Cvičení se koná v Jižním vojenském okruhu, jehož součástí jsou i Ruskem okupované části ukrajinského území.

Cvičení nařídil začátkem měsíce ruský prezident Vladimir Putin.

Podle ministerstva obrany vojáci do první fáze manévrů nasadili rakety Iskander a Kinžal. Jejich cílem je zajistit, aby jednotky a vojenská technika byly připravené na "bojové nasazení nestrategických jaderných zbraní, aby byla bezpodmínečně zajištěna územní celistvost a suverenita Ruska v souvislosti s provokativními prohlášeními a výhrůžkami různých západních činitelů na adresu Ruské federace".

21. května 2024 · 17:17

Státy EU potvrdily shodu na využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Státy EU potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení ČR při EU. Roční výnosy mají činit až tři miliardy eur (zhruba 74 miliard Kč).

Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent bude převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny. "Toto rozdělení bude každoročně přezkoumáváno, poprvé před 1. lednem 2025," uvedla dnes Rada EU.

21. května 2024 · 15:13

Za Ukrajinu chtějí bojovat ve válce tři tisícovky odsouzených, uvedly úřady

Již více než 3000 odsouzených Ukrajinců si podaly žádost o podmínečné propuštění na svobodu, aby se mohly podílet na obraně Ukrajiny, oznámila náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Olena Vysocká podle médií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý pátek podepsal zákon, který lidem odsouzeným za méně závažné trestné činy umožňuje vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám. Agentura Reuters tehdy napsala, že ukrajinskou armádu by mohlo posílit 10.000 až 20.000 vězňů. Dosud do bojů na Ukrajině trestance posílalo jen Rusko.

„Jsou to více než 3000 lidí, což jsme předpovídali před přijetím zákona. Nedalo se počítat s tím, že se přidá všech 20.000 lidí, které jsme pokládali za potenciální vojáky, protože při předchozích průzkumech přání projevilo okolo 4500 (vězňů). Nyní bude toto číslo kolísat,“ vysvětlila v televizi Vysocká podle agentury Ukrinform.

21. května 2024 · 13:24

Finská vláda předložila návrh zákona, jenž má zamezit migraci přes Rusko

Finská vláda v úterý poslala do parlamentu návrh zákona, který má zastavit příchod migrantů přes finsko-ruskou hranici. Helsinky se domnívají, že Rusko migraci přes 1340 kilometrů dlouhou hranici aktivně podporuje kvůli politickému nepřátelství mezi Helsinkami a Moskvou po ruské invazi na Ukrajinu.

21. května 2024 · 12:20

Zpochybnit Zelenského legitimitu se snaží jen Rusové, píše Meduza

Ruské úřady zastávají názor, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po 20. květnu ztratil legitimitu, upozornil v úterý ruský zpravodajský server Meduza působící z lotyšského exilu. V pondělí sice vypršel pětiletý Zelenského mandát, ale válka, kterou Rusko proti Ukrajině před více než dvěma lety rozpoutalo, nedovoluje uspořádat volby. A podle ukrajinské ústavy má prezident vykonávat svou funkci, dokud ji nepřevezme jeho nástupce. Ani západní partneři, ani ukrajinská opozice legitimitu Zelenského nijak nezpochybňují, dodal server.

21. května 2024 · 11:26

Státy EU potvrdily shodu na využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Země Evropské unie potvrdily shodu na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v Evropě budou využity k nákupu zbraní pro Ukrajinu a na rekonstrukci země, která se už více než dva roky brání ruské vojenské agresi. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení Česka při EU. Roční výnosy mají činit až tři miliardy eur (zhruba 74 miliard korun). Návrh, aby se 90 procent výnosů použilo k nákupu zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím takzvaného Evropského mírového nástroje, v březnu předložila Evropská komise. Zbývajících deset procent by mělo být převedeno do rozpočtu EU a použito na rekonstrukci Ukrajiny.

21. května 2024 · 11:02

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června. S odkazem na pětici diplomatů členských zemí to v úterý napsal obvykle dobře informovaný bruselský web Politico. Největší překážkou je podle diplomatů dlouhodobě odmítavý přístup Maďarska, které se však Brusel a Kyjev snaží přesvědčit o tom, že Ukrajina plní jeho požadavky.

21. května 2024 · 10:23

Baerbocková v Kyjevě vyzvala k větší podpoře ukrajinské protivzdušné obrany

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v úterý v Kyjevě vyzvala k větší mezinárodní podpoře Ukrajiny a dalším dodávkám protivzdušné obrany. Na úvod své sedmé návštěvy v zemi od začátku ruské invaze v únoru 2024 podle agentury DPA uvedla, že se situace na Ukrajině prudce zhoršila kvůli ruským útokům na civilní infrastrukturu a ofenzivě v Charkovské oblasti.

21. května 2024 · 09:39

Ukrajina a Rusko hlásí nálety a ostřelování, mrtvé a raněné

Nejméně sedm raněných si vyžádaly noční a ranní útoky ruských ozbrojených sil na Charkov, druhé největší ukrajinské město, uvedly místní úřady. Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk oznámil, že se ukrajinské obraně během noci podařilo nad šesti oblastmi země sestřelit 28 z 29 ruských dronů Šáhed íránské konstrukce přímo útočících na cíl. Gubernátor ruské Belgorodské oblasti, sousedící s Ukrajinou, na sociální síti uvedl, že jedna žena zahynula po útoku ukrajinského dronu.