Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajinci zastavili postup Rusů v Charkovské oblasti, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při prohlídce zákopů v Charkovské oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při prohlídce zákopů v Charkovské oblasti Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Sevastopolské doky poškozené ukrajinským úderem (13. 9. 2023)
Rusové zaútočili na Charkov (4. 5. 2024)
Ukrajinci budují obranné pozice v Charkovské oblasti
V polovině zlomená televizní věž v Charkově
Ruský bombardér Tu-22M3.
45
Fotogalerie

Ukrajinské armádě se podařilo stabilizovat situaci na severu Charkovské oblasti, ruská invazní vojska nepostoupila o více než deset kilometrů. Novinářům to v pátek řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu v tomto příhraničním regionu na severovýchodě Ukrajiny, čímž otevřelo novou frontu, a v prvních dnech přicházely zprávy o postupu invazních vojsk.

Konflikt na Ukrajině sledujeme v ONLINE přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Ruská armáda nedisponuje dostatečným počtem vojáků k dosažení strategického průlomu v oblasti Charkova na severovýchodě Ukrajiny. Řekl to vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě Christopher Cavoli.
  • Z Charkovské oblasti přicházejí protichůdné zprávy. Zatímco ukrajinská strana tvrdí, že situace kolem Charkova je sice složitá, ale pod kontrolou, ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho jednotky postoupily do hloubky ukrajinské obrany. Píše o tom BBC. 

  • Kyjev viní ruské vojáky ze zadržování a zabíjení civilistů ve Vovčansku. „V severní části, kde se bojuje, berou ruští vojáci civilisty do zajetí,“ napsal na platformě Telegram ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Rusové podle něj nedovolili místním obyvatelům evakuovat se a nahánějí je do sklepů.

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

17. května 2024 · 20:04

Ruská ekonomika zrychlila čtvrtletní růst na 5,4 procenta, vyšší je také inflace

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,4 procenta. Tempo růstu zrychlilo z 4,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Ekonomiku podpořily vojenské výdaje a příznivý vývoj cen na ropy, vyplývá z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Statistici rovněž oznámili, že inflace v dubnu zrychlila na 7,84 procenta z březnového tempa 7,72 procenta.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o půl procenta. Ceny potravin stouply meziměsíčně o 0,49 procenta a meziročně o 8,33 procenta. Nepotravinářské zboží proti březnu zdražilo o 0,41 procenta, meziročně pak o sedm procent.

Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu. HDP se zvýšil o 3,6 procenta po poklesu o 1,2 procenta v roce 2022. Moskva v únoru téhož roku zahájila válečné tažení proti Ukrajině.

17. května 2024 · 17:05

Ruské naváděné bomby zabily v ukrajinském Charkově dva lidi a 13 jich zranily

Ruské naváděné bomby zabily dnes ve městě Charkov na severovýchodě Ukrajiny nejméně dva lidi a 13 dalších zranily. S odkazem na místní úřady to dnes uvedla agentura Reuters. Nebylo bezprostředně jasné, na co byly namířeny, ale šéf správy Charkovské oblasti uvedl, že zraněni byli civilisté.

"Ze 13 zraněných jsou čtyři ve vážném stavu," uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov na komunikační platformě Telegram.

17. května 2024 · 16:48

Zelenskyj podepsal zákon umožňující mobilizovat až 20 tisíc vězňů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým odsouzeným vstoupit do ozbrojených sil a bojovat proti ruským invazním silám. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10 až 20 tisíc vězňů. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na databázi ukrajinského parlamentu.

Lidské zdroje jsou pro ukrajinskou armádu dlouhodobým problémem, protože bojuje s mnohem větším a lépe vybaveným nepřítelem. V posledních měsících se tento problém ještě prohloubil, což přimělo úřady k zavedení přísnějších opatření pro ty, kteří se vyhýbají odvodům.

17. května 2024 · 15:00

EU zavádí sankce na čtyři mediální subjekty, jež podle ní šíří ruskou propagandu

Evropská unie uvalila sankce na čtyři mediální subjekty, které podle ní šíří ruskou propagandu. Jde o platformu Voice of Europe, kterou zařadila na národní sankční seznam už koncem března i česká vláda. Sankce se týkají také ruské mediální platformy RIA Novosti a ruských listů Izvestija a Rossijskaja Gazeta. Členské státy EU sankce schválily takzvanou písemnou procedurou, která se uskutečnila v uplynulých dnech.

17. května 2024 · 13:19

U Charkova jde vše podle plánu, město zatím dobýt nechceme, prohlásil Putin

Ruské síly podle prezidenta Vladimira Putina v Charkovské oblasti postupují podle plánu. S dobytím druhého největšího ukrajinského města Charkova ale zatím nepočítá. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ruské agentury TASS a RIA Novosti. Putin, který v pátek končí svou dvoudenní návštěvu Číny, také uvedl, že bude sledovat dění na červnové švýcarské konferenci o Ukrajině. Je ale přesvědčen, že jejím cílem je přijít s ultimátem pro Rusko. Moskva už dříve uvedla, že se summitu, který bude hledat cestu z Ruskem vyvolané války nezúčastní.

17. května 2024 · 12:03

Charkov ve čtvrtek zažil nejdelší letecký poplach od začátku ruské invaze

Ukrajinské město Charkov, které se nachází jen několik desítek kilometrů od hranice s Ruskem, ve čtvrtek zažilo nejdelší letecký poplach od začátku ruské invaze. Server The Kyiv Independent píše, že trval více než 16 a půl hodiny, úřady ho odvolaly teprve v pátek kolem 01:00 místního času (kolem půlnoci středoevropského času). Ukrajinská armáda mezitím informovala o sestřelení všech 20 útočných dronů, které podle ní Rusko vyslalo v noci na pátek na ukrajinské území.

17. května 2024 · 11:14

Rusko v Charkovské oblasti nepostoupilo o více než 10 kilometrů, uvedl Zelenskyj

Ukrajinské armádě se podařilo stabilizovat situaci na severu Charkovské oblasti, ruská invazní vojska nepostoupila o více než deset kilometrů. Novinářům to v pátek řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu v tomto příhraničním regionu na severovýchodě Ukrajiny, čímž otevřelo novou frontu, a v prvních dnech přicházely zprávy o postupu invazních vojsk.

17. května 2024 · 10:20

Moskva hlásí sestřelení více než stovky bezpilotních letounů nad Krymem a Ruskem

Rusko hlásí sestřelení více než stovky ukrajinských bezpilotních letounů. Rozsáhlému útoku podle úřadů čelila v noci na pátek ruská obrana města Sevastopol na anektovaném poloostrově Krym, kde jsou hlášeny výpadky v dodávkách elektrického proudu. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily. Terčem dronového náletu se stala také rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, informovaly úřady.

17. května 2024 · 07:00

Ukrajinské drony zaútočily na ruské černomořské základny, hlasí média

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útoku vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily, decimované ukrajinskými útoky. Terčem náletu ukrajinských dronů se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár.

16. května 2024 · 20:54

Kyjev viní ruské vojáky ze zadržování a zabíjení civilistů ve Vovčansku

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko obvinil ruské invazní síly ze zadržování a zabíjení civilistů ve městě Vovčansk v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, o které v posledních dnech svádějí boje ukrajinští a ruští vojáci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se k tomu Moskva zatím nevyjádřila. O zabíjení civilistů podle médií hovoří také dobrovolníci pomáhající s evakuací obyvatel města. Ruské úřady naopak podle agentur obvinily ukrajinskou armádu ze smrti čtyř žen, které přišly o život při dnešním ostřelování okupovaného Doněcku. Další dva civilisté, včetně jednoho dítěte, vyvázli se zraněním. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„V severní části Vovčansku, kde se bojuje, berou ruští vojáci civilisty do zajetí,“ napsal na platformě Telegram ukrajinský ministr vnitra. Rusové podle něj nedovolili místním obyvatelům evakuovat se a nahánějí je do sklepů. „Je známo první střílení civilistů ruskými vojáky,“ uvedl dále Klymenko.

16. května 2024 · 19:08

Rusko nemá dost vojáků pro průlom u Charkova, řekl vrchní velitel NATO v Evropě

Ruská armáda nedisponuje dostatečným počtem vojáků k dosažení strategického průlomu v oblasti Charkova na severovýchodě Ukrajiny. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký generál Christopher Cavoli, který je vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě, po jednání šéfů generálních štábů členských zemí NATO v Bruselu. Ukrajinské síly podle něj udrží v regionu své pozice.

Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti, a otevřelo tím novou frontu. Podle dřívějších informací agentury AP se tam následně zmocnilo území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje přibližně sedm vesnic. Rusko podle Reuters tvrdí, že obsadilo 12 obcí.

Kyjev poté oznámil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli situaci na frontě zrušil plánované zahraniční návštěvy. Zelenskyj dnes uvedl, že se vypravil do Charkova, kde jednal s veliteli ukrajinské armády. Situace je podle něj k dnešnímu dni obecně pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá.

16. května 2024 · 17:54

Rusko v odvetě vyhostí britského vojenského přidělence

Rusko vyhostí britského vojenského přidělence v zemi. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, podle něhož jde o odvetu za obdobný krok Británie, o němž Londýn informoval minulý týden. Ruská diplomacie přislíbila i další odvetné kroky, které však nespecifikovala.

Britská vláda se minulou středu rozhodla vyhostit diplomata, kterého ministr vnitra James Cleverly označil za nedeklarovaného důstojníka ruské vojenské rozvědky. Londýn podle něj vyhoštěním reaguje na škodlivé aktivity Moskvy v zemi i jinde v Evropě. Rusko označilo tvrzení o škodlivých aktivitách za nepřijatelné.

Britská opatření avizovaná společně s vyhoštěním diplomata počítají také s tím, že několik ruských nemovitostí na území Británie, které podle Londýna mohly být využívány pro zpravodajské účely, ztratí svůj diplomatický status. Británie také podle Cleverlyho zavede přísnější pravidla pro ruská diplomatická víza včetně omezení doby, kterou ruští diplomaté mohou strávit v zemi.

16. května 2024 · 15:06

BBC: Z Charkovské oblasti přicházejí protichůdné zprávy

Zatímco ukrajinská strana tvrdí, že situace v Charkovské oblasti je pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá, ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho jednotky postoupily do hloubky ukrajinské obrany, píše BBC.

16. května 2024 · 13:52

Zelenskyj: Situace v Charkovské oblasti je pod kontrolou, ale je velmi složitá

Situace v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny je k dnešnímu dni obecně pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž se podle svého sdělení na platformě Telegram vypravil do Charkova, kde jednal s veliteli ukrajinské armády. Ta podle hlavy státu posiluje své jednotky v regionu a ruské invazní armádě způsobuje citelné ztráty.

Ukrajinský generální štáb ve své dopolední operační svodce uvedl, že jeho vojáci zmařili plány ruských invazních sil vklínit se co nejvíce do nitra zástavby příhraničního města Vovčansk a usadit se tam. "Ukrajinské ozbrojené síly přinutily Rusy výrazně snížit intenzitu svých akcí," uvedlo velení ukrajinské armády. Boje podle něj pokračují na severu města. Také ukrajinský generální štáb uvádí, že situace je pod kontrolou.

16. května 2024 · 13:11

Kreml odsoudil atentát na Fica, Putin poslal Čaputové i telegram

Mluvčí Kremlu dnes odsoudil středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a popřál mu brzké uzdravení. Informoval o tom ruský list Izvestija. Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podle informací svého úřadu zaslal slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové telegram v podobném zněním, ve kterém střelbu na předsedu slovenské vlády označil za ohavný zločin, jenž nemá ospravedlnění.

„Tento útok co nejdůrazněji odsuzujeme a považujeme ho za absolutně nepřijatelný. Je to velká tragédie. Doufáme, že se panu Ficovi podaří se z toho dostat a co nejrychleji se zotavit. Přejeme mu brzké uzdravení,“ řekl deníku mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.