Válka na Ukrajině aktuálně: Sledujte vývoj invaze (ONLINE) | E15.cz

Válka na Ukrajině ONLINE: U Záporožské jaderné elektrárny se znovu střílí

ČTK, redakce E15.cz, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Polsko bude zřejmě následovat Estonsko a Lotyšsko, které omezily vydávání víz ruským občanům. „Pracujeme na konceptu, který znemožní vydávání víz Rusům,“ řekl náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk. Vyslovil se také pro to, aby jeho země podpořila nové sankce proti Rusku, „ačkoli velké členské státy jako Německo, Francie nebo Nizozemsko jsou proti“.

Ukrajinské jednotky znovu zasáhly hlavní most u Chersonu, uvádí The Kyiv Independent. Jde o strategicky Antonivský most přes řeku Dněpr. 

Celou situaci sleduje deník E15 i v online přenosu níže.

Důležité události posledního dne:

  • Guvernér Záporožské oblasti Oleksandr Staruch vyzval k demilitarizaci tamní jaderné elektrárny u Enerhodaru. „Situace je i nadále napjatá. Naštěstí neostřelovali objekty, které představují jaderné nebezpečí. Fakt, že na místě zůstávají vojáci a munice, ale může mít nenapravitelné důsledky,“ varoval.
  • Prioritou ruské armády za poslední týden bylo patrně přeorientovat jednotky na posílení pozic na jižní Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě to uvedlo britské ministerstvo obrany. Boje na Donbasu nicméně pokračují.
  • Ruský centrální depozitář podal u Soudního dvora EU žalobu kvůli sankcím. Jejich zavedení Rusku znemožnilo uhradit dluh zahraničním věřitelům.
  • Ruská invaze na Ukrajinu začala ráno 24. února 2022.

Blogerka Marianna (29), která přežila útok na porodnici: Hrozivé záběry z místa činu

Video se připravuje ...
Blogerka Marianna (29), která přežila útok na porodnici: Hrozivé záběry z místa činu

Sledujte dění na Ukrajině ONLINE:  

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem online
Obnovit
21:41
15.  8.  2022

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, obviňují se obě strany

Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom dnes ruská služba stanice BBC. Představitelé proruské správy městě Enerhodar, kde se největší evropská atomová elektrárna nachází, informovali o sérii výbuchů ve městě i v okolí zařízení, které okupují ruská vojska. Z útoku viní ukrajinskou armádu. Naopak šéf ukrajinské správy nedalekého Nikopolu tvrdí, že Enerhodar ostřelují Rusové.

"Ukrajinské ozbrojené síly vedou masivní palbu z dělostřeleckých systémů. V Enerhodaru byly zaznamenány výbuchy v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny, u obytných částí města a v průmyslové zóně," uvedla podle BBC tisková služba proruské správy. Zároveň tvrdí, že palba přišla z opačné strany řeky Dněpr, kde se nachází Nikopol.

Šéf nikopolské správy Jevhen Jevtušenko z ostřelování obviňuje Rusy. "Přátelé, na protějším břehu pokračuje inscenace ruských vojsk pod názvem 'Ukrajinské ozbrojené síly ostřelují město Enerhodar z města Nikopol. Ve skutečnosti ostřelování provádějí ruští vojáci," napsal Jevtušenko na sociální platformě telegram.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár.

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech několikrát navzájem obvinily z ostřelování v blízkosti elektrárny. Moskva viní ukrajinské síly z bezohledné střelby na elektrárnu a Kyjev ty ruské z ostřelování zařízení, aby z případných následných výpadků elektřiny mohli Rusové obvinit Ukrajinu, poznamenala agentura Reuters. Ukrajinští představitelé rovněž tvrdí, že ruské síly využívají atomovou elektrárnu jako krytí, zatímco bombardují nedaleká ukrajinská města.

Poslední dění kolem elektrárny znovu vyvolalo obavy z možnosti jaderné katastrofy. Generální tajemník OSN António Guterres před několika dny vyzval k vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která usiluje o přístup do zařízení, varovala před možnou katastrofou. Jaderní experti se obávají, že by boje mohly poškodit bazény s vyhořelým palivem nebo reaktory, píše Reuters.

Kyjev přitom Moskvu viní z vydírání. "Rusové si myslí, že ostřelováním Záporožské JE (jaderné elektrárny) donutí svět, aby plnil jejich podmínky," napsal na twitteru šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. "To se nestane. Místo toho je naše armáda potrestá tvrdým a přesným úderem na bolestivá místa," dodal.

Moskva dnes podle agentury Interfax oznámila, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu telefonicky projednával s Guterresem bezpečný chod Záporožské jaderné elektrárny. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle Reuters ujišťovala, že Rusko "udělá vše nezbytné", aby umožnilo odborníkům MAAE návštěvu zařízení.

20:41
15.  8.  2022

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, tvrdí Moskva

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Rusko podle něj v reakci na incident vyslalo do vzduchu stíhačku, která britský letoun vytlačila z ruského vzdušného prostoru.

"Hlídky sil protivzdušné obrany zaznamenaly nad Barentsovým mořem neznámý vzdušný cíl, který se pohyboval směrem k ruské státní hranici," uvedlo ruské ministerstvo. Doplnilo, že síly protivzdušné obrany v reakci na nález vyslaly do vzduchu stíhačku MiG-31BM, která cizí stroj identifikovala jako výzvědný letoun Boeing RC-135 britského letectva a donutila ho ruský prostor opustit.

Britský letoun podle ruského ministerstva obrany narušil ruskou hranici u mysu Svjatoj Nos, který leží na rozhraní Barentsova a Bílého moře.

20:40
15.  8.  2022

Saúdský princ v únoru a březnu investoval do ruských energetických podniků

Saúdskoarabská investiční společnost KingdomHolding, kterou kontroluje saúdský princ Valíd bin Talál, v únoru a v březnu v tichosti investovala přes půl miliardy dolarů (více než 12 miliard Kč) do předních ruských energetických firem Gazprom, Rosněfť a Lukoil. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zpráv pro regulační úřady. Investice se uskutečnily v době, kdy řada západních zemí na ruské energetické podniky a jejich vedoucí představitele uvalovala sankce v reakci na ruský útok na Ukrajinu, píše Reuters. Podrobnosti najdete tady.

19:48
15.  8.  2022

Ruská tajná služba údajně zmařila útok připravovaný Ukrajinou na jihu Ruska

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu Ruska pod dohledem ukrajinských rozvědek. Uvedla, že při zásahu proti pokusu vyhodit ropovod do povětří "neutralizovala" dva ruské občany, kteří kladli ozbrojený odpor. Informovala o tom agentura Interfax.

"Na místě zločinu bylo zajištěno velmi silné po domácku vyrobené výbušné zařízení," oznámila FSB.

Útok podle tajné služby připravovalo hnutí Restrukt založené neonacistou Maximem Marcinkevičem, známým pod přezdívkou Tesak (Tesák). Na přípravu dohlížely ukrajinské tajné služby. Jeden ze zabitých Rusů podle FSB působil v pluku Azov.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu FSB informovala o zmaření útoků, které údajně připravovali stoupenci neonacistické ideologie, už několikrát, podotkl server Meduza.

18:57
15.  8.  2022

Moskva chce zabránit vývozu ruské a sovětské techniky na Ukrajinu

Rusko pozastavilo dodávky náhradních dílů pro leteckou a další techniku ruské i sovětské výroby do "nikoliv přátelských zemí", k nimž Moskva řadí mimo jiné státy Evropské unie a USA. Podle agentury RIA Novosti to řekl ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci (FSVTS) Dmitrij Šugajev, který kritizoval, že mnoho zemí dodává tuto techniku Ukrajincům.

USA podle Šugajeva například poskytly Ukrajině ruské vrtulníky, které byly dříve dodány do Afghánistánu, čímž podle něj jednaly v rozporu s mezinárodním právem. "Je ale třeba si uvědomit, že ne u veškeré sovětské techniky můžeme zavést omezení týkající se jejího opětovného exportu," upozornil Šugajev. Doplnil, že Moskva rozeslala nesouhlasné nóty všem státům, které oznámily dodávky ruské armádní produkce na Ukrajinu.

Šugajev také připomněl, že Rusko odebralo českým a bulharským podnikům licenci na servis ruských vrtulníků typu Mi kvůli tomu, že tyto firmy údajně nezákonně opravují ukrajinské vrtulníky.

Už v červenci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová oznámila, že Moskva v odvetě za dodávky vojenské techniky Ukrajině odebrala licenci firmám LOM Praha, Terem-Letec a Avionams. Mluvčí českého státního podniku LOM Praha Pavel Lang tehdy uvedl, že rozhodnutí Moskvy chod společnosti zásadně neovlivňuje. LOM Praha zajišťuje technickou podporu životního cyklu vrtulníků řady Mi i pro země NATO a Evropské unie. Na starosti má například generální opravy motorů nebo servisní práce.

18:48
15.  8.  2022

Ukrajinská kukuřice na lodi, jež pluje od 1. srpna, byla asi několikrát prodána

Ukrajinská kukuřice z lodi, která vyplula 1. srpna z Oděsy, byla několikrát přeprodána a neví se, kde nyní plavidlo je. Informovala o tom dnes s odvoláním na ukrajinskou ambasádu v Libanonu agentura AP.

Loď Razoni plující pod vlajkou Sierry Leone měla na palubě 26 tisíc tun kukuřice určené ke krmení kuřat. Mířila původně do Libanonu, ale tamní zákazník odmítl kukuřici převzít kvůli mnohaměsíčnímu zpoždění dodávky.

Podle AP posádka vypnula před třemi dny monitorovací zařízení a pozici plavidla není možné určit. Naposledy bylo ve Středozemním moři východně od Kypru.

AP píše, že není jasné, zda důvodem vypnutého zařízení pro lokalizaci není to, že loď míří do Sýrie. Damašek je spojencem Ruska, které Ukrajina viní z převozu obilovin ukradených Ukrajině. Západ na Sýrii uvalil sankce kvůli válce, která trvá od roku 2011.

"Náš úkol byl otevřít přístavy pro nákladní lodě s obilím, to jsme udělali," uvedlo v prohlášení ukrajinské velvyslanectví v Bejrútu. Podle něj zatím z Ukrajiny vyplulo 16 lodí s více než 450.000 tunami zemědělských produktů. Jejich vývoz byl obnoven na začátku srpna, což umožnila červencová dohoda mezi Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN. Razoni byla první z těchto plavidel, jež vyplula na moře.

"Nemáme informaci o pozici lodě ani o tom, kam je určen její náklad. Zjistili jsme, že byl několikrát přeprodán. Nejsme odpovědní za loď ani za náklad, zejména ne od chvíle, kdy opustila Ukrajinu," uvádí se v prohlášení ukrajinské ambasády.

Odhaduje se, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu je v přístavech zablokováno 20 milionů tun obilí, z nějž většina je určená ke krmení zvířat.

18:29
15.  8.  2022

Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život, nabádal Scholz v souvislosti s vízy

Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska. Řekl to dnes při návštěvě Norska německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s debatou o plošném zastavení vydávání víz do zemí Evropské unie ruským občanům kvůli ruské agresi vůči Ukrajině.

"Důležité je, abychom chápali, že je mnoho lidí, kteří utíkají z Ruska, protože nesouhlasí s ruským režimem," řekl Scholz podle agentury Reuters po setkání s představiteli severských zemí v Oslu.

"Všechna rozhodnutí, která přijímáme, by neměla komplikovat opuštění země s cílem dostat se pryč od ruského vedení a ruské diktatury," prohlásil německý kancléř.

Vydávání turistických víz Rusům už dříve omezily Lotyšsko, Litva, Polsko nebo Česko. Mnohé země EU ale žádosti Rusů o vydání víz stále přijímají. Premiérky Estonska a Finska se minulý týden vyslovily pro to, aby Evropa plošně přestala Rusům turistická víza poskytovat a české předsednictví toto téma hodná nastolit v orgánech EU. Scholz už minulý týden prohlásil, že si těžko dokáže představit úplné přerušení vydávání víz Rusům.

17:55
15.  8.  2022

První ukrajinští vojáci, zranění ve válce s Ruskem, se léčí v Česku

První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení poranění a rehabilitace absolvují první dva pacienti v Lázních Darkov na Karvinsku. Stráví zde nejméně měsíc. ČTK to dnes řekla obchodní ředitelka lázní Lenka Krótká. Podle ní se v zařízení budou postupně léčit i další zranění ukrajinští vojáci.

Dopravu a léčbu zraněných ukrajinských vojáků zaštiťuje a organizuje český nadační fond Regi Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti. Regi Base je nezisková organizace, která se zaměřuje na pomoc válečným veteránům, policistům nebo hasičům. Některé pacienty v minulosti předával i lékařům v Darkově. "V minulosti jsme už léčili vojáky z Gruzie. A v roce 2018 u nás byli i ukrajinští vojáci z Donbasu zranění při prvním napadení Ukrajiny Ruskem," uvedla Krótká.

Dnes do lázní přijeli dva vojáci ukrajinské armády, kteří v bojích s Rusy utrpěli komplikovaná zranění. Jeden přišel o část ruky a má roztříštěný kotník. Dokáže ale chodit. Druhý má amputované tři prsty na noze. V Lázních Darkov se budou léčit a rehabilitovat. Stráví zde několika týdnů, minimálně měsíc.

"Lékaři a lázeňští specialisté v Lázních Darkov už nastudovali jejich lékařské zprávy tak, aby léčebný plán byl co nejefektivnější, aby se jako vojáci dostali opět do kondice," uvedl mluvčí zařízení Miroslav Slaný.

Lázně jsou schopny zajistit léčbu více zraněným vojákům. "Z naší strany není stanovena žádná maximální hranice. Konečný počet závisí hlavně na nadaci, která vše zajišťuje. Celý proces je značně komplikovaný. Především po administrativní stránce," řekl Slaný. Dodal, že nadace už dojednává převoz dalších pěti zraněných.

16:36
15.  8.  2022

Rusko hlásí na Ukrajině zabití stovky bojovníků z Polska a Německa

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho ozbrojené síly zabily v obci Zoločiv u Charkova přes 100 bojovníků z Polska a Německa, kteří se účastnili bojů na Ukrajině. Dalších 50 "žoldnéřů" ruské letectvo zranilo, prohlásil dnes podle agentury TASS mluvčí ruského resortu obrany Igor Konašenkov, přičemž použil termín, jenž Moskva tradičně využívá pro označení dobrovolníků bojujících na straně ukrajinských vojáků bránících zemi před ruskou agresí. Podobná prohlášení jednotlivých stran nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Moskva rovněž hlásí, že při leteckém úderu v Chersonské oblasti zahynulo přes "160 nacionalistů" z mechanizované brigády ukrajinských ozbrojených sil a přes "260 nacionalistů" dvou ukrajinských brigád v Doněcké oblasti. Konašenkov dále podle ruské služby BBC informoval mimo jiné o sestřelení tří ukrajinských dronů nebo o zničení ukrajinských muničních skladů v Mykolajivské a Charkovské oblasti za uplynulý den.

Stanice BBC poznamenala, že úřady v Mykolajivské a Charkovské oblasti dříve informovaly o ruském ostřelování civilní infrastruktury. Na místě jsou podle starosty Charkova ranění. Agentura AP píše o nejméně třech zabitých a téměř 20 raněných ukrajinských civilistech v důsledku ruského dělostřeleckého ostřelování v Doněcké a v Charkovské oblasti.

14:41
15.  8.  2022

Putin ujišťoval, že Rusko má mnoho spojenců, a nabízel jim zbraně

Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v narážce na Spojené státy. Při návštěvě fóra Armija-2022, které dnes začalo v parku Patriot u Moskvy, Putin podle agentury TASS také uvedl, že mnohé typy perspektivních ruských zbraní o roky a desetiletí svými parametry výrazně předstihují zahraniční obdoby.

Pochválil také ruské vojáky, že čestně plní svou povinnost během speciální vojenské operace, jak Kreml nazývá válku Ruska proti Ukrajině. Ta dnes pokračuje 173. dnem.

"Nyní během speciální vojenské operace naši vojáci společně s bojovníky z Donbasu se ctí plní svou povinnost, bojují za Rusko, za mírový život v Doněcké a Luhanské lidové republice, jasně plní všechny stanovené úkoly, krok za krokem osvobozují území Donbasu," prohlásil Putin.

"Chci zdůraznit, že Rusko se zasazuje za co nejširší rozvoj vojenské a technické spolupráce. Nyní v podmínkách vznikajícího mnohopolárního světa je to mimořádně důležité," dodal šéf Kremlu. Rusko si podle něj velice cení toho, že má hodně spojenců, partnerů, shodně uvažujících států na různých kontinentech. "Jsou to státy, které se neklaní takzvaným hegemonům, jejich vůdci projevují opravdu mužný charakter," řekl a dodal, že Rusko je připraveno nabídnout svým spojencům nejrůznější zbraně.

Ochranou separatistických "lidových republik" v Donbasu odůvodňuje Moskva tažení na Ukrajině, které si podle odhadů již vyžádalo tisíce životů a miliony lidí vyhnalo z domovů. Vpád ruských vojsk, který začal na Putinův rozkaz 24. února, rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Kyjev a Západ odsuzují invazi jako ničím nevyprovokovanou agresi Ruska.

K míru se ani po půl roce válčení neschyluje, obě strany podle BBC nejsou připraveny ke kompromisu. Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stav prakticky do konce podzimu a také zvýšení vojenských výdajů.

11:51
15.  8.  2022

Ruská společnost Gazprom zvýšila dodávky zemního plynu do Maďarska

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila dodávky plynu do Maďarska nad objem stanovený v dlouhodobé smlouvě. Zvýšené dodávky byly zahájeny v pátek ráno, uvedla agentura MTI. Odvolává se přitom na sdělení tajemníka ministerstva zahraničních věcí a obchodu Tamáse Menczera.

Tajemník připomněl, že vláda už dříve rozhodla o nákupu dalších 700 milionů metrů krychlových plynu, aby Maďarsku zajistila dostatek suroviny. Tak jako některé další země v Evropě i Maďarsko čelí energetické krizi, kterou zhoršila válka na Ukrajině a dopady západních sankcí zavedených vůči Rusku.

Ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó minulý měsíc navštívil Moskvu a jeho návštěva připravila půdu pro dohodu, na jejímž základě Gazprom zvýšil dodávky do Maďarska. V počáteční fázi Gazprom zvýšil do konce srpna dodávky o 2,6 milionu metrů krychlových denně prostřednictvím plynovodu TurkStream. Nyní se vedou jednání o výši dodávek v září.

Zvýšení dodávek ruského plynu do Maďarska přichází v době, kdy naopak dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 prudce klesly. Dostaly se až na 20 procent jeho kapacity. Gazprom toto snížení odůvodnil potížemi s turbínami.

Maďarský premiér Viktor Orbán ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil, vůči Rusku ale nezaujal tak vyhraněný postoj jako některé jiné země v Evropě. Hlasoval sice společně se svými partnery v EU pro sankce, ale týdny blokoval plán na zákaz dovozu ruské ropy, než se mu podařilo získat pro Maďarsko výjimku.

Orbán také prohlásil, že strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoliv na vítězství ve válce. Budapešť podle Orbána nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

9:30
15.  8.  2022

 

7:29
15.  8.  2022

Ruské útoky na Bachmut a Avdijivku v Donbasu na východě Ukrajiny byly neúspěšné, hlásí ukrajinský generální štáb v ranní svodce o situaci na bojišti.

20:32
14.  8.  2022

 

20:03
14.  8.  2022

Rusové dnes nejméně šestkrát vystřelili na město Enerhodar v Záporožské oblasti, uvedl kanál Trucha. Zemřel kvůli tomu zaměstnanec přilehlé Záporožské jaderné elektrárny.

Autor: ČTK, redakce E15.cz, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery