Válka na Ukrajině ONLINE: Ruský útok zničil charkovskou televizní věž, část stavby se zřítila

V polovině zlomená televizní věž v Charkově

V polovině zlomená televizní věž v Charkově Zdroj: ČTK / AP / Andrii Marienko

Andrzej Duda na summitu prezidentů V4 v Praze (22.11.2023)
Ruský bombardér Tu-22M3.
Premiér Petr Fiala
Rusové zničili Trypilskou tepelnou elektrárnu jižně od Kyjeva.
Ukrajinský parlament schválil nový zákon o mobilizaci.
44
Fotogalerie

Ruské síly zničily v Charkově na východě Ukrajiny televizní věž. Na internetu se šíří videozáznamy, které zachycují, jak se část 240 metrů vysoké stavby hroutí k zemi. Na místě jsou problémy s digitálním signálem, oběti na životě si útok nevyžádal, sdělil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Sledujte online zpravodajství.

Důležité události posledního dne:

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina v nadcházejících měsících podepíše bilaterální bezpečnostní dohody s USA, zeměmi severní Evropy a jedním z pobaltských států.
  • Polovina vojenského fondu pro Ukrajinu ve výši 900 milionů liber, který spravuje britské ministerstvo obrany, nebyla stále využita kvůli průtahům.
  • Šéf CIA William Burns varoval, že pokud USA nepošlou Ukrajině více vojenské pomoci, může letos prohrát válku.

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

22. dubna 2024 · 19:55

USA rychle pošlou Kyjevu zbraně a protivzdušnou obranu, řekl Biden Zelenskému

Spojené státy urychleně poskytnou Ukrajině významné balíky vojenské pomoci, jakmile americký Senát po Sněmovně reprezentantů schválí uvolnění dodatečných peněz na tento účel. Podle Bílého domu o tom Joe Biden ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Bidenův úřad zároveň informoval, že americký prezident o podpoře Kyjeva hovořil také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Rozhovory přicházejí dva dny poté, co americká sněmovna schválila sadu návrhů o zahraniční pomoci včetně vyčlenění 61 miliard dolarů na další vojenskou a ekonomickou podporu země napadené v únoru 2022 Ruskem. Senát USA pravděpodobně naváže do konce týdne, což by umožnilo po čtyřech měsících odblokovat americké dodávky zbraní Ukrajině.

Biden chce příslušný návrh okamžitě po schválení podepsat a nyní avizuje rychlé kroky s cílem „pokrýt naléhavé potřeby Ukrajiny na bojišti a v protivzdušné obraně“. Zelenskyj vydal vlastní prohlášení, podle kterého Biden ujistil, že Kyjev může počítat se „silnou“ dodávkou vojenského vybavení, která kromě protivzdušné obrany posílí také „dalekonosné a dělostřelecké možnosti“.

Agentura AP napsala, že americké ministerstvo obrany může po uvolnění nových prostředků zahájit dodávky zbraní v řádu dní. „To proto, že má síť skladů ve Spojených státech a v Evropě, které již uchovávají munici a nástroje protivzdušné obrany, které Kyjev zoufale potřebuje,“ uvedla.

O protivzdušné baterie žádá ukrajinská vláda také spojence v Evropě, zatímco čelí neustálému ruskému bombardování. Zda bylo i toto tématem hovoru Bidena s von der Leyenovou, není z komuniké Bílého domu jasné. Pouze uvádí, že dvojice mluvila „o tom, jak je trvalá mezinárodní podpora klíčová pro boj Ukrajiny za svobodu“.

22. dubna 2024 · 18:05

Ruský útok zničil charkovskou televizní věž

Ruské síly zničily v Charkově na východě Ukrajiny televizní věž. Na internetu se šíří videozáznamy, které zachycují, jak se část 240 metrů vysoké stavby hroutí k zemi. Na místě jsou problémy s digitálním signálem, oběti na životě si útok nevyžádal, sdělil šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

„Během poplachu byli pracovníci v krytu. Oběti na životě nejsou. V současné době jsou výpadky digitálního televizního signálu,“ napsal na komunikační platformě Telegram Syněhubov.

Televizní věž v Charkově se stala terčem ruského bombového útoku už začátkem ruské invaze na Ukrajinu v březnu 2022, připomněla agentura Unian. Věž byla tehdy poškozena a byla dočasně mimo provoz, ale vydržela. V provozu je vysílač od roku 1981.

22. dubna 2024 · 16:28

Polský premiér tlumil slova prezidenda o jaderných zbraních

Polský premiér Donald Tusk mírnil prohlášení prezidenta Andrzeje Dudy, který uvedl, že Polsko by bylo ochotné nechat spojence z NATO, aby na jeho území rozmístili jaderné zbraně. Tusk podle serveru TVN 24 reagoval slovy, že by rád znal všechny okolnosti, které hlavu státu přiměly učinit toto prohlášení.

Tusk později uvedl, že by na toto téma chtěl s hlavou státu hovořit a pochopit jeho záměry. To může znamenat, že záležitost nebyla konzultována, uvedl web Rzeczpospolita. Tusk řekl, že mu záleží na tom, aby bylo Polsko bezpečné a dobře vyzbrojené. „Ale také bych chtěl, aby případné iniciativy byly velmi dobře připraveny lidmi za to zodpovědnými a abychom byli všichni přesvědčeni, že to chceme,“ řekl na tiskové konferenci premiér.

22. dubna 2024 · 13:05

FT: Spojenci tlačí na Španělsko a Řecko, aby předaly protivzdušné systémy Kyjevu

Španělsko a Řecko čelí tlaku spojenců, aby předaly Ukrajině své systémy protivzdušné obrany Patriot či S-300. Píše to dnes deník Financial Times (FT). Podle spojenců v EU a NATO nejsou tyto jihoevropské země přímo ohroženy a tak by se mohly vzdát některých zařízení ve prospěch napadené země, která se brání sílícím ruským úderům ze vzduchu.

22. dubna 2024 · 12:59

Rusko tvrdí, že dobylo vesnici Novomychajlivka na východě Ukrajiny

Ruští vojáci dobyli ukrajinskou vesnici Novomychajlivka na východě Ukrajiny, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, tamní generální štáb ale v ranním hlášení o situaci na bojišti uvedl, že síly Kyjeva nadále odrážejí ruské pokusy o postup u této vesnice.

22. dubna 2024 · 11:56

Nově schválený balík americké pomoci situaci na frontě nezmění, uvedl Kreml

Nový americký balík na podporu Ukrajiny nijak nezmění situaci na frontě, kde si ruská vojska vylepšují pozice, uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na sobotní hlasování v americké Sněmovně reprezentantů, která po měsících vyjednávání přijala balík pomoci Ukrajině ve výši necelých 61 miliard dolarů (asi 1,44 bilionu korun).

22. dubna 2024 · 11:42

Polsko je podle Dudy ochotné nechat NATO rozmístit na svém území jaderné zbraně

Polsko by podle prezidenta Andrzeje Dudy bylo ochotné nechat spojence z NATO, aby na jeho území rozmístili jaderné zbraně. Duda to řekl v rozhovoru s deníkem Fakt během cesty do Spojených států a Kanady.

Připomněl, že už o této věci mluvil několikrát. "Pokud by se naši spojenci rozhodli, že v rámci programu sdílení jaderných zbraní je rozmístí i na našem území, aby se posílila bezpečnost východního křídla NATO, jsme k tomu připraveni," řekl Duda.

22. dubna 2024 · 11:39

Ústecký kraj daruje pět milionů korun na vznik centra pro veterány na Ukrajině

Ústecký kraj daruje pět milionů korun Dobročinnému fondu ViZa na projekt rehabilitačního centra pro vojenské veterány v ukrajinském Užhorodu. Na dnešním zasedání to schválili krajští zastupitelé. Pro jich hlasovalo 47, nikdo nebyl proti, sedm se jich zdrželo. Na investici přispívají i další české kraje a ministerstvo zahraničí. Náklady na zřízení centra se loni odhadovaly na 325 milionů ukrajinských hřiven (asi 200 milionů korun).

22. dubna 2024 · 11:19

Nový americký balík pomoci Ukrajině nijak nezmění situaci na frontě, kde si ruská vojska vylepšují pozice, uvedl podle agentury TASS Kreml.

22. dubna 2024 · 10:45

Sesterská organizace SB plánuje investovat na Ukrajině 1,9 miliardy dolarů

Mezinárodní finanční korporace (IFC) plánuje v příštích 18 měsících investovat na Ukrajině 1,9 miliardy dolarů (45,1 miliardy korun). Agentuře Reuters to řekla regionální manažerka IFC pro Ukrajinu Lisa Kaestnerová. IFC je sesterskou organizací Světové banky (SB) a zabývá se investicemi do soukromého sektoru v rozvíjejících se zemích.

Více než polovina této částky bude hrazena z vlastního účtu IFC. Zbytek bude od partnerů, jako jsou západní vlády a Evropská komise, dodala Kaestnerová.

22. dubna 2024 · 10:20

Lavrov obvinil USA a NATO z posedlosti vítězstvím nad Ruskem

Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska, uvedl dnes podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V prohlášení na moskevské konferenci o nešíření jaderných zbraní Západ obvinil, že se v souvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolání přímé konfrontace mezi jadernými mocnostmi.

22. dubna 2024 · 09:44

Země EU by měly Ukrajině dodat další protivzdušné systémy i rakety, řekl Borrell

Země Evropské unie by měly poskytnout Ukrajině další protivzdušné systémy a rakety, které naléhavě potřebuje k obraně proti stupňující se ruské agresi. Před zasedáním unijních ministrů zahraničí a obrany to novinářům řekl koordinátor zahraniční a obranné politiky EU Josep Borrell. Ministři by podle Borrella měli odsouhlasit novou sadu sankcí proti Íránu za jeho nedávný útok na Izrael. Některé země chtějí hovořit také o dalším balíku protiruských sankcí, jehož podoba se však zatím teprve rodí.

22. dubna 2024 · 07:37

Ukrajinská armáda zničila pět ze sedmi útočných ruských dronů a jeden průzkumný

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila pět ze sedmi útočných dronů, které nad její území vyslalo Rusko. Dnes o tom podle ruskojazyčného servisu BBC informoval velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ukrajinci podle něho sestřelili také jeden ruský průzkumný bezpilotní letoun.

Útočné drony Šáhed mířily na Oděskou oblast a jižní velitelství ukrajinských ozbrojených sil uvedlo, že trosky jednoho sestřeleného stroje zasáhly zemědělský podnik a způsobil v něm škody. „Byla poškozena skladiště a zemědělská technika. Nikomu z lidí se nic nestalo,“ informovalo jižní velitelství.

22. dubna 2024 · 06:36

Unijní ministři zahraničí budou v Lucemburku jednat o Ukrajině a Íránu

Unijní ministři zahraničí budou dnes v Lucemburku jednat hlavně o Ukrajině a situaci na Blízkém východě. K jednání o ruské agresi vůči Kyjevu se připojí rovněž unijní ministři obrany. Členské státy EU nyní řeší, jak Ukrajině ještě více pomoci, zejména pokud jde o systémy protivzdušné obrany. Česko bude na zasedání zastupovat ministr zahraničí Jan Lipavský a náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

21. dubna 2024 · 16:55

Zelenskyj: Od USA potřebujeme hlavně dalekonosné zbraně a protivzdušnou obranu

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Zelenskyj v rozhovoru pro stanici NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

„Je to samozřejmě podpora od amerického lidu. Politická rozhodnutí závisí veřejném mínění. Tahle pomoc posílí ukrajinskou armádu a vyšle jasný signál Kremlu,“ řekl prezident napadené země.

Zelenskyj uznal, že ukrajinští obránci se v posledních týdnech a měsících potýkají s problémy kvůli nedostatku munice i vojáků. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své dnešní analýze uvedl, že Rusko by mohlo nadcházející týdny, než dorazí americká pomoc v hodnotě desítek miliard dolarů, využít a pokusit se na Ukrajině postoupit k operačně významným cílům, například k městu Časiv Jar.

„(Moskva) očekává, že Časiv Jar obsadí do 9. května...ukrajinským obráncům tam chybí vybavení, musí se potýkat s ruskými průzkumnými drony, které navádějí dělostřelectvo. Doufám, že zbraně dorazí brzy a útok odrazíme,“ uvedl Zelenskyj, který tento týden vojáky bojující na frontě Doněcké oblasti nedaleko Časiv Jaru navštívil.

Rusko chce podle Zelenského být začátkem léta být připravené na zahájení rozsáhlé ofenzívy a připravit se proto musí i Ukrajina.

„Připravujeme se, vojáci absolvují výcvik, čekají na zbraňové systémy. Chceme, aby naše brigády byly plně vybavené. Potřebujeme tuto (americkou pomoc) co nejdříve...civilizovaný svět poskytuje jen munici, je to Ukrajina, která na frontové linie posílá své syny a dcery a ukazuje všem ostatním skutečnou cenu,“ dodal ukrajinský prezident.