Válka na Ukrajině ONLINE: Belgie pošle Ukrajině pomoc za skoro miliardu eur

Belgický premiér Alexander De Croo podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu bezpečnostní dohodu

Belgický premiér Alexander De Croo podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu bezpečnostní dohodu Zdroj: ČTK / AP / Kenzo Tribouillard

Následky ruského ostřelování ve Lvově. (1.1.2024)
Ruský útok na Charkov zasáhl hypermarket a zabil dva lidi (25.5.2024)
Válka na Ukrajině: Pozůstatky po ostřelování v Charkově (22.5.2024)
Loňské cvičení jednotek NATO ve Finském zálivu
Sevastopolské doky poškozené ukrajinským úderem (13. 9. 2023)
50
Fotogalerie

Belgie poskytne Ukrajině do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě nejméně 977 milionů eur (24,1 miliardy korun) a do konce roku 2028 třicet bojových letounů F-16. Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa to vyplývá ze smlouvy, kterou podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu.

Konflikt na Ukrajině sledujeme v ONLINE přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. 
  • Bilance sobotního ruského vzdušného útoku naváděnými střelami na hypermarket na okraji Charkova vzrostla na 14 mrtvých a 43 raněných. 
  • Ruské síly dobyly vesnici Berestove v Charkovské oblasti. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Kyjev zprávu nekomentoval. 

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

28. května 2024 · 12:43

Švédsko pozastavilo své plány poskytnout Ukrajině letouny Gripen

Švédsko na žádost partnerských zemí pozastavilo plány poskytnout Ukrajině své letouny Gripen, uvedl ministr obrany Pal Jonson. Důvodem je podle něj to, že se nyní Ukrajina soustředí na práci s americkými letouny F-16, napsala švédská agentura TT.

„Ostatní země koalice nás vyzvaly, abychom se systémem Gripen počkali,“ řekl Jonson. „Souvisí to s tím, že pozornost je teď zaměřena na zavedení systému F-16,“ dodal.

Skandinávská země Ukrajině poskytla několik balíků pomoci, včetně únorového v hodnotě 7,1 miliardy švédských korun (16,1 miliardy korun), jehož součástí byly mimo jiné protiletadlové systémy, válečné čluny či podmořské, protitankové a dělostřelecké zbraně.

Loni Stockholm s Kyjevem také zahájil jednání o možné dodávce stíhaček Gripen, které používá i české letectvo. Švédská vláda přitom uvedla, že s ohledem na bezpečnost země je jednou z podmínek pro poskytnutí gripenů členství Švédska v Severoatlantické alianci, jehož se země nakonec dočkala letos v březnu.

28. května 2024 · 11:57

Stoltenberg: Použití zbraní NATO na území Ruska by nás nezatáhlo do války

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo z NATO a jeho členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Právo na sebeobranu zahrnuje i právo zasahovat cíle mimo území Ukrajiny,“ řekl šéf NATO. Na druhé straně hranice podle něj mohou být odpalovací zařízení, která útočí na Ukrajinu. „Když je Ukrajinci nemohou zasáhnout, je pro ně mnohem těžší se bránit,“ dodal. Stoltenberg se účastní dnešního zasedání ministrů obrany zemí EU, jehož hlavním tématem je právě pomoc Ukrajině.

28. května 2024 · 10:51

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliard eur na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je i hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. „Situace na bojišti je kritická a naše pomoc jim může významně pomoci,“ řekl Borrell.

Jednání unijních ministrů obrany se zúčastní i šéf NATO Jens Stoltenberg. Česko zastupuje ministryně Jana Černochová.

28. května 2024 · 10:31

Belgie do konce roku poskytne Ukrajině téměř miliardu eur ve vojenské pomoci

Belgie poskytne Ukrajině do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě nejméně 977 milionů eur (24,1 miliardy korun) a do konce roku 2028 třicet bojových letounů F-16. Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa to vyplývá ze smlouvy, kterou podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bruselu. Prezident Ukrajiny podobný pakt podepsal v pondělí v Madridu a dnes odpoledne jej další čeká v Portugalsku.

Belgie je součástí koalice zemí, kterou daly dohromady Nizozemsko a Dánsko a které pracují na dodávce letounů F-16 Ukrajině bránící se ruské invazi. Belgie původně plánovala poskytovat jen výcvik ukrajinským pilotům a technickou a logistickou podporu. Po překvapivé návštěvě Zelenského v Bruselu loni v říjnu však západoevropská země oznámila, že letouny dodá rovněž. První z nich by měla Ukrajina dostat už letos, „pokud to bude možné“, píše web The Brussels Times.

28. května 2024 · 09:36

Na schůzku k bezpečnosti dorazí do Prahy i ukrajinský premiér Šmyhal

Na večerní schůzku k bezpečnostní spolupráci do Prahy dorazí i ukrajinský premiér Denys Šmyhal či zástupci Spojených států. Hlavním cílem pracovní večeře, která se odehraje v 19:00 v Kramářově vile, bude další zlepšení koordinace pomoci Ukrajině, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Jednání se bude týkat muniční pomoci, protivzdušné obrany Ukrajiny či spolupráce v obranném průmyslu.

Úřad vlády o víkendu oznámil, že pracovní večeře v Kramářově vile se zúčastní například polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte či lotyšská premiérka Evika Siliňová. Fiala nyní doplnil, že dorazí i Šmyhal, zastoupení budou mít i Spojené státy.

„Budeme se bavit o tom, jak v této kritické fázi, kterou prožívá Ukrajina při své obraně před ruskou agresí, můžeme pomoct, jak fungují iniciativy, které v tuto chvíli fungují,“ řekl Fiala. Účastnické země si chtějí vyměnit informace a cílem je posílení koordinace a pomoci Ukrajině, doplnil premiér.

28. května 2024 · 09:25

Vyslání vojáků na Ukrajinu bychom neměli vyloučit, řekl šéf polské diplomacie

Polsko by podle ministra zahraničí Radoslawa Sikorského nemělo vyloučit vyslání svých vojáků na Ukrajinu. Sikorski neupřesnil, jakou roli by polští vojáci na Ukrajině měli zastávat. Spojenci ze Severoatlantické aliance zemi napadené Ruskem dodávají zbraně a finanční pomoc, vyslání vojáků se ale zdržují.

Na otázku, zda je Polsko připravené vyslat vojáky na Ukrajinu, Sikorski reagoval: „Neměli bychom to vyloučit. Ať si Putin láme hlavu nad našimi záměry.“ Rozhovor s ministrem vydaly polský deník Gazeta Wyborcza, italský deník La Repubblica a španělský El País.

Téma vyslání vojáků na Ukrajinu otevřel už dříve francouzský prezident Emmanuel Macron na pařížské konferenci 26. února. Podobně jako nyní Sikorski tehdy uvedl, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by se nemělo vyloučit. Paříž později Macronovy výroky upřesnila s tím, že francouzští vojáci by na Ukrajině nebojovali, ale pouze pomáhali se specifickými úkoly. Evropské státy a NATO se podle německého kancléře Olafa Scholze na pařížské konferenci shodly, že na Ukrajinu vojáky nevyšlou.

Sikorski sám dříve označil přítomnost vojáků aliance na Ukrajině za „nemyslitelnou“.

V pondělí hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj oznámil podpis dohody, která francouzským vojenským instruktorům umožní navštěvovat výcviková centra na Ukrajině. Ukrajinské ministerstvo obrany později upřesnilo, že vyslání francouzských vojenských instruktorů „je stále předmětem jednání“. Západní země s výcvikem ukrajinských vojáků již pomáhají, ovšem pouze na svém území.

28. května 2024 · 07:48

Lotyšsko nakoupí armádní drony

Lotyšsko chce letos investovat 20 milionů eur do nákupu armádních dronů, vybudování potřebné infrastruktury a výcviku jejich navigátorů.

„Můžeme obrazně mluvit o budování 'armády dronů',“ uvedl ministr obrany Andris Sprúds. Bezpilotní letouny chce nakupovat i od lotyšských dodavatelů. „Chceme posílit celý ekosystém a zároveň podpoříme náš vlastní průmysl, který je schopen dodat potřebné technologie našim ozbrojeným silám i na podporu Ukrajiny,“ řekl lotyšský ministr obrany.

Letos v létě má být například uvedeno do provozu zkušební stanoviště dronů na lotyšské vojenské základně v Séliji. Investovat bude Lotyšsko také do výcviku navigátorů dronů v různých sektorech obrany a koncem května se uskuteční hackathon - setkání programátorů s cílem vyvíjet bezpilotní letouny pro Ukrajinu, oznámil Sprúds.

Lotyšsko společně s Británií vede alianci, která má Ukrajině dodat milion dronů. Zhruba desítka států se zavázala investovat společně prostředky do výroby dronů a dodávat je i náhradní díly k nim na Ukrajinu.

28. května 2024 · 06:49

Zelenskyj podepíše bezpečnostní dohodu s Belgií

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví Belgii, kde s premiérem Alexanderem De Crooem podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Oznámila to belgická vláda. Podobnou dohodu v pondělí Zelenskyj podepsal ve Španělsku a vláda v Madridu se v ní zavazuje Kyjevu poskytnout vojenskou pomoc v hodnotě miliardy eur (24,7 miliard korun) do konce letošního roku.

Bilaterální bezpečnostní smlouvu už Ukrajina uzavřela s Francií, Británií, Kanadou, Německem či Itálií. Týká se dlouhodobé vojenské podpory nebo výcviku ukrajinských vojáků.

27. května 2024 · 20:26

Řím a Madrid se staví opatrně k změnám pravidel pro používání zbraní na Ukrajině

Itálie a Španělsko se staví opatrně k výzvě generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga na uvolnění podmínek pro používání západních zbraní bránící se Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení italské premiérky Giorgii Meloniové a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze. Stoltenberg dnes zopakoval výzvu, aby členové NATO omezení uvolnili. Podle něj je součástí práva Ukrajiny na sebeobranu i možnost útočit na legitimní vojenské cíle na ruském území.

27. května 2024 · 18:02

Šéf ukrajinské armády pozval na Ukrajinu francouzské vojenské instruktory

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující francouzským vojenským instruktorům navštěvovat ukrajinská výcviková centra. Syrskyj to dnes oznámil na platformě Telegram.

"Jsem potěšen, že mohu přijmout francouzskou iniciativu na vyslání instruktorů na Ukrajinu k výcviku ukrajinských vojáků," uvedl Syrskyj na platformě Telegram. Ukrajina se už déle než dva roky brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

27. května 2024 · 15:48

NATO je přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině, řekl mluvčí Kremlu

Severoatlantická aliance je přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes mluvčí kremlu Dmitrij Peskov. Aliance pod vedením Spojených států se podle něj snaží konflikt eskalovat vojenskou rétorikou. Podle ruské státní agentury TASS Peskov takto reagoval na prohlášení generálního tajemníka NATO. Jens Stoltenberg dříve řekl, že spojenci by měli přehodnotit omezení, která ukrajinským vojákům brání útočit západními zbraněmi na ruské území.

„Výzvy pana Stoltenberga k útokům na naše území a snaha nezavléct Severoatlantickou alianci do konfliktu si vzájemně odporují,“ citovala Peskova agentura TASS. Generální tajemník NATO postoj k používání západních zbraní v rusko-ukrajinském konfliktu sdělil v rozhovoru, který minulý pátek uveřejnil týdeník The Economist.

27. května 2024 · 15:26

Ruský útok na Mykolajivskou oblast si dnes vyžádal dva životy a pět zraněných, uvedly úřady. Počet obětí po sobotním útoku v Charkově stoupl na 18.

27. května 2024 · 14:31

Španělsko-ukrajinská bezpečnostní smlouva zahrnuje závazek poskytnout Kyjevu do konce roku vojenskou pomoc v hodnotě přes miliardu eur, píše Reuters.

27. května 2024 · 11:39

Ukrajinský dron opět cílil na ruskou radarovou stanici, údajně letěl až 1800 km

Dron ukrajinské tajné služby podruhé v jednom týdnu cílil na významnou ruskou radarovou stanici. V neděli to podle nejmenovaných zdrojů ukrajinských médií ze zpravodajské komunity byla stanice Voroněž M ve městě Orsk v Orenburské oblasti, předtím podle analýzy Institutu pro studium války (ISW) podobné zařízení v Krasnodarském kraji. Stanice jsou součástí systému včasné výstrahy, který má varovat před vypálením mezikontinentálních balistických raket. Orsk je od ukrajinské hranice vzdálený 1500 kilometrů, podle nejmenovaného zdroje však dotyčný dron letěl 1800 kilometrů, tedy zatím nejhlouběji, co se tato ukrajinská munice dostala na ruské území.

27. května 2024 · 10:24

Madrid při Zelenského návštěvě oznámí vojenskou pomoc v hodnotě 1,1 miliardy eur

Španělsko při dnešní návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského oznámí novou vojenskou pomoc pro Kyjev v hodnotě 1,13 miliardy eur (27,9 miliardy korun), napsal deník El País. Očekává se také uzavření bezpečnostní dohody o dlouhodobé vojenské spolupráci. Madrid podle El País zemi napadené Ruskem poskytne rakety do systému protivzdušné obrany Patriot a 19 renovovaných tanků německé výroby Leopard 2A4.

Řada položek na novém seznamu však představuje zakázky pro španělský obranný průmysl - podle El País se španělská ministryně obrany Margarita Roblesová a její ukrajinský protějšek Rustem Umerov dohodli na zakázkách na "velký počet" 155milimetrových dělostřeleckých granátů, protidronové systémy, lehká obrněná vozidla, sledovací a průzkumná zařízení, přenosné raketomety a další vybavení. Většinu těchto položek vyrábí španělské zbrojovky TRC, Indra, Escribano, Uro, Expal nebo Instalaza.