Povstalci útočí na vládou kontrolovanou část Halabu jedovatým plynem, říká Damašek

Povstalci v Halabu

Povstalci v Halabu Zdroj: reuters

Halab
Halab
Halab
Halab
Povstalci v Aleppu (Halab)
49
Fotogalerie

Při útoku na vládní část syrského Halabu použili povstalci střely s jedovatým plynem. Podle dnešní zprávy státní syrské agentury SANA mělo dýchací potíže 35 lidí, nikdo z nich ale nezemřel. Šéf politické sekce povstalecké skupiny Fastakim, která bojuje v Halabu, toto tvrzení označil za lež. Vláda podobná obvinění vznesla i v minulosti, zprávy ale nebylo možné nezávisle ověřit, uvedla agentura AP. Syrská státní televize také informovala o povstaleckém ostřelování vládou kontrolovaných čtvrtí Halabu, při kterém zahynulo nejméně sedm lidí, z toho tři děti.

Z útočení chemickými zbraněmi byla nedávno obviněna syrská vláda. Podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vládní jednotky útočily chemickými látkami loni v březnu v Idlibu. Rusko jako hlavní spojenec Damašku to letos v říjnu v Radě bezpečnosti OSN popřelo.

Povstalci v pátek zahájili ofenzivu proti armádě a snaží se prolomit obklíčení východních čtvrtí Halabu. Armáda v sobotu ohlásila protiofenzivu.

Podle opozičních aktivistů z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo od zahájení ofenzivy proti vládou drženým oblastem Halabu usmrceno nejméně 41 civilistů, z toho 16 dětí.

Dalších 250 osob utrpělo zranění. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů. Podle syrské státní televize lidé umírali zejména ve čtyřech čtvrtích.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že je "zděšen a šokován vysokým počtem raket" vypálených na civilní oblasti ve vládou držených částech Halabu. "Podle věrohodných zpráv byly v západním Halabu při útocích ozbrojených opozičních skupin zabity desítky civilistů, včetně několika dětí," uvedl. "Těm, kteří tvrdí, že to znamená uvolnění obležení východního Halabu, bych rád připomenul, že nic neospravedlňuje použití nepřiměřených zbraní v civilních oblastech a že může jít o válečné zločiny," dodal zmocněnec OSN.

Zástupce syrské armády sdělil, že vojsko posiluje své jednotky v okolí města. V sobotu prý do Halabu dorazilo asi 1000 vládních vojáků. Odhaduje se, že na ofenzivě se podílí 2000 až 2500 povstaleckých bojovníků. Východní Halab, který mají pod kontrolou rebelové, je v pevném obklíčení od července.

Rusko a syrská vláda už minulý týden pozastavily letecké údery na východní povstaleckou část Halabu, aby umožnily evakuaci zraněných a civilistů. Žádná evakuace se ale nekonala a do oblasti se ani nepodařilo doručit potravinovou či lékařskou pomoc. Provládní síly přitom pokračují v pozemní ofenzivě. "Slýcháme intenzivní ostřelování vojenskými letouny a dělostřelectvem," uvedl jeden z obyvatel Halabu.