V syrském Halabu se povstalci snaží vymanit z obklíčení, při jejich ofenzivě umírají i děti

Výcvik povstaleckých bojovníků v Aleppu (Halab)

Výcvik povstaleckých bojovníků v Aleppu (Halab) Zdroj: reuters

Boje o Halab
Situace v Sýrii
Situace v Sýrii
Situace v Sýrii
Halab (Aleppo)
33
Fotogalerie

Povstalci v syrském Halabu zahájili raketové útoky na leteckou základnu Najrab u Halabu. Podle jejich představitele chtějí prolomit obklíčení východních částí města ovládaných opozicí. Jak z povstalecké, tak z vládní části města jsou hlášeny těžké boje. Při povstalecké palbě zemřelo podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) 15 civilistů a stovka lidí je zraněna. Syrská státní agentura SANA informovala o útoku, při němž v západní část Halabu přišlo o život několik dětí.

Zacharíja Malahifdží, který patří k povstalcům, dnes řekl, že nové ofenzívy se zúčastní několik skupin a že útoky na leteckou základnu už k ní patří. Abú Júsuf z radikální skupiny Ahrár aš-Šám řekl, že všechny složky koalice bojující proti Damašku zahájily "bitvu za prolomení obklíčení Halabu". Tento boj "skoncuje s vládní okupací západních čtvrtí a s obklíčením," dodal.

SOHR oznámila, že povstalci vypálili na západní čtvrti několik raket, zabili 15 civilistů a stovku lidí zranili. SOHR informuje na základě zpráv, které dostává od svých lidí z místa. Podle SOHR při útocích přišlo o život šest dětí mladších 16 let.

Při útocích na západní čtvrtě povstalci údajně nasadili také sebevražedné atentátníky. Státní televize ale oznámila, že tyto útoky byly zamřeny a že vojáci zničili čtyři auta s výbušninami. Podle SOHR odpůrci Damašku zaútočili granátomety Grad také na základnu Najrab. Leží jihovýchodně od Halabu a od jeho centra je vzdálená asi deset kilometrů.

Střety jsou hlášeny také ze západu Sýrie. Povstalci z provincie Idlib zaútočili údajně v Latákiji, což je bašta stoupenců syrského režimu. Raketový útok je hlášen také z blízkosti základny Hmímím, která leží jižně od města Latákíja a již využívá ruská armáda.

Ze severní provincie Idlib byl ve středu hlášen útok, při němž byla zasažena škola a o život tam přišlo několik desítek dětí. Idlib má v rukou opozice a radikální skupiny a útok se připisuje syrské nebo ruské armádě. Moskva odpovědnost za něj odmítla.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal o vyšetření tohoto incidentu. Podle OSN nabývá syrská válka na brutalitě. Ze statistiky Dětského fondu OSN (UNICEF) vyplývá, že od 11. října bylo v boji zasaženo pět škol včetně té v Idlibu. Pan Ki-mun řekl, že navzdory všeobecnému rozhořčení útoky pokračují, protože viníci jsou si jisti, že jim nic nehrozí. "Musíme dokázat, že se mýlí," řekl.