Před boji v Sýrii prý za poslední dva dny uprchlo přes 30 tisíc lidí

Syrští běženci

Syrští běženci Zdroj: ctk/ap

Nejméně 30 tisíc civilistů uprchlo za posledních 48 hodin před boji v severní Sýrii, oznámila mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW), která současně vyzvala Turecko, aby pro uprchlíky otevřelo hranice.

HRW obvinila turecké pohraničníky, že na některé z lidí, kteří museli kvůli násilnostem opustit své domovy v provincii Halab, stříleli. V severní Sýrii se v posledních dnech vystupňovaly boje mezi radikály z organizace Islámský stát a členy jiných skupin.

Organizace upozornila, že mnozí z uprchlíků bydleli v provizorních táborech zřízených u hranic s Tureckem a nyní míří do jiných táborů či do blízkých měst a vesnic, které ale také nejsou bezpečné.

Již ve čtvrtek organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) informovala, že Islámský stát obsadil u hranic s Tureckem několik syrských vesnic. SOHR tvrdí, že boje v Halabu jsou nejintenzivnější od konce února, kdy začalo platit příměří. Klid zbraní se však na radikály nevztahuje.

Armáda prý používá barelové bomby

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že má „obrovské obavy“ o bezpečnost lidí prchajících před boji na severu Sýrie a o jejich přístup k lékařské péči. V oblasti kolem města Azaz, kde se obnovily boje mezi syrskými povstalci a islamisty, prý funguje jen pět nemocnic. Podle Muskildy Zancadaové, která má na starosti misi MSF v Sýrii, je situace na místě „velmi nepředvídatelná“.

Syrská vládní letadla druhým dnem útočila na pozice povstalců severně od Homsu. Místní úřady kvůli tomu byly nuceny zrušit dnešní polední modlitby v mešitách. Podle SOHR bomby zasáhly město Rastan a vesnice v jeho blízkosti. V minulých 24 hodinách na místo dopadly také barelové bomby. Podle jednoho lékaře z Rastanu při útoku zemřel muž a dítě.

V Ženevě jedná už i vláda

Do Ženevy, kde se konají syrské mírové rozhovory, dorazila syrská vládní delegace vedená syrským velvyslancem při OSN Bašárem Džaafarím. Třetí kolo rozhovorů začalo ve středu a zprostředkovatel dialogu zmocněnec OSN Staffan de Mistura se tehdy sešel se zástupci opozice. Za ni vyjednává opoziční vyjednávací komise (HNC), která obvinila syrskou vládu z 2000 případů porušení příměří. Klid zbraní byl vyhlášen koncem února, ale v posledních dnech jsou hlášeny těžké boje z několika míst.

De Mistura doufá, že třetí kolo nepřímých rozhovorů se zaměří na zásadní jednání o přechodné vládě, která by měla připravit novou ústavu, podle níž by se měly konat nové volby. Rozhovory mají za cíl ukončit válku, jež si vyžádala již více než 270 tisíc obětí a polovinu syrské populace vyhnala z domovů.

Opozice dál odmítá Asada

Syrská opozice po dnešních jednáních oznámila, že je ochotna vládnout s „diplomaty a technokraty“ současného režimu. S podobným prohlášením přišli zástupci HNC již ve čtvrtek, když uvedli, že jsou ochotni vytvořit přechodné vládní těleso se členy současné syrské vlády, nicméně prezident Bašár Asad musí svou funkci opustit.

Předchozí kolo rozhovorů skončilo 24. března a žádné zásadní výsledky nepřineslo. De Mistura jen zveřejnil dokument obsahující 12 společných zásad, kterými je třeba se řídit, a uvedl, že v příštím kole se zaměří na politický přechod v zemi. Jednání probíhají nepřímo a de Mistura mezi oběma delegacemi funguje jako mediátor.

Bašár Džaafarí po dnešním jednání se zmocněncem OSN uvedl, že schůzku využil k debatě právě o dokumentu obsahujícím zásadní zásady. Vládní delegace k němu podle něj připojila své dodatky a nyní je na druhé straně, aby se ke všemu vyjádřila.