Představitelé Jižního Súdánu podepsali dohodu s opozicí, má ukončit letitou občanskou válku | E15.cz

Představitelé Jižního Súdánu podepsali dohodu s opozicí, má ukončit letitou občanskou válku

Jižní Súdán
Jižní Súdán
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir a lídr ozbrojené opozice Riek Machar podepsali mírovou dohodu, jejímž cílem je ukončit pět let trvající občanskou válku, v níž zemřely desítky tisíc lidí a miliony přišly o své domovy. Dohodu pomohl uzavřít Súdán, uvedla agentura Reuters.

"Jako vůdce Jižního Súdánu vyzývám všechny, aby tato dohoda, kterou jsme dnes podepsali, znamenala ukončení války a konfliktu v naší zemi," řekl prezident Salva Kiir. Podle serveru BBC se Machar vrátí do vlády jako jeden z pěti viceprezidentů.

Kiir už v pátek vyjádřil přesvědčení, že nynější dohoda bude fungovat, protože na rozdíl od předchozích není vynucená.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly. Prezidentské volby, které se měly konat v roce 2015, byly kvůli násilí odloženy. Machar z Jižního Súdánu uprchl, když v Jubě v červenci 2016 propukly nové boje. Ukončily tak krátkou etapu míru, při níž se Machar opět stal viceprezidentem.

Konflikt si už v Jižním Súdánu vyžádal desetitisíce životů a způsobil největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Miliony dalších lidí trpí hladem a válčící strany jsou obviňovány z obstrukce humanitární pomoci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video