Premiér gruzínské provincie Abcházie zahynul při autonehodě | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Premiér gruzínské provincie Abcházie zahynul při autonehodě

Premiér gruzínské provincie Abcházie zahynul při autonehodě
Gennadij Gagulija (vpravo) v roce 2003 na jednání s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem (uprostřed) a prezidentem Gruzie Eduardem Ševardnadzem (vlevo).
• 
ZDROJ: Kremlin.ru via Wikimedia Commons

ČTK

Předseda vlády gruzínské separatistické provincie Abcházie, Gennadij Gagulija, přišel v sobotu v noci o život při dopravní nehodě. Nehoda se stala na silnici u hranic s Ruskem, na silnici mezi černomořským letoviskem Soči a abcházským Suchumi, uvedly ruské agentury na základě sdělení umístěného na webu abcházského kabinetu. Řidič a členové premiérovy ochranky vyvázli podle něj bez úhony, jiné zdroje ale uvádějí, že utrpěli těžká zranění.

Automobil s premiérem jel v koloně vozů, jimiž se abcházská oficiální delegace vracela z návštěvy Sýrie, s níž Abcházie udržuje přátelské vztahy. Do premiérova vozu narazilo auto, které náhle vyjelo z protijedoucího pruhu do protisměru, a které řídil mladý obyvatel Abcházie, řekl agentuře TASS náměstek ministra zahraničí abcházské vlády. Okolnosti nehody se podle něj vyšetřují.

Sedmdesátiletý Gagulija se stal abcházským premiérem letos v dubnu, tentýž post už zaujímal v letech 1995 až 1997 a 2002 až 2003. Od roku 2004 do letošního jmenování na post předsedy vlády byl šéfem Obchodně-průmyslové komory Abcházie.

Deset let od rusko-gruzínské války: Tbilisi postupně ztrácí další území

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie na počátku 90. let. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií, která vypukla právě počátkem srpna před deseti lety. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a koncem letošního května i Sýrie.

Gruzie poté přerušila diplomatické vztahy s Damaškem. Gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili u příležitosti srpnového výročí obvinil Rusko z hybridní války, agrese a z okupace gruzínského území, které jsou popřením všech mezinárodních norem.

Oba separatistické regiony představují 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny.

Rusko bude podporovat Abcházii vojensky i politicky, slíbil Putin

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!