Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno už přes 2500 lidí | e15.cz

Při protestech na podporu Navalného bylo v Rusku zatčeno už přes 2500 lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Již více než 2500 lidí bylo zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. První protestní akce se vzhledem k časovému posunu konaly na Dálném východě a na Sibiři, protest na Puškinově náměstí v Moskvě začal ve 14:00 místního času (12:00 SEČ). Reportéři agentury Reuters účast v metropoli odhadli na nejméně 40 tisíc lidí, ruské úřady hovoří o čtyřech tisících demonstrantů. Mezi zadrženými v Moskvě je i manželka Navalného Julija či jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová, uvedl Reuters.

K demonstracím vyzval Rusy sám Navalnyj; ruské úřady daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Tisíce lidí vyšly do ulic Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země. Nejméně dvoutisícový protest se konal také v druhém největším ruském městě Petrohradu.

Demonstranti skandovali „Svobodu Navalnému!“, „Svobodu politickým vězňům!“ či „Putin je lhář!“ Podle agentury AP se protesty konaly ve více než 60 ruských městech. Nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, uvedl, že po celém Rusku bylo zadrženo již přes 2500 lidí.

Aktivisté podle AFP zveřejnili videonahrávky z Vladivostoku, na nichž je vidět, jak policisté při zásazích pronásledují a bijí demonstranty obušky a nakládají je do policejních antonů. Podle serveru DownDetector byly také v Rusku zaznamenány výpadky mobilních služeb a internetu.

Jejich rušení někdy využívají ruské úřady k tomu, aby zkomplikovaly odpůrcům komunikaci. Na mnoha místech museli demonstranti čelit mrazivým teplotám, které například v Jakutsku klesaly až k minus 50 stupňům Celsia.

Ruské ministerstvo vnitra sdělilo, že do protestu v Moskvě se zapojily asi čtyři tisíce lidí, reportéři agentury Reuters účast odhadli na nejméně 40 tisíc osob. Množství z nich policisté zatkli, včetně manželky Navalného Julije, která to napsala na Instagramu, když byla odvážena policejním vozem.

Zadržena byla i Ljubov Sobolová, právnička a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí. Ta byla s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce zatčena již ve čtvrtek, následně ale byla tato žena, která má malé dítě, propuštěna. Rovněž zadržená Navalného mluvčí Kira Jarmišová byla odsouzena k devíti dnům vězení.

Podívejte se na zásah policie proti demonstrantům:

Video se připravuje ...
Protesty za Navalného v Rusku: Brutální střet demonstrantů a policie

Demonstranti v Moskvě se po setkání na Puškinově náměstí vydali na pochod ke Kremlu. Někteří z nich házeli po policistech sněhové koule, což vyprovokovalo střety mezi bezpečnostními složkami a nespokojenci. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako „Já se nebojím“ či „Ne diktatuře“.

V souvislosti s protesty Moskva obvinila Spojené státy z vměšování do vnitřních záležitostí. Ruské ministerstvo zahraničí kritizovalo americkou ambasádu v Moskvě, že zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací, a hodlá si kvůli tomu předvolat americké diplomaty.

Ambasáda informace publikovala společně s varováním pro americké občany, aby se těmto místům vyhnuli. „Pod záminkou obav o bezpečnost amerických občanů v zahraničí chce Washington rozdmýchat protesty v Rusku,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá.

Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video