Navalnyj požaduje uvalit sankce na ruské oligarchy | E15.cz

Navalnyj navrhuje Západu uvalit sankce na Abramoviče a Usmanova

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Vstoupit do diskuze
2

Přestože nejvýznamnější představitel ruské opozice Alexej Navalnyj čeká ve vězení na soud, dokáže škodit režimu Vladimira Putina. Značný ohlas vzbudilo jeho video se záběry údajné prezidentské rezidence. V médiích se objevil i seznam Rusů, na které by měl Západ podle Navalného uvalit sankce. Jsou na něm například oligarchové Ališer Usmanov a Roman Abramovič.

Blízký spolupracovník opozičníka Vladimir Ašurkov prozradil médiím, že během své léčby po otravě novičokem Navalnyj sestavil seznam osmi osob. Míní, že by na ně měly mířit postihy, pokud chce Západ skutečně přimět Rusko ke změnám v oblasti korupce a ochrany lidských práv. Na seznamu je například ministr zemědělství Dmitrij Patrušev, šéf banky VTB Andrej Kostin a ministr zdravotnictví Michail Muraško.

Navalnyj navrhl postihnout i majitele fotbalového klubu Chelsea Abramoviče a někdejšího spoluvlastníka Arsenalu Usmanova. „Je to jeden z klíčových lidí, kteří umožňují fungování ruské kleptokracie a mají z ní prospěch,“ řekl Ašurkov na adresu Abramoviče.

O miliardáři je známo, že je blízkým Putinovým přítelem. V minulosti se o něm proslýchalo, že má vliv na obsazení vládních postů a průběh soudních řízení. „Navalnyj si myslí, že sankce nefungují, protože se Západ vyhýbá postihům lidí, kteří mají peníze,“ dodal Ašurkov podle The Moscow Times.

Nejsou však signály, že by se Západ hodlal radami řídit. Navalnyj vyzval k postihům ruských oligarchů už loni během vystoupení v Evropském parlamentu. Ašurkov tvrdí, že známý blogger vypracoval seznam jen krátce před odletem z Německa do Moskvy. Rozhodl se ho nyní zveřejnit vzhledem k tomu, že Navalnému hrozí několikaletý pobyt za mřížemi.

Známého kritika Kremlu zadržely bezpečnostní složky na letišti Šeremeťjevo v neděli večer a poslaly ho na měsíc do vazby. V nechvalně známé vazební věznici Matrosskaja Tišina čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda půjde do vězení kvůli nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu za údajnou zpronevěru.

Zatčení vyvolalo silnou mezinárodní kritiku a začalo se hovořit o možných nových protiruských sankcích. Evropská unie už na podzim potrestala šest osob, které spojuje s otravou Navalného. Moskva nařčení z pokusu o likvidaci nepohodlné osoby dlouhodobě odmítá.

Uvěznění opozičního předáka však zřejmě zajistilo obrovskou publicitu jeho nahrávce, kde je vylíčen popis paláce u letoviska Gelendžik na pobřeží Černého moře, jenž podle tvrzení Navalného patří Putinovi. Video má na YouTube přes čtyřicet milionů zhlédnutí.

„Není to jen investigativní reportáž, je to svým způsobem i psychologický portrét. Chci skutečně pochopit, jak se obyčejný sovětský důstojník změnil v šílence tak posedlého penězi a luxusem, že je doslova připravený ničit zemi a zabíjet kvůli svým truhlám zlata,“ uvádí v záznamu Navalnyj. V sobotu se v Rusku čekají demonstrace na jeho podporu, úřady už varovaly před účastí na nich.

Putinova tajemná rezidence

Média v posledních dnech informovala o údajném honosném paláci prezidenta Vladimira Putina na pobřeží Černého moře, který podle tvrzení Navalného stál sto miliard rublů, zhruba 29 miliard korun. Samotný rozlehlý zámek upomínající na carskou éru země je však na celém komplexu nejméně zajímavý.

Součástí areálu jsou přístav pro jachty, heliporty, amfiteátr či podzemní hokejový stadion. Ze záběrů a zjištění je zřejmé, že pozemek má i víceúčelové podzemní tunely. Obrovské technické zázemí včetně telekomunikační věže podle všeho zajišťuje soběstačnost komplexu. Jsou v něm i budovy pro početný personál, například ochranku.

Pozemek je silně střežen. Navalného tým musel vypracovat důmyslný plán, aby se k místu dostal z moře na nafukovacím člunu a mohl vypustit dron. Rybáři, kteří chtějí proplouvat kolem, musejí podle investigativců žádat o povolení FSB, jež lodím nařizuje míjet místo námořní míli od pobřeží. Kolem areálu je široké pásmo zeleně patřící FSB, aby se nikdo nemohl přiblížit ani na dohled. Nad územím je vyhlášena bezletová zóna.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.