Přijmeme jen symbolický počet uprchlíků, říká polská premiérka

Premiérka Ewa Kopaczová

Premiérka Ewa Kopaczová Zdroj: Jaroslaw Kruk, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Polsko přijme na své území jen symbolický počet uprchlíků. V televizním projevu to v neděli večer uvedla polská premiérka Ewa Kopaczová. Varšava navíc prý přijme jen lidi, kteří prokazatelně prchají před válkou a nikoli hospodářské migranty.

„Přijmeme jen symbolický počet uprchlíků, jen malou část,“ uvedla premiérka v přenosu veřejnoprávní televize TVP. „Už dnes mohu říci, že jich nepřijde mnoho. Určitě jich bude mnohem méně než v devadesátých letech, kdy Polsko přijalo více než 80 tisíc uprchlíků z Čečenska,“ dodala Kopaczová. Varšava navíc podle ní chce poskytnout útočiště jen válečným uprchlíkům a nikoli ekonomickým migrantům.

Minulou středu Kopaczová v projevu k poslancům řekla, že Polsko je i přes odpor opozice ochotno přijmout v rámci unijního záměru více uprchlíků než původně slibované 2000, konkrétní počet však neuvedla.

V Praze dnes budou o uprchlické krizi jednat ministři zahraničí visegrádské skupiny (Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko). Setkání bude přítomen i jejich protějšek z předsednické země EU Lucemburska. Ve středu se hlavy států a vlád EU sejdou na mimořádném summitu, jehož hlavním tématem by mělo být rozdělení uprchlíků v rámci osmadvacítky.