Příkaz k zabití černohorského premiéra Djukanoviče dal údajně Rus | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Příkaz k zabití černohorského premiéra Djukanoviče dal údajně Rus

Příkaz k zabití černohorského premiéra Djukanoviče dal údajně Rus
Premiér Černé Hory Milo Djukanovič
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Pokyn zavraždit dlouholetého černohorského premiéra Mila Djukanoviče po parlamentních volbách, které se v Černé Hoře konaly 16. října, dal jeden z ruských občanů zapletených do zmařeného pokusu o puč v této bývalé jugoslávské republice, napsal to dnes podgorický provládní deník Pobjeda.

Podle listu to vyplývá z telefonických rozhovorů 45letého Rusa se Srbem, který je s pokusem o proruský převrat v Černé Hoře spojován a který byl mezitím zatčen. Telefonáty zachytila srbská tajná služba a informovala o nich černohorské kolegy.

Srbská policie minulý týden oznámila, že zadržela dva Srby, o jejichž vydání k trestnímu stíhání žádá Podgorica.

Černohorská policie den před volbami, tedy v sobotu 15. října, zatkla 20 lidí podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu a dostat k moci proruské vedení. Šest ze zadržených bylo posléze propuštěno na svobodu. V prosinci pak Černá Hora vydala kvůli podezření z účasti na přípravě puče mezinárodní zatykače na dva Rusy a dva Srby.

Speciální vlak z Bělehradu do Kosova nedojel. Budeme bránit každý kousek území, varuje Srbsko


Kreml důrazně popřel jakoukoli ruskou účast na plánovaném převratu v Černé Hoře. Nicméně Moskva aktivně podporuje skupiny, které se stavějí proti členství Černé Hory v Severoatlantické alianci.

Podle představitelů proruské opozice v Černé Hoře byl celý případ s překažením chystaného puče jen Djukanovičovým komplotem s cílem zajistit výrazné vítězství vládnoucí Demokratické strany socialistů (DPS), která prosazuje prozápadní kurz země. DPS v říjnových volbách opět zvítězila.

Ohledně změny americké politiky vůči Rusku si žádné iluze neděláme, zní z Moskvy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!