Případ dvou Čechů v Řecku komplikuje stávka soudců | E15.cz

Případ dvou Čechů v Řecku komplikuje stávka soudců

špion, fotograf
špion, fotograf
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kauzu dvou mladých Čechů, které před týdnem zadrželi na řeckém ostrově Limnos kvůli podezření ze špionáže, výrazně zkomplikuje dnes započatá stávka soudců. Protest bude trvat minimálně pět dní, ale protáhnout se může až na měsíc. Rozhodnutí o odvolání, které dnes podal advokát obou zadržených, se tak zatím odkládá na neurčito, řekla česká konzulka v Aténách Blanka Kovacsová.

Dva čeští občané ve věku 28 a 33 let jsou zatím ve vazbě, protože během dovolené fotografovali vojenské objekty. Obhajoba se snaží jejich obvinění ze špionáže vyvrátit, ale odvolání, které dnes v tomto smyslu podala, bude na úřadě čekat delší dobu na vyřízení. Dneškem totiž začíná stávka pracovníků v justici a všechny lhůty co se týče rozhodnutí o odvolání se značně protáhnou, a to možná až o měsíc.

Pokud bude odvolání vyřízeno kladně, bude moci obhajoba předložit další důkazy o nevině českých občanů, a justiční orgán by pak dokonce mohl připustit vyšetřování na svobodě a propuštění Čechů na kauci. V opačném případě má advokát k dispozici ještě jeden pokus o odvolání, teprve potom bude definitivně rozhodnuto o začátku soudního řízení. Celá procedura může trvat i měsíce. V případě odsouzení hrozí oběma mužům pět až 20 let vězení.

Češi jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle prvních zpráv médií řecká policie uváděla, že na ostrově Limnos pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává. Společnost Bohemia Interactive ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že na Limnosu trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté. Pro řeckou stranu jde ale o velmi citlivou věc a případné o pokusy o špionáž posuzuje přísně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video