Přípravy olympiády v Riu se komplikují | E15.cz

Přípravy olympiády v Riu se komplikují

Martina Peřinková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zpoždění s výstavbou sportovišť či znečištěný záliv Guanabara, to jsou některé z problémů, s nimiž se potýkají organizátoři letních olympijských her v Riu de Janeiro. Minulý týden se k těmto potížím přiřadily další. Svaz zaměstnanců ve stavebnictví vstoupil do stávky a organizační výbor musí také hledat jinou lokalitu pro turnaj ve vodním pólu.

To vše prodražuje původní rozpočet olympiády, který se už vyšplhal na 14 miliard dolarů. V této částce jsou zahrnuty i investice do infrastruktury včetně výstavby nové trasy metra. Původně plánovaný rozpočet byl přibližně o 30 procent nižší. Do startu olympijských her zbývá 15 měsíců a sportoviště nejsou zdaleka dokončena.

U některých dokonce ještě ani nezačala výstavba. To se týká například arény pro turnaj ve vodním pólu. Měla vyrůst na soukromém pozemku, jehož majitel se ale s organizátory neshodl na způsobu využití sportoviště po skončení her, proto byl začátek výstavby odložen. „Pokud nedojde k dohodě během několika týdnů, budeme muset najít jiné místo,“ řekl agentuře Reuters Mario Andrada, šéf komunikace organizačního výboru.

Aby starostí nebylo málo, na konci dubna byly pozastaveny práce na tenisovém areálu a na velodromu. Podle oficiálního vyjádření jsou důvodem „obavy o zdraví a bezpečnost“. Problémem je také znečištěný záliv Guanabara, v němž jsou tuny mrtvých ryb. Z tohoto důvodu se také uvažuje o přesunutí jachtařských a kanoistických závodů do jiné lokality.

Již tak opožděnou výstavbu sportovišť minulý týden zkomplikovala stávka zaměstnanců ve stavebnictví, kteří požadují zvýšení mezd. Do stávky vstoupilo asi 70 procent ze 12 tisíc členů odborového svazu, z nichž mnozí pracují právě na olympijských sportovištích. Původně plánovaná pětidenní stávka by neměla podle oficiálního vyjádření ohrozit postupující práce.

nejdražší sportoviště OH Rio Autor: E15

Pokud však nebudou splněny jejich požadavky, jsou zaměstnanci ochotni protáhnout stávku i na 15 dní. A to už by pro harmonogram dokončování staveb znamenalo vážné komplikace. Rio de Janeiro totiž musí ještě před začátkem olympiády na všech sportovištích uskutečnit kontrolní závody, první z nich jsou naplánovány na druhou polovinu letošního roku.

Rozpočet OH 2016 (v miliardách dolarů)
infrastruktura 10
sportoviště 1
ostatní 3

aktuální odhad, pramen: Rio2016.org

Autor: Martina Peřinková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.