Prognóza: kvůli sankcím čeká Rusko recese | E15.cz

Prognóza: kvůli sankcím čeká Rusko recese

Prognóza: kvůli sankcím čeká Rusko recese
EBRD zhoršuje výhled pro ruskou ekonomiku, západní sankce ji nejspíš pošlou do recese
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je přesvědčena, že ruská ekonomika sklouzne do recese. Podle ní k tomu přispějí sankce, které na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi uvalily západní země. Letos bude ruská ekonomika stagnovat, příští rok ale už o 0,2 procenta klesne.

Ještě v květnu přitom banka na příští rok předpovídala růst, a to o 0,6 procenta. „Myslíme si, že je teď ještě pravděpodobnější, že Rusko spadne do recese…. určitě,“ řekl hlavní ekonom EBRD Erik Berglof.

EBRD rovněž upozornila, že pokud Evropská unie a Spojné státy přijmou přísnější sankce, stav ruské ekonomiky se bude dále zhoršovat.

Sankce podle EBRD mají dopad hlavně na podnikatelskou důvěru v Rusku, omezují přístup podniků a bank na mezinárodní kapitálové trhy a usnadňují odliv kapitálu ze země. Letos v červenci pak EBRD zmrazila nové investiční projekty v Rusku.

Meziroční růst HDP Ruska

V Česku EBRD neinvestuje. Je už vyspělou zemí
EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury, a také podporovat soukromé podnikání a privatizaci.
V České republice již EBRD nějaký čas neinvestuje, protože Česko podle pravidel EBRD dosáhlo dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!