Bělorusko je připraveno k dialogu se zahraničím | E15.cz

Protesty v Bělorusku trvají. Režim začal s omluvami, je prý připraven na dialog se zahraničím

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Bělorusku pokračují demonstrace proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb a proti brutálnímu násilí policie vůči demonstrantům. Ústřední volební komise ale podle serveru Tut.by přes protesty oficiálně zopakovala "drtivé vítězství" Alexandra Lukašenka, který zemi vládne už 26 let. Lukašenko zároveň popřel fámy, že odjel do zahraničí. V Evropské unii rostou hlasy vyzývající k přijetí sankcí vůči běloruskému vedení. Český premiér Andrej Babiš se vyslovil pro zopakování zpochybňovaných voleb a podpořil návrh polského kolegy Mateusze Morawieckého k mimořádnému "běloruskému" summitu EU.

Z běloruských věznic jsou od čtvrtečního večera hromadně propouštěni zadržení lidé. Po příchodu na svobodu podávají i ženy hrůzná svědectví o brutalitě, jíž byly vystavené - krutému bití, ponižování i vyhrožování smrtí, znásilněním či dlouholetým vězněním.

Nejméně dva demonstranti od neděle zemřeli, přičemž jeden právě ve vazbě. Policie tvrdí, že už pustila na 2000 zadržovaných, odhaduje se však, že od nedělního večera zatkla v mnoha městech země téměř 7000 osob. Dalších několik tisíc je tak zřejmě stále pod zámkem.

Vůdkyně opozice a Lukašenkova protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle přesvědčení mnohých Bělorusů volby ve skutečnosti vyhrála, na internetu vyzvala své stoupence, aby podepisovali petici se žádostí o přepočítání hlasů.

Zároveň nabádala úřady, aby přistoupily na dialog, a vyzvala starosty, aby ve svých městech o víkendu zorganizovali poklidná masová shromáždění. Cichanouská také ohlásila záměr vytvořit koordinační radu pro předání moci.

Prohlédněte si fotogalerii:

Úřady ve snaze zklidnit rozsáhlé rozhořčené protesty už ve čtvrtek naznačily zmírňování postupu, když z oficiálních míst zazněly opatrné omluvy v souvislosti s násilím policie a bylo oznámeno postupné propouštění zadržených.

Ministr zahraničí Uladzimir Makej se nechal slyšet, že Minsk je připraven vést se zahraničními partnery "konstruktivní a objektivní dialog" o situaci v zemi.

"(...) jsem zatím naživu a nejsem v zahraničí," prohlásil Lukašenko na expertní poradě o strojírenství. Prezident varoval před dopady stávek v běloruských podnicích, které podle agentury propukají už od pondělka; od neděle lidé protestují proti zfalšování výsledků prezidentských voleb.

Kritické hlasy v Evropě vůči postupu běloruského vedení rostou. Skupina unijních zemí, včetně Česka, před jednání ministrů zahraničí EU o dění v Bělorusku nabádala k přijetí sankcí vůči představitelům Lukašenkova režimu. Předtím premiéři Babiš a Morawiecki vyzvali, aby se situací v Bělorusku zabýval summit EU. Český premiér, který policejní násilí v této zemi už kritizoval, se rovněž vyslovil pro zopakování voleb, které budou transparentní a s účastí zahraničních pozorovatelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video