Protesty v Hongkongu: policie vytáhla obušky a po letech i slzný plyn | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Protesty v Hongkongu: policie vytáhla obušky a po letech i slzný plyn

ČTK

Tisíce demonstrantů v Hongkongu pokračují v protestech za demokratické volby navzdory tvrdému postupu policie, která proti nim opakovaně použila obušky, pepřový sprej a slzný plyn. Při srážkách zásahových jednotek s aktivisty utrpěly od neděle zranění nejméně čtyři desítky lidí. Místní vláda oznámila, že zásahové jednotky z ulic města stahuje, protesty se prý zklidnily.

Podle agentury Reuters jde o nejvážnější nepokoje od chvíle, kdy se Hongkong v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Během víkendu bylo zatčeno takřka 150 protestujících. Policie použila slzný plyn už v neděli a udělala to poprvé od roku 2005.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing v dnešním prohlášení vyvrátil zprávy, které hovořily o možném zásahu čínské armády proti demonstrantům. „Doufám, že veřejnost zůstane v klidu. Nenechte se zmást fámami. Policie se bude snažit udržet veřejný pořádek, plynulou dopravu a bezpečnost. Při výkonu svých povinností bude postupovat s maximální zdrženlivostí,“ ujistil.

Hongkongu se zastal Tchaj-wan

Čínské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Peking je proti tomu, aby „nelegální hnutí“ podporovaly „vnější síly“. Kvůli protestům je v pevninské Číně údajně blokována aplikace Instagram sloužící ke sdílení fotografií.

Prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou je podle agentury AFP velmi znepokojen vývojem událostí v Hongkongu a Čínu vyzval k „pokojným a opatrným krokům“. V Tchaj-peji se před hongkongským kulturním centrem sešla skupina protestujících, aby vyjádřila podporu demonstraci v někdejší britské kolonii.

Policie v neděli v Hongkongu zablokovala přístup k areálu vlády, kde se od pátku tisíce lidí dožadují zachování širokých občanských svobod a demokratických změn. Demonstranti na mnoha místech stavěli barikády a zásahovým jednotkám vzdorovali. Dnes dál blokují nejen vládní, ale i finanční čtvrť a některé důležité dopravní tepny a ignorují výzvy úřadů, podle nichž jsou nepovolené demonstrace nezákonné. Město tak zůstává částečně ochromeno, uzavřeny jsou i školy ve třech čtvrtích.

Burza klesá

Hongkongská burza dnes zahájila obchodování poklesem o více než jedno procento a dostala se na dvouměsíční minimum. Hongkongský měnový úřad (HKMA), který v oblasti plní funkci centrální banky, oznámil, že odpoledne místního času byly kvůli nepokojům přechodně uzavřeny více než čtyři desítky poboček, kanceláří či bankomatů provozovaných 23 bankami. Na operace na mezibankovním trhu neměly demonstrace vliv.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale minulý měsíc odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

Prodemokratičtí aktivisté chtějí, aby volby v roce 2017 byly plně demokratické, a v ulicích své požadavky prosazují už týden.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!