Průzkum: Preference ANO a Pirátů od voleb ještě vzrostly | E15.cz

Průzkum: Preference ANO a Pirátů od voleb ještě vzrostly

volby
volby
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší podporu voličů mezi politickými stranami má stále hnutí ANO s 32,5 procenta. Druzí jsou Piráti, kteří posílili na 13,3 procenta. Třetí ODS má 11 procent a čtvrté hnutí SPD 9,5 procenta. Ze současných sněmovních stran zůstaly pod pěti procenty TOP 09 a hnutí STAN. Vyplývá to z únorového volebního modelu agentury STEM.

Ve srovnání s výsledkem říjnových sněmovních voleb by si ANO polepšilo téměř o tři procenta a Piráti o 2,5 procenta. Naopak ODS by tři desetiny procenta ztratila a hnutí SPD by si pohoršilo o zhruba procento. "Motivaci voličů SPD patrně z jedné strany posiluje protest, z druhé strany vyhlídky na významnou roli při formování vlády," uvedli autoři průzkumu.

KSČM si proti volbám polepšila o necelé procento, nyní má podporu 8,7 procenta. Sociální demokraté si mírně pohoršili na 7,1 procenta. Lidovci mají ve volebním modelu 5,2 procenta, což je ve srovnání s volbami pokles o šest desetin procenta.

STEM upozornil, že volební model není předpovědí výsledků voleb. "Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách nebo se změní," uvedla agentura. Únorový model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 62 procent lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video