První výrazný úspěch nad islamisty. Irácká vojska prolomila blokádu města Amirlí | E15.cz

První výrazný úspěch nad islamisty. Irácká vojska prolomila blokádu města Amirlí

Kurdští bojovníci se radují z vítězství
Kurdští bojovníci se radují z vítězství
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik měsíců drželi islamisté severoirácké Amirlí v šachu. Iráckým vojskům se nyní podařilo blokádu prolomit a vstoupit do města. Operace proti ISIS začala v sobotu a na straně vojska se do ní zapojily kurdské i šíitské milice.

Pozice IS bombardovala také americká letadla a zároveň bránícím se obyvatelům odříznutým od přísunu potravin a vody shodila humanitární pomoc. Na dodávce pomoci se podílela i letadla z Austrálie, Francie a Británie, upřesnil mluvčí Pentagonu John Kirby.

Většina z 15 tisíc obyvatel Amirlí jsou Turkmeni šíitského vyznání. IS je sunnitská organizace, která vyhlásila na severu Iráku a Sýrie chalífát a nutí tamní občany, aby přistoupili na její výklad islámu.

Situace v Amirlí, které leží 170 kilometrů severně od Bagdádu a na hranici kurdských autonomních provincií, byla popisována jako beznadějná. Turkmeni jsou po Arabech a Kurdech třetí nejpočetnější komunitou v Iráku. Stovky jich jsou na útěku po dobytí Mosulu a také Tikrítu.

K vyzbrojování kurdských milicí se přidala Austrálie

Kurdské milice jsou účinnou silou v boji proti IS a některé státy se rozhodly pomoci je vyzbrojit. Australský premiér John Abbott dnes řekl, že americká vláda požádala Austrálii o pomoc při přepravě zbraní a munice do Iráku v rámci operace, které se už účastní několik zemí. Abbott řekl, že Austrálie vyšle dvě nákladní letadla a připojí se k akci vyzbrojování Kurdů, jíž se podle Pentagonu účastnilo dosud kromě USA sedm zemí - Kanada, Itálie, Francie, Británie, Albánie, Chorvatsko a Dánsko.

Abbott na dnešní tiskové konferenci v Canbeře na dotaz, zda nehrozí riziko, že se zbraně dostanou do nepravých rukou, odpověděl, že Kurdové se zaručili, že ne. Dodávky prý jsou určeny výhradně pešmergům - kurdským milicím, které podléhají vládě autonomního Kurdistánu.

Náčelník generálního štábu australské armády Mark Binskin upřesnil, že dodávky z Austrálie budou obsahovat minometné granáty, minomety a munici a že budou předány přímo zástupcům pešmergů. „Chceme vědět, komu se ty zbraně dostanou do rukou,“ řekl.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.