Putin může zahájit letecké útoky v Sýrii, schválil mu to senát | E15.cz

Putin může zahájit letecké útoky v Sýrii, schválil mu to senát

Putin může zahájit letecké útoky v Sýrii, schválil mu to senát
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Horní komora ruského parlamentu, Rada federace, jednomyslně schválila možnost nasazení ruské armády v zahraničí. Podle šéfa prezidentské kanceláře Sergeja Ivanova se opatření týká Sýrie, jejíž prezident Bašár Asad požádal Moskvu o pomoc. Ta zahrnuje pouze letectvo, nikoli pozemní síly. Rada federace jednala o nasazení armády za hranicemi státu na žádost prezidenta Vladimira Putina.

Sýrie vzápětí oficiálně potvrdila, že Asad požádal Putina o vojenskou podporu. „Ruské letectvo bylo vysláno do Sýrie na žádost syrského státu,“ uvádí se v prohlášení syrské prezidentské kanceláře. Kreml ale informace o nasazení ruských letadel v Sýrii ani dnes nechtěl komentovat.

Spojené státy podle nejmenovaného vysokého představitele citovaného agenturou Reuters soudí, že ruská letadla už provádějí údery v blízkosti syrského Homsu. Moskva podle tohoto zdroje upozornila Washington na tyto operace hodinu předem.

Nespolupracovat s Asadem je obrovská chyba, řekl Putin v OSN

Ruský senát, který použití ruských vojenských sil v zahraničí schvaluje na základě ústavy, dnes jednal za zavřenými dveřmi; pro usnesení bylo podle agentury Interfax 162 hlasujících, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Ivanov prohlásil, že nasazení armády v cizině nesleduje „žádné zahraničně politické cíle“, ale výhradně „národní zájmy Ruské federace“. Moskva bude jednat v souladu s mezinárodním právem a ruské vojenské zapojení v Sýrii bude mít přesný časový rámec, řekl Ivanov. Podle agentury AP se Putin v podobné věci na Radu federace naposledy obrátil, když Rusko na jaře 2014 anektovalo ukrajinský Krym.

Znepokojení Západu

Moskva, která je dlouholetým Asadovým spojencem, tvrdí, že cílem současného výrazného posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii není podpora Asada, ale boj proti Islámskému státu. Nasazení ruské armády v této blízkovýchodní zemi znepokojuje Západ.

O tom, že Rusko by se mohlo zapojit do leteckých úderů západních zemí proti Islámskému státu v Sýrii, hovořil Putin v úterý po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Oba lídři se sešli na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku a šlo o jejich první setkání za více než dva roky v době zhoršených vztahů obou mocností.

Zatímco podle Obamy nemůže být Sýrie s Asadem v čele stabilní, Putin syrského prezidenta považuje za člověka, který je klíčový pro porážku teroristů. Do boje proti radikálům z Islámského státu v Sýrii se ve zvýšené míře zapojila i Francie.

Koordinační centrum v Bagdádu

Ke koordinaci operací proti islamistům má sloužit společné centrum, které v Bagdádu založily Rusko, Sýrie, Irák a Írán. „Ať už bude jednotná koalice, o čemž pochybuji, nebo nakonec koalice dvě, jedna americká a jedna ruská, své operace budou muset (účastníci leteckých úderů) koordinovat,“ řekl Reuters ruský vojenský expert Ivan Konovalov.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!