Putin rozvíjí spolupráci s Argentinou, zakázky čekají na Gazprom i Rosatom | E15.cz

Putin rozvíjí spolupráci s Argentinou, zakázky čekají na Gazprom i Rosatom

Ruský prezident Vladimir Putin a argentinská prezidentka Cristina Fernándezová
Ruský prezident Vladimir Putin a argentinská prezidentka Cristina Fernándezová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko uzavřelo s Argentinou dohody o energetické spolupráci, které jsou dalším krokem v rozvoji vztahů mezi Moskvou a Jižní Amerikou po uvalení západních protiruských sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin a argentinská prezidentka Cristina Fernándezová smlouvy o kooperaci v rozvoji těžby plynu a jaderné energetiky označili za klíč k pozvednutí vzájemných vztahů na novou úroveň.

Ruský plynárenský gigant Gazprom uzavřel s argentinskou státní společností YPF rámcovou dohodu o rozvoji nalezišť zemního plynu, uvedla agentura Reuters. Ruský podnik pro jadernou energetiku Rosatom sjednal předběžnou smlouvu o výstavbě jaderné elektrárny v této jihoamerické zemi.

Putin rovněž sdělil, že strojírenský výrobce Uralmaš plánuje založit s argentinskými partnery společný podnik na výrobu zařízení pro těžbu ropy.

Oba představitelé také uvedli, že budou zvažovat možnost, že by se ve vzájemném obchodu namísto amerického dolaru používaly národní měny.

Putin loni navštívil Brazílii a Argentinu ve snaze sjednat v tomto regionu nová spojenectví. Moskva se snaží rozvíjet vztahy se vzdálenými oblastmi světa zejména poté, co ji loni Spojené státy a Evropská unie začaly trestat za její postup na Ukrajině.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video