Putin schválil návrh smlouvy o připojení Krymu k Rusku | E15.cz

Putin schválil návrh smlouvy o připojení Krymu k Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vladimir Putin schválil návrh smlouvy o připojení Krymu k Rusku. Informaci Kreml zveřejnil několik hodin před dnešním Putinovým projevem o vývoji na Krymu, který je ohlášen na 15:00 moskevského času (poledne SEČ). Podle některých spekulací by smlouva mohla být podepsána právě při této příležitosti.

Ruský prezident bude hovořit před členy obou komor ruského parlamentu a vlády. Některé neoficiální zdroje tvrdí, že při tomto zasedání ve slavnostním kremelském Georgijevském sále bude podepsána smlouva s krymskými představiteli o připojení dosud ukrajinského poloostrova k Rusku. Obdobný dokument by se měl týkat i krymského přístavu Sevastopol, který si chce udržet svůj zvláštní status.

Podle Kremlu ruský prezident oficiálně informoval Radu federace (horní komora ruského parlamentu), Státní dumu (dolní komora) a ruskou vládu o návrzích krymského parlamentu a zastupitelského sboru Sevastopolu o přijetí Krymu včetně Sevastopolu do Ruské federace a tedy o vytvoření nových subjektů v rámci Ruska. Toto oznámení je dalším procedurálním krokem na cestě k přičlenění Krymského poloostrova k Rusku.

Ruská Státní duma, tedy dolní parlamentní komora, následně v rezoluci vyjádřila podporu výsledkům krymského referenda. Duma zároveň připravila návrh prohlášení, které reaguje na protiruské sankce USA a Evropské unie. V prohlášení podle agentury ITAR-TASS uvádí, že Washington „už není schopen rozeznat černé od bílého a vlastence od fašistů“.

Moskva svůj postup opírá o nedělní referendum na Krymu, při kterém přes 96 procent hlasujících podpořilo záměr spojit se s Ruskem. Referendum na poloostrově, který od počátku měsíce de facto okupují ruští vojáci, Kyjev a západní země neuznávají.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video