Putin v Íránu jednal s Chameneím o těžbě a prodeji plynu | e15.cz

Putin v Íránu jednal s Chameneím o těžbě a prodeji plynu

Vladimir Putin, Alí Chameneí
Vladimir Putin, Alí Chameneí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zákazníci nakupující zemní plyn by měli sdílet investiční rizika s těžaři, kteří do energetického sektoru vkládají nemalé prostředky. V Teheránu to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, který přiletěl do Íránu na státní návštěvu. S íránským vedením jednal o obchodních vztazích a o mírovém plánu pro Sýrii, kde Teherán i Moskva podporují režim prezidenta Bašára Asada.

Putin dal najevo, že přes prudký propad ceny zemního plynu vidí perspektivu těžby optimisticky. Rusko podle něj hodlá zvýšit dodávky pro asijské odběratele a bývalé postsovětské státy. Růst energetických potřeb ve světě podle ruského vůdce vyžaduje výstavbu nových plynovodů.

Moskva se přitom nehodlá vzdát praxe dlouhodobých kontraktů, běžných v obchodních vztazích s Evropou, a nemá v úmyslu je nahradit „alternativním mechanismem,“ řekl Putin na energetickém fóru v íránské metropoli, které zorganizovala Organizace zemí vyvážejících plyn (GECF). Rusko rovněž neustoupí od metodiky „take or pay“, která zavazuje odběratele k placení i v případě, že všechen plyn neodeberou.

Chameneí chválil Putina za to, že vystoupil proti „pletichám“ USA
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina za to, že se rozhodně postavil proti údajnému pletichaření Spojených států na Blízkém východě. Zároveň tvrdil, že USA představují pro Rusko a Írán bezpečnostní hrozbu, a vyzval k tomu, aby se Moskva a Teherán co nejvíce sblížily.

„Američané dlouhodobě pletichaří a snaží se ovládnout Sýrii a pak celý region. To je hrozba pro všechny země, zejména pro Rusko a Írán,“ řekl Chameneí podle agentury Reuters.

„Spojené státy se nyní snaží dosáhnout svých neúspěšných vojenských cílů v Sýrii politickými prostředky,“ dodal s odkazem na navrhované mírové rozhovory, které mají ukončit občanskou válku v Sýrii.

Na trh zkapalněného zemního plynu hodlá Rusko dodávky ztrojnásobit. Do roku 2035 chce Rusko podle dlouhodobých plánů zvýšit těžbu zemního plynu o čtyřicet procent, oznámil Putin.

Spolupráce v energetice byla dnes podle agentury TASS i předmětem jednání ruského prezidenta s nejvyšším íránským duchovním vůdce ajatolláhem Alím Chameneím. Podle agentury diskutovali ale zejména o řešení syrského konfliktu a shodně konstatovali, že syrské vedení by nemělo být při politickém rozhodování vystaveno vnějšímu nátlaku. Jednání údajně bylo velmi detailní a trvalo půldruhé hodiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery