Putina rozlítil obří únik paliva v arktickém Norilsku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Putina rozlítil obří únik paliva v arktickém Norilsku. Ve městě platí stav nouze

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z elektrárny a teplárny uniklo do řeky velké množství ropného paliva. Prezident v přímém televizním přenosu káral vysoce postavené hodnostáře, že se o všem dozvěděli příliš pozdě a nedokázali správně reagovat.

Z nádrže elektrárny podle vyšetřovatelů v pátek 29. května uniklo více než 21 tisíc tun paliva a maziv. Většina, zhruba 16 tisíc tun, se podle ekologů vlila do řeky Ambarnaja a zbytek vsákl do půdy. Státní agentura pro rybolov odhadla, že se řeka vzpamatuje až za desítky let. Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie.

Putina podle ruských médií rozčílilo prohlášení gubernátora Krasnojarského kraje Alexandra Usse, že likvidovat následky havárie bude problematické. Uniklé palivo prý bude možné pouze nechat shořet, ale s tím v případě tak ohromného množství nejsou v kraji zkušenosti. Gubernátor tak nedokáže předpovědět, zda se vše podaří zvládnout během dvou týdnů, čímž své hlášení ukončil.

Industriální deprese uprostřed polární pustiny. Podívejte se, jak vypadá turistům zapovězený Norilsk

„Skončil jste. Ale co se má dělat? Vždyť to vy jste gubernátor!“ zareagoval Putin. „Proč se úřady o tom, co se stalo, dozvěděly až po dvou dnech? Budeme se dozvídat o mimořádných situacích ze sociálních sítích?“ soptil prezident a ptal se gubernátora, zda je při smyslech.

Putin také pohrozil vyšetřováním řediteli energetické společnosti, které elektrárna patří. Věcí se už zabývá generální prokuratura.

Norilsk se 180 tisíci obyvateli leží zhruba 300 kilometrů za polárním kruhem. Město bylo postaveno okolo podniku Norilsk Nickel, předního světového výrobce niklu, platiny a palladia.

Požár v okolí černobylské jaderné elektrárny zvednul v místě úroveň radiace. Lesy stále hoří

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!