Radikálové sestřelili ukrajinský iljušin, v troskách zahynulo 49 vojáků

Trosky sestřeleného ukrajinského letadla Il-76

Trosky sestřeleného ukrajinského letadla Il-76 Zdroj: CTK/AP

Navzdory úspěchům ukrajinské armády v bojích s povstalci je situace na východě země stále napjatá a odpor separatistů nepolevuje. Radikálové dokázali v noci na dnešek u letiště v Luhansku sestřelit vojenské letadlo, v němž zahynulo 49 příslušníků ukrajinské armády, nikdo nepřežil. Prezident Petro Porošenko nazval útok teroristickým činem a vyhlásil na neděli státní smutek.

Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že armádní dopravní letoun byl zasažen velkorážným kulometem při přistávacím manévru na luhanském letišti. Povstalci, kteří letiště už řadu dní ostřelují, zřejmě zasáhli stroj i raketou země-vzduch. Na palubě dopravního iljušinu Il-76 bylo devět členů posádky a čtyřicet vojáků z dněpropetrovského výsadkového praporu.

Incident se stal kolem 01:10 místního času (00:10 SELČ). K útoku se později přihlásili bojovníci samozvané „Luhanské lidové republiky“.

Jednotka ukrajinských výsadkářů měla v rámci plánované rotace nahradit vojáky sloužící v regionu. Stroj převážel i výzbroj, potraviny a zásoby, uvedla ukrajinská agentura Unian.

Trosky sestřeleného ukrajinského letadla Il-76Trosky sestřeleného ukrajinského letadla Il-76 | CTK/APProruští ozbrojenci u trosek sestřeleného ukrajinského letadla (foto: ČTK/AP)

Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli sestřelení letadla svolal mimořádnou schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. „Všichni, kdo jsou odpovědní za cynický teroristický čin takového rozsahu, musejí být potrestáni. Ukrajina potřebuje mír, ale teroristy čeká náležitá odplata,“ uvedl Porošenko. Na neděli byl na Ukrajině vyhlášen státní smutek.

Radikálové prý sestřelili i bombardér

V noci se podle ukrajinských médií bojovalo i ve městě Horlivka v Doněcké oblasti. Do bojů zasáhlo ukrajinské letectvo, které raketou zasáhlo budovu městské policie, kterou okupují vzbouřenci. Zásah vyvolal požár, při němž bylo zničeno třetí a čtvrté patro budovy. Útok si vyžádal jednoho mrtvého a několik zraněných.

Podle sdělení povstalců byl při akci sestřelen ukrajinský bombardér Su-24. Stroj se zřítil mimo obydlené oblasti, jeho pilot se údajně katapultoval. Armáda tuto informaci nepotvrdila, z nezávislých zdrojů není možné ji ověřit.

Proruští radikálové na východě Ukrajiny už sestřelili několik armádních letadel, dnešní útok je ale nejtragičtější. Minulý týden zahynuli na palubě sestřeleného dopravního letadla tři vojáci, koncem května v troskách vrtulníku Mi-8 zemřelo 14 lidí včetně ukrajinského generála.

Výsadkáři v obklíčení

Podle zpravodajského serveru Cenzor střeží luhanské letiště dvě výsadkářské jednotky, které jsou už týden fakticky v obklíčení. V okolí je několik povstaleckých palebných postů, které se vojákům nedaří zlikvidovat.

Obyvatelé Luhanska podle televize Espreso celou noc hlásili pohyb kolon nákladních automobilů a autobusů s povstalci. Luhanský zpravodajský server Informator dnes napsal, že radikálové se připravují k obraně půlmilionového města před očekávaným útokem armády.

O pokusu dvou vojenských kolon proniknout z Ruska do Charkovské oblasti novináře informoval gubernátor oblasti Ihor Baluta. Během uplynulých 24 hodin podle něj ukrajinská armáda s pomocí bojových vrtulníků zastavila dvě kolony složené z osobních a nákladních automobilů a obrněných transportérů.