Ráj hazardu Macao těží z ilegálních převodů peněz | E15.cz

Ráj hazardu Macao těží z ilegálních převodů peněz

ZDROJ: profimedia.cz

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ostrovní stát Macao, který v úterý informoval o rekordním růstu tržeb z hazardních her, o skutečné příčině svého úspěchu mlčí. Ekonomický list Financial Times (FT) píše, že je Macao velmi benevolentní k ilegálním převodům peněz a toleruje, že si turisté s sebou přinášejí větší objemy peněz, než úřady povolují.

Macao za loňský rok zvýšilo tržby z hazardu o 42 procent na 661 miliard korun. To je asi pětkrát tolik, co dokáže z hazardu získat americké Las Vegas. Macao si ale příliš neláme hlavu nad tím, jak se do země dostávají tak velké sumy peněz, které se v tamních kasinech utrácejí. Podle FT se k tomu běžně využívají například zastavárny, které umožňují výběry hotovosti. Fungují ale i nelegální banky, které si najímají lidi, aby jim z Číny sumy peněz přes hranice přenesli v hotovosti.

Úřady v Macau tvrdí, že za vysokým nárůstem příjmů z hazardu jsou hlavně čínští turisté. Z pevninské Číny je ale možné do Macaa legálně přivést jen zhruba šedesát tisíc korun. Řada hráčů se přitom v kasinech objevuje s mnohem vyššími částkami, které si zajistí za použití své platební karty, i když kontroverzním způsobem přes platební síť Unionpay.

Podvody, které nejde dokázat

„Je to bez rizika,“ cituje britský list manažera jedné ze zastaváren nedaleko od kasina Grand Lisboa, jehož majitelem je miliardář Stanley Ho. „My předstíráme, že zákazníkovi prodáváme drahé hodinky nebo nějaké šperky, částku mu na jeho platební kartu naúčtujeme v čínské měně a pak mu hotově vyplatíme ekvivalent v macajských patacas nebo v hongkongských dolarech, jako kdyby se zákazník rozhodl nákup vrátit a ihned žádal refundaci,“ dodal manažer.

Transakce se objeví ve výpisu z platební karty jako běžný nákup. Karetní společnost Unionpay, kterou vytvořily velké čínské banky, popsané transakce prý zakazuje. Na důkazy, že zmíněný postup je v Macau široce rozšířený, ale zástupci Unionpay nechtěli reagovat.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video