Rakousko zasáhlo zemětřesení, záchvěvy pocítili i na jihu Moravy | e15.cz

Rakousko zasáhlo zemětřesení, záchvěvy pocítili i na jihu Moravy

Vídeň (ilustrační foto)
Vídeň (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Dennis Jarvis via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zemětřesení o síle 4,1 stupně dnes zasáhlo východ Rakouska. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na Rakouský meteorologický institut (ZAMG). Otřesy byly citelné v oblasti města Alland, které se nachází nedaleko Vídně.

„Lehké škody, jako například praskliny v omítce, jsou při této síle možné,“ uvedla seizmoložka Rita Meurersová. ZAMG mezitím přijal několik hlášení o lehkých škodách na budovách.

Otřesy, které vycházely z hloubky devíti kilometrů, byly zaznamenány krátce před 12:30 SELČ. Epicentrum měly zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Vídně a citelné byly i v rakouské metropoli, napsala agentura APA. Otřesy půdy zaznamenali i na jižní Moravě: podle ředitele Ústavu fyziky země v Brně Petra Špačka přišla od lidí hlášení například o tom, že se jim chvěly skříně. Se žádnými vážnějšími škodami se ale podle Špačka na české straně nepočítá a zemětřesení neovlivnilo ani provoz dukovanské jaderné elektrárny.

ZAMG podle Meurersové zaregistrovala okolo 1800 hlášení o otřesech, nejvíce lidí se na úřad obrátilo z Dolních Rakous a Vídně, několik případů ale pochází i z Horních Rakous a Burgenlandu.

Přijdou i následné otřesy

Meurersová upozornila, že je nutné počítat s následnými otřesy. Ty první ZAMG zaznamenal již ve 12:49 a měly sílu 2,4 stupně. Zatím není možné předpovědět, zda následné otřesy dosáhnou intenzity prvotního zemětřesení, či ho dokonce překonají. „My ale zatím nečekáme žádnou velkou událost,“ dodala Meurersová.

Slabá zemětřesení nejsou v Rakousku nijak výjimečná, podobné intenzity jako dnes ale dosahují výjimečně. Podle rekonstrukčních výzkumů ZAMG to nejsilnější postihlo území dnešního Rakouska v roce 1201, sílu podle seizmologů tehdy mělo 6,1 stupně.

Zemětřesení v japonské provincii Kumamoto zpožďuje dodávku digitálů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery