Reakce na výbuchy: USA a Evropa zesilují bezpečnostní opatření | E15.cz

Reakce na výbuchy: USA a Evropa zesilují bezpečnostní opatření

jnd

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Útoky v Bostonu vedou úřady v USA i Evropě k zesílení bezpečnostních opatření, jež by měla zamezit dalším obdobným činům. Francouzský ministr vnitra vysílá do ulic více policistů. V Londýně připravují zesílenou ochranu pro připravovaný víkendový maratonský běh, ochránci veřejného pořádku budou bdělejší také ve Washingtonu a New Yorku.

Po výbuchu náloží při maratonu v americkém Bostonu zesílili bezpečnostní opatření ve Francii. Ministr vnitra Manuel Valls uložil regionálním policejním oddělením, aby vysílala policisty častěji do ulic. Obzvlášť bedlivě mají střežit otevřená prostranství a veřejně přístupná zařízení. Ministr rovněž požádal občany i návštěvníky země, aby si dali bedlivý pozor na jakéholiv podezřelé jednání. Valls lidi nabádá, aby se vyhnuli panice.

Se zvýšenými bezpečnostními opatřeními je třeba počítat rovněž v Londýně, kde se v neděli má běžet další velký maratonský závod. Bezpečnostní opatření budou ve spolupráci s organizátory znovu přezkoušena a zesílena, oznámila policie v britské metropoli. Na nedělní běh v Londýně očekávají okolo 37 500 účastníků a na půl milionu diváků.

Starosta New Yorku Bloomberg: Město ochráníme

Na newyorském Manhattanu byla po pondělních bostonských útocích posílena ochrana hotelů a důležitých míst. „Máme tisíc policistů, jejichž úkolem je střežit město před terorem. Mobilizujeme i zbylé úředníky, abychom město ochránili,“ uvedl starosta Michael Bloomberg. K uklidnění cestujících budou sloužit i hlášení v metru jako :“Policisté jsou zde pro vás a ochrání vás,“ nebo „Když uvidíte něco podezřelého, nenechávejte si to pro sebe, ale upozorněte policistu“.

Ve Washingtonu zesílily tajné služby ochranu Bílého domu. Policisté zahradili žlutými páskami vstup na Pennsylvania Avenue a zablokovali příjezd k sídlu prezidenta svými vozidly. Bezprostřední okolí budovy ovšem uzavřeno nebylo, turisté se nadále mohli zdržovat v parku v blízkosti Bílého domu.

Losangeleská policie zřídila speciální jednotku, navíc budou policisté svým okrskům věnovat zvýšenou pozornost.

Strážci pořádku v Los Angeles Autor: ctk

V Bostonu zkoumají indicie a hledají pachatele

V Bostonu zůstávají ulice v bezprostřední blízkosti míst obou detonací uzavřeny. Novinářům to řekl guvernér Deval Patrick. Specialisté nadále na místě činu zkoumají indicie, na jejichž základě by mohli identifikovat původce útoků.

Všude je třeba počítat s masivním nasazením policistů a bezpečnostními kontrolami, mimo jiné v prostředcích veřejné dopravy, sdělil úřad starosty Thomase M. Menina. „Kdo půjde do práce, uvidí výrazně silnější nasazení policistů. Nikdo se nesmí vystrašit nasazením národní gardy a dalších ozbrojenců,“ stojí v úředním sdělení.

Na bezpečnostní situaci v Německu by se podle odhadu spolkového ministerstva vnitra ani po bostonských útocích nemělo nic výrazně změnit. O tom, že by útoky mohly hrozit i v Německu, úřady nemají žádné důkazy.

Autor: jnd

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video