Řecká ekonomika se propadá, pokles překonal odhady | E15.cz

Řecká ekonomika se propadá, pokles překonal odhady

ČTK

Řecká ekonomika se na konci loňského roku propadla hlouběji, než se původně odhadovalo. Hrubý domácí produkt klesl ve čtvrtém čtvrtletí proti předešlému kvartálu o 1,2 procenta a pokles vykázal i v meziročním srovnání. V konečných údajích to dnes uvedl řecký statistický úřad ELSTAT.

Minulý měsíc úřad odhadl, že HDP se na konci roku snížil proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. Analytici oslovení agenturou Reuters tehdy naopak čekali pokračování mírného růstu z předešlých dvou čtvrtletí.

Meziroční výkon nejslabší ekonomiky eurozóny vykázal pokles o 1,1 procenta. Ve třetím čtvrtletí přitom HDP v tomto měření vykázal růst, a to o dvě procenta.

Evropská komise v únoru odhadla, že za celý loňský rok řecká ekonomika vykázala růst o 0,3 procenta. V letošním roce očekává Brusel zrychlení růstu na 2,7 procenta.

Od vypuknutí dluhové krize v roce 2010 se řecká ekonomika propadla už asi o čtvrtinu. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a v rámci dvou záchranných programů dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) celkem 240 miliard eur (6,5 bilionu Kč). Aténám to ale k zotavení z krize nepomohlo a předloni se dohodly na třetím záchranném programu v sumě 86 miliard eur.

Žádné úlevy Řecku, dojely by na to země eurozóny, varuje Berlín

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!