Řecká vláda vysává peníze ze státní správy, v krajích a obcích sílí odpor | E15.cz

Řecká vláda vysává peníze ze státní správy, v krajích a obcích sílí odpor

Řecká vláda hrozí v rámci úspor také zastavením projektu těžby zlata. 16. dubna 2015 proti němu protestovali horníci v Aténách
Řecká vláda hrozí v rámci úspor také zastavením projektu těžby zlata. 16. dubna 2015 proti němu protestovali horníci v Aténách
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká vláda, která se potýká s rostoucím nedostatkem peněz, zabírá veškerou volnou hotovost na všech stupních státní správy a státních institucí, mimo jiné i nemocnic a škol. Podle řeckých médií se ale proti převodům financí do centrální banky zdvihl mohutný odpor, zejména v krajích a obcích, jejichž činnost je tak ochromena. Starostové na mimořádném zasedání vládu varovali, že se nedobrovolnému záboru peněz hodlají bránit u soudu.

Vláda chce svým pondělním nařízením o převádění volné hotovosti na centrální banku získat až 2,5 miliardy eur (68,6 miliardy korun), jimiž chce na konci tohoto měsíce pokrýt povinné výdaje v podobně důchodů, mezd státních zaměstnanců a sociálních dávek. Celkem jde o 1,9 miliardy eur.

V krajské a městské správě vyvolalo nové opatření pozdvižení. Zejména starostové, kteří nejsou vázáni stranickou disciplínou k vládní ostře levicové formaci Syriza, si neberou servítky a hovoří o návratu o léta zpět a o ničení autonomie regionů a měst.

Vláda shání peníze až do 11. května

Podle listu Kathimerini si tak vláda prodlužuje po finanční stránce život do 11. května, kdy má opět zasedat euroskupina, tedy ministři financí zemí platících eurem. V té době už by mělo - alespoň podle očekávání Atén - padnout konečné rozhodnutí o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ze záchranného programu pro Řecko. Původně mělo být rozhodnuto nejpozději 24. dubna.

USA varují před riziky odchodu Řecka z eurozóny
Případný odchod silně zadluženého Řecka z eurozóny by znamenal značná rizika pro světovou ekonomiku a nikdo by se neměl spoléhat na to, že finanční trhy možnost takového vývoje už plně započítaly do cen. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl Jason Furman, který je hlavním ekonomickým poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy.
„Odchod Řecka by nebyl špatný jen pro řeckou ekonomiku. Znamenal by obrovské a zbytečné riziko pro světovou ekonomiku v době, kdy se řada věcí začíná ubírat správným směrem,“ uvedl Furman. „Nemyslím si, že by nás měla uklidňovat momentální situace na trzích. Věci se mohou rychle změnit,“ dodal.
Furmanovy výroky kontrastují s názory německého ministra financí Wolfganga Schäubleho. Ten nedávno v New Yorku prohlásil, že rizika spojená s odchodem Řecka z eurozóny jsou omezená a že finanční trhy již veškeré možné scénáře tohoto vývoje započítaly do cen.

Blokace finančních prostředků ze státní správy a institucí měla být původně dvoutýdenní z úrokem 2,5 procenta. Náměstek ministra financí Dimitris Mardas ale dnes upozornil, že bude trvat dva měsíce.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes ve Vídni na Řecko znovu naléhal, aby zvýšilo úsilí o dohodu s eurozónou, protože zatím prý v této záležitosti příliš nepokročilo.

Čtyřměsíční prodloužení

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Správa se tak ocitá zcela bez prostředků a nemůže pokračovat v prakticky žádné započaté činnosti.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Petr Dufek: Trpělivost věřitelů je zřejmě nekonečná

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video