Řecko musí najít pro nový balík úspory až čtyři miliardy eur | E15.cz

Řecko musí najít pro nový balík úspory až čtyři miliardy eur

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko musí ještě najít úspory v částce až čtyř miliard eur, coř je asi třetina nového úsporného balíku. Řekl to dnes řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Vláda slíbila zástupcům "trojky", tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), že do roku 2014 ušetří v rozpočtu 11,5 miliardy eur (290 miliard Kč), aby měla nárok na další úvěry.

„Potřebujeme prosadit opatření nezbytná k záchraně země. Částka 11,5 miliardy eur je značná a ještě ji celou nemáme, Chybí nám 3,5 až čtyři miliardy eur,“ řekl Sturnaras novinářům. Jeden z vládních činitelů agentuře Reuters řekl, že lídři tří koaličních stran by chtěli zbylé úspory identifikovat do konce týdne a pak je pošlou trojce ke schválení.

Inspektoři trojky v neděli s optimistickým výhledem uzavřeli návštěvu Řecka, při níž téměř dva týdny zkoumali, jak předlužená země plní podmínky záchranného programu. Do Atén se vrátí počátkem září, aby dojednali závěrečné doporučení pro výkonné orgány svých institucí.

Řecká vláda trojce slíbila nové úspory a strukturální reformy, aby věřitele přesvědčila, že má nárok na další peníze z letos dohodnutého balíku v sumě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč). Šéfové politických stran se pak vzdali snah o odložení harmonogramu úspor. Řecko potřebuje nové peníze co nejdříve, aby bylo schopno dál splácet dluhy, v plnění plánu úspor ale výrazně zaostává.

Atény musí 20. srpna splatit dluhopis 3,2 miliardy eur (80,5 miliardy Kč) a nové peníze mohou získat od mezinárodních věřitelů nejdříve v září, poté, co trojka napíše své doporučení. Splatné dluhopisy jsou nyní ve vlastnictví ECB a evropští partneři slíbili, že najdou cestu, jak tento měsíc řecké finanční potřeby pokrýt.

Řecká vláda minulý týden kromě představení plánu úspor slíbila také zásadní reformy. Plánuje rozsáhlou privatizaci, liberalizaci trhů a vstupu do profesí, omezení byrokratických překážek podnikání a výrazné snížení počtu zaměstnanců státní správy a veřejného sektoru.

Atény v květnu 2010 dostaly pomoc 110 miliard eur, ta ale problém s předlužením země nevyřešila. Letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci 130 miliard eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video