Řecko prý třetí úvěr nepotřebuje, Irsko naopak čeká na další miliardu dolarů | E15.cz

Řecko prý třetí úvěr nepotřebuje, Irsko naopak čeká na další miliardu dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bre

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko nepotřebuje třetí záchranný úvěr a své potřeby dokáže pokrýt bez dalšího zatížení svých současných věřitelů, pokud se mu podaří vyjednat lepší podmínky pro splácení současného dluhu a vrátit se příští rok na dluhopisové trhy. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl místopředseda vlády a ministr zahraničí Evangelos Venizelos.

Ministr uvedl, že jeho země nechce způsobit svým partnerům v EU ani Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) žádné ztráty. „Velmi dobře chápeme, jak obtížné je pro každou vládu souhlasit s oddlužením. Náš požadavek není oddlužení. Je to dodatečná úprava podmínek dluhu, bez dodatečných nákladů pro naše institucionální partnery,“ řekl Venizelos.

Řecko již dostalo od EU a MMF dva balíky úvěrové pomoci v celkové výši 240 miliard eur (6,2 bilionu korun). Výměnou za pomoc muselo přistoupit k masivním škrtům, které ale mají negativní dopady na ekonomiku. Země se teď už šestým rokem nachází v recesi, nezaměstnanost se blíží 28 procentům a mezi mladými činí až 60 procent.

V poslední době se objevují zprávy, že Řecko v příštích dvou letech bude potřebovat dalších deset až 12 miliard eur. Eurozóna by měla rozhodnout o třetím úvěru pro Řecko v listopadu, až zahraniční inspektoři dokončí hodnocení plnění slíbených reforem.

Venizelos, který vyjednával předchozí odpis dluhu, dodal, že Řecko nyní neuvažuje o další pomoci. Chce si pokrýt své potřeby návratem na dluhopisové trhy v příštím roce a vyjednáním změn výše úrokových sazeb a prodloužení splatnosti současného dluhu.

Státní dluh Řecka dosahuje asi 330 miliard eur. Ve srovnání s dluhem Německa, Itálie a Francie je nízký, avšak v poměru k velikosti ekonomiky, která nyní patří mezi menší v EU, je obrovský.

Irsko od MMF dostane další miliardu dolarů

MMF naopak uvolní Idalší splátku ze slíbaného záchranného úvěru Irsku. Země podle věřitelů plní podmínky úvěrového programu, a získá tak od MMF další jednu miliardu dolarů (19,1 miliardy korun).

Irsko po kolapsu svých největších bank dostalo v roce 2010 od Evropské unie a MMF slíbeno celkem 85 miliard eur (2,2 bilionu korun). Podíl MFF na této částce je zhruba 30 miliard dolarů (573,7 miliardy korun).

MMF dodal, že irská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 1,2 procenta. Mohl za to slabší vývoz i domácí poptávka. Nejnovější indikátory však naznačují, že růst by měl v druhé polovině roku oživit.

Autor: ČTK, bre

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.