Řecký ministr: Dohoda s věřiteli o reformách bude příští týden | e15.cz

Řecký ministr: Dohoda s věřiteli o reformách bude příští týden

řecko
řecko
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko dosáhne dohody s mezinárodními věřiteli o seznamu požadovaných reforem příští týden, uvedl řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Mezinárodní věřitelé dohodou podmiňují uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu pro zadlužené Řecko. Statchakis rovněž prohlásil, že avizovaná privatizace rušného řeckého přístavu Pireus pokračovat nebude.

„Dohoda bude uzavřena o velikonočním týdnu,“ sdělil ministr televizi SKAI. Velikonoční neděle letos v řecké pravoslavné církvi připadá na 12. dubna.

Evropská komise v úterý uvedla, že dohody se zatím nepodařilo dosáhnout a jednání mají dále pokračovat. Německo a Francie ten den vybídly Atény, aby práci na reformách urychlily.

Soubor myšlenek, žádný komplexní plán

Hlavním tématem rozhovorů je seznam reforem, které Řecko předložilo věřitelům minulý týden. Reformy mají ukázat věřitelům, že Atény jsou jsou odhodlány dostát svým slibům finanční kázně a pomoc si tudíž zaslouží.

Evropští úředníci seznam kritizují a označují ho spíše než za komplexní plán za pouhý soubor myšlenek. Jeden úředník dokonce řekl, že věřitelé ještě neobdrželi seznam, na který čekají.

Řecký přístav Pireus není na prodej

Statchakis rovněž uvedl, že nová řecká vláda tvořená koalicí levicové strany Syriza a nacionalistických Nezávislých Řeků nemá v plánu prodat většinový podíl 67 procent v největším řeckém přístavu Pireus. Bude ale usilovat o vytvoření společného podniku s investory, ve kterém by Řecko mělo výrazný podíl.

„Zvítězila myšlenka, že nebudeme pokračovat s privatizací 67procentního podílu, která by znamenala úplnou privatizaci přístavu Pireus. Nedebatujeme o tom,“ sdělil Stathakis.

Jeho strana SYRIZA po vítězství v lednových volbách slibovala, že prodej přístavu zastaví. Místopředseda řecké vlády Jannis Dragasakis ale v minulých dnech prohlásil, že Atény budou v privatizaci přístavu pokračovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery