Řecký ministr: Vracení uprchlíků do Turecka se zastaví nejméně na 14 dní | E15.cz

Řecký ministr: Vracení uprchlíků do Turecka se zastaví nejméně na 14 dní

Uprchlíci
Uprchlíci
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přestávka ve vracení uprchlíků z Řecka do Turecka kvůli množství žádostí o azyl zřejmě potrvá dva týdny, ne jen do pátku, jak se dosud předpokládalo, řekl řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias. Zároveň prohlásil, že s případnou pauzou se počítalo už před pondělním zahájením přesunů běženců do Turecka.

„Věděli jsme, že bude určitá přestávka, určité mezidobí, už před spuštěním tohoto programu“ odesílání migrantů zpět do Turecka na základě dohody EU a Ankary, řekl podle agentury šéf řecké diplomacie. Odhadl, že tento odklad potrvá „přinejmenším dva týdny“, které budou potřeba ke zpracování prvního balíku žádostí o azyl. Během této doby by řecké úřady podle něj mohly zpracovat 400 až 500 žádostí.

Řecko se zavázalo, že přezkoumá každou žádost jednotlivě, byť v urychleném řízení, než pošle neúspěšné žadatele zpátky do Turecka. V pondělí se návrat týkal 202 běženců, většina z nich byla z Pákistánu a Afghánistánu. V úterý ani dnes se už tímto směrem neuskutečnil žádný přesun. Další skupina asi 200 migrantů měla být deportována do Turecka až v pátek, což se ovšem s ohledem na vyjádření Kotziase nestane.

Regionální guvernérka pro řecké ostrovy v Egejském moři Christiana Kalogirosová uvedla, že nyní skoro všichni nově příchozí běženci žádají o azyl v Řecku, což dříve většina z nich nedělala a pokračovala dál do Evropy. Podle nových předpisů trvá vyřízení žádosti o azyl, včetně odvolání, zhruba devět dní.

Počet příchozích klesá

Počet uprchlíků, kteří připlouvají z Turecka do Řecka, se ale výrazně snížil. Za posledních 24 hodin dorazilo touto cestou na řecké ostrovy v Egejském moři 68 běženců, o den dříve jich bylo 225, napsala agentura Reuters. V únoru byl přitom denní průměr přílivu běženců skoro 2000 osob. V provizorní táboře v aténském přístavu Pireus dnes běženci opět protestovali proti převozu do vnitrozemí, někteří blokovali silnici do přístavu.

Nové incidenty v Pireu, kde se tísní na 5000 běženců, vyvolalo úterní oznámení, že provizorní tábor bude co nejdříve vyklizen. Uprchlíci mají být převezeni do středisek ve vnitrozemí, což ale odmítají. Chtějí otevření hranic a pokračovat dál do Evropy. To se někteří snažili vynutit tím, že si lehali s dětmi na zem a blokovali silnici do přístavu. Jeden z migrantů vyhazoval dítě do vzduchu a běžel s ním k moři.

„Náš cíl je migranty a uprchlíky z Pirea nejpozději do konce měsíce odvézt kamkoli jinam,“ řekl řecké televizi podle agentury DPA vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis. Dalších asi 12 tisíc migrantů se tísní v provizorním táboře v Idomeni u makedonských hranic, i ty chce řecká vláda odvézt do uprchlických středisek.

50 tisíc uprchlíků

Na základě dohody EU s Ankarou vrací od pondělka Řecko do Turecka migranty, kteří od 20. března připluli do Řecka z Turecka a nepožádali v zemi o azyl, nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka asi 6000 běženců.

Za každého takto vráceného Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Přesuny do zemí EU rovněž začaly v pondělí, kdy jen do Německa bylo posláno 78 Syřanů z Turecka. Z řeckých ostrovů do Turecka ale byli v pondělí přepraveni jen dva Syřané.

Podle odhadu krizového štábu je nyní v Řecku na 53 tisíc uprchlíků, kteří se tam nahromadili poté, co země na takzvané balkánské trase začaly v únoru omezovat přechod uprchlíků přes svá území a nakonec cestu uzavřely. Loni přes ni přišel do Evropy přes milion běženců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video