Reforma Schengenu: dočasné hraniční kontroly až na dva roky

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

V případě nouze by mohly být uvnitř schengenského prostoru dočasně obnoveny hraniční kontroly, a to až na dva roky. Shodli se na tom dnes unijní ministři vnitra.

Unijní diplomaté podle agentury DPA sdělili, že podobná opatření by mohla být zavedena za „výjimečných okolností“. Dánsko na oficiálním účtu svého předsednictví Evropské unie na sociální síti Twitter uvedlo, že rozhodnutí ministrů „jednomyslně podporuje“.

Až na šest měsíců by podle Kodaně mohly být obnoveny hraniční kontroly například kvůli „trvalým nedostatkům při hraničních kontrolách na vnějších hranicích“ EU. Toto opatření by pak mohlo být nejvýše třikrát prodlouženo.

Pravomoc navrátit dočasně celníky na hranice by měla mí Evropská komise. Proti tomu se ale staví Německo a Francie. Tvrdí, nerozhodování o hranicích je výsostnou otázkou státní suverenity. Návrh musí ještě posoudit Evropská komise, poté jej může kvalifikovanou většinou schválit rada ministrů.

Členské země schengenského prostoru mohou hraniční kontroly v případě „vážného ohrožení veřejnosti či mezinárodní bezpečnosti“ obnovit i nyní, ale jen na 30 dní.

Této možnosti loni v červenci využilo právě Dánsko. Odůvodnilo ji bojem s mezinárodní kriminalitou, podle opozice to ale byla úlitba pravicově populistické Dánské lidové straně. Opatření, které se protáhlo až do října, zrušila teprve nová středolevá vláda.

Kvůli loňské vlně imigrace ze severní Afriky volaly po reformě Schengenu také Itálie a Francie. Obě země se obrátily na Evropskou komisi po vzájemném sporu ohledně převážně tuniských uprchlíků, kvůli nimž Francie dokonce na čas přerušila železniční spojení s Itálii.